Elektroniczna niania

8
698

Nie każdy rodzic może pozwolić sobie na to, by cały dzień spędzić z dzieckiem w tym samym pomieszczeniu. Ponieważ bezpieczeństwo maluszka jest priorytetem, dobrze zainwestować w urządzenia, które pomogą w jego pilnowaniu. Jednym z takich jest elektroniczna niania.

O śmierci łóżeczkowej, czyli zgonie zdrowego dziecka w czasie snu, słyszała większość rodziców. Niektórzy zastanawiają się, jak zapobiec tej sytuacji zwłaszcza, że przebywanie z maluszkiem w jego pierwszych miesiącach życia przez 24 godziny na dobę nie zawsze jest możliwe. Prysznic, konieczność przygotowania posiłku czy nawet odebranie telefonu – to momenty, w których nie jesteśmy w stanie skutecznie przypilnować maluszka. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni – możemy zdecydować się na elektroniczną nianię. W sklepach można znaleźć wiele urządzeń tego typu, a niektóre są wyposażone w dodatkowe funkcje, np. monitor oddechu.

Dziecko nigdy nie będzie bezpieczniejsze, niż w pobliżu swoich najbliższych. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocna może okazać się elektroniczna niania.
Dziecko nigdy nie będzie bezpieczniejsze, niż w pobliżu swoich najbliższych. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocna może okazać się elektroniczna niania.

Jak działa elektroniczna niania?

Każda elektroniczna niania składa się z nadajnika i odbiornika. By działała niezawodnie, odpowiednio wcześniej należy ją zaprogramować zgodnie z własnymi preferencjami. Nadajnik pozostawia się w pokoju dziecka – najlepiej blisko łóżeczka maluszka, zaś odbiornik rodzic powinien mieć przy sobie.

W sklepach są dostępne również nianie składające się wyłącznie z nadajnika. Wówczas odbiornikiem jest telefon komórkowy. Rodzic musi jedynie zaprogramować numer, na który ma zostać wykonany telefon, gdy dziecko zacznie np. płakać.

Jaką elektroniczną nianię kupić?

Biorąc za kryterium rodzaj sygnału, elektroniczne nianie można podzielić na:

 • analogowe – dziś działają już sprawnie, bo ich producenci zdecydowali się na stworzenie kilku kanałów do odbioru sygnału. Jeszcze kilka lat temu analogowe elektroniczne nianie nie cieszyły się uznaniem klientów, bo często pojawiające się zakłócenia sygnału, utrudniały korzystanie z nich;
 • cyfrowe – w przypadku tych niań sygnał jest transmitowany w formie cyfrowej, dzięki czemu zakłócenia praktycznie nie występują.

Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając elektroniczną nianię?

Mnogość elektronicznych niań na sklepowych półkach rodzi pytanie o to, którą wybrać. By urządzenie sprawdzało się na co dzień, powinniśmy określić swoje potrzeby. To jednak wcale nie jest proste, zwłaszcza przy pierwszym dziecku – wówczas nie każdy rodzic jest w stanie sprecyzować, czego będzie potrzebował. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając elektroniczną nianię?

 • Zasięg – gdzie będziesz użytkowała nianię?

Zdecydowana większość rodziców potrzebuje elektronicznej niani, z której będzie mogła korzystać na co dzień, w domowym zaciszu. Ale lato to czas, gdy chętnie opuszczamy mieszkania i popołudnia spędzamy na świeżym powietrzu, np. w przydomowym ogrodzie. Z tego względu tak ważne jest, by sprawdzić, czy zasięg danego modelu urządzenia będzie wystarczający.

 • Ilość kanałów i częstotliwość, czyli by dobrze słyszeć dziecko

Porównując modele dostępne w sklepach, uwagę powinniśmy zwrócić na liczbę kanałów. Im więcej, tym lepiej. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkamy na dużym osiedlu – może okazać się, że nasze urządzenie jest zakłócane przez inne.

Poza ilością kanałów, dobrze sprawdzić również częstotliwość. Rodzice wymieniający się informacjami na forach internetowych wskazują, że elektroniczne nianie pracują bez zakłóceń na częstotliwości 1,88 GHz.

