Wszyscy czasem cierpimy na zespół suchego oka. Dolegliwość ta dotyczy nie tylko dorosłych pracujących przed ekranem komputera, często cierpią na nią także dzieci. W końcu one też spędzają bardzo dużo czasu na komputerze, lub wpatrzone w ekran swojego smartfona. Jeśli dolegliwości suchego oka są związane tylko z czynnikami zewnętrznymi, jak przepracowanie lub suche powietrze w ogrzewanych, lub klimatyzowanych pomieszczeniach, to oczywiście poza odpoczynkiem dla oczu, należy zastosować krople nawilżające. Jeśli stan jest poważniejszy lub jest wynikiem alergii, to oczywiście należy udać się niezwłocznie do lekarza w celu fachowej konsultacji. Krople do oczu z pewnością przyniosą dzieciom ulgę i szybką poprawę samopoczucia.

Jakie krople do oczu dla dziecka? Ranking na Kwiecień 2024

Poniżej przedstawiamy ranking 10 polecanych kokonów niemowlęcych, które będą idealne dla Twojego maluszka.

Krople nawilżające do oczu dla dzieci – jakie wybrać?

Na rynku możemy spotkać się z całym mnóstwem różnego rodzaju kropli nawilżających do oczu. W przypadku bardzo małych dzieci najlepszym wyborem będą krople specjalnie przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Odszukajmy wtedy produkt posiadający odpowiednie certyfikaty dopuszczające do użycia u dzieci od konkretnego dnia, miesiąca lub roku życia. W ten sposób będziemy mieć absolutną pewność, że nabyliśmy odpowiedni dla naszego dziecka produkt i nie wywoła on podrażnienia spojówki.

Jakie krople do oczu dla dziecka wybrać? Doradzamy w wyborze
Jakie krople do oczu dla dziecka wybrać? Doradzamy w wyborze

Jeżeli chcemy skorzystać z kropli, które nie są specjalnie przeznaczone dla dzieci, należy dokładnie sprawdzić w dołączonej do nich ulotce informacje o stosowaniu u najmłodszych. Znajdą tam Państwo informacje na przykład ‘nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia’ albo ‘nie stosować u dzieci poniżej 4 roku życia’. Do takiego zalecenia należy się bezwzględnie zastosować.

Krople nawilżające do oczu dla dzieci – najbezpieczniejszy wybór

Najbezpieczniejszym wyborem są krople, które swoim składem przypominają ludzkie łzy tak zwane ‘sztuczne łzy’. Zawierają one hialuronian sodu, czyli składnik ludzkich łez. Ich głównym zadaniem jest przyniesienie ulgi oczom, poprzez ich odpowiednie nawilżenie. Takie krople nie wywołują żadnych podrażnień i koją zmęczone oczy zarówno dorosłych jak i dzieci.

Krople nawilżające do oczu dla dzieci – dawkowanie

Ważną rzeczą w przypadku kropli jest ich dawkowanie. Jest ono zawsze opisane w ulotce dołączonej do kropel. Należy pamiętać, że worek spojówkowy do którego aplikuje się krople, ma bardzo małą pojemność. Jest to maksymalnie 30 mililitrów łez. Jedna kropla podawana do oka zawiera zazwyczaj 40-70 mililitrów, a więc jest dawką absolutnie wystarczającą. Jeśli podamy więcej płynu, to zwyczajnie wycieknie on na zewnątrz. Może on także dostać się do nosa, co dzieci mogą odbierać jako bardzo nieprzyjemne uczucie.

Krople nawilżające do oczu dla dzieci – jak zakraplać?

Krople do oczu należy zaaplikować, odchylając dolną powiekę, naciskając jednocześnie kącik oka przy nosie, aby zapobiec odpływaniu płynu. Warto po aplikacji kropli kilkukrotnie zamrugać oczami, aby rozprowadzić płyn. Jeśli taki sposób podania kropli sprawia kłopoty, można wypróbować także aplikowanie kropli na zamkniętą powiekę od strony nosa. Wtedy przy otwieraniu oka krople same spływają we właściwe miejsce. Oba te sposoby można przeprowadzić