 • Sposób zasilania niani elektronicznej

Przeglądając ofertę elektronicznych niań, powinniśmy sprawdzić, jak są zasilane poszczególne modele. Najpopularniejsze jest zasilanie bateryjne, ale w sklepach dostępne są również urządzenia zasilane akumulatorowo czy wykorzystujące zasilanie sieciowe.

Dodatkowe funkcje – co wybrać?

Producenci elektronicznych niań starają się, by zaoferowane przez nich urządzenia były funkcjonalne. Na rynku można znaleźć nianie wyposażone w:

 • Kamerę – pozwala ona na podglądanie dziecka w czasie snu;
 • Monitor oddechu – bardzo praktyczne rozwiązanie dla rodziców, którzy słyszeli o śmierci łóżeczkowej. Jeżeli urządzenie nie wykryje oddechu dziecka w ciągu kolejnych np. 15 sekund, włącza się alarm;
 • Termometr – dzięki niemu rodzice mogą sprawdzić, czy w pokoju nie panuje za wysoka lub za niska temperatura;
 • Lampa – dodatkowy gadżet, który może wyeliminować konieczność korzystania z lampki nocnej,
 • Melodyjki – dzieci uwielbiają kołysanki i doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, którzy wzbogacają swoje urządzenia właśnie w melodie;
 • Projektor – za jego pomocą można wyświetlić, np. na suficie, obrazy.

  Elektroniczna niania Philips SCD 505
  Elektroniczna niania Philips SCD 505

Wybrana elektroniczna niania powinna również informować o wyczerpaniu np. baterii. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której urządzenie po prostu przestanie działać.

Nowa czy używana?

Elektroniczna niania to urządzenie, które przydaje się rodzicom w opiece nad dzieckiem głównie w pierwszych miesiącach jego życia. Z tego względu wielu zadaje sobie pytanie, czy warto nabywać nowy produkt, czy też po prostu odkupić elektroniczną nianię od znajomych, którzy już z niej nie korzystają. Warto wiedzieć, że nie ma żadnych przeciwskazań do korzystania z używanego urządzenia. Ponieważ rodzice noworodków mają wiele wydatków, nabycie produktu z drugiej ręki pozwala zaoszczędzić – w zależności od funkcji, w które elektroniczna niania została wyposażona, nowy produkt może kosztować nawet 900 zł.

Elektroniczna niania – Ranking i Opinie 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Elektroniczna niania. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

PODZIEL SIĘ

8 KOMENTARZE

 1. Witam chciałabym poznać model niani który dzwoni na zaprogramowany nr telefonu.Wiem o jednym – Philips sdc469 ale jest niemalże nieosiągalny.Prosze podać jakiś inny.

 2. Bardzo pomógł mi ten artykuł, wahałam się nad tym czy kupowanie takiej niani ma sens, ale chyba się jednak zdecyduję. Koleżanka polecała mi tą od Motoroli i myślę, że chyba ją kupie. Ma ktoś jakieś doświadczenia związane z tym modelem? Z góry dziękuje za odp.

 3. Bezpieczeństwo dziecka to najważniejsza sprawa!!! Taka elektroniczna niania znacznie bardziej by mnie uspokoiła, bo wiadomo jak to jest… chwila nieuwagi i może dojść do tragedii, dlatego jak najszybciej muszę kupić taką nianię. Jaki rodzaj najbardziej polecacie i z jakich korzystacie? Zależy mi na porządnym sprzęcie, cena nie gra większej roli.

  • Ja nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez takiej niani. Wiadomo, ze trzeba być przez większość czasu przy dziecku, ale czasami są takie momenty gdzie nagle zadzwoni telefon itp. i może się to źle skończyć. Kupiłam taką nianię jeszcze przed narodzinami dziecka, wybrałam nianię cyfrową z dodatkową kamerą i jestem znacznie spokojniejsza.

 4. a widzieliście ten model z Xblitz Baby? fajna kamerka, dwukierunkowa komunikacja, pomiar temperatury, nawet kołysanki ma wbudowane, do tego ten kolorowy monitor, super jest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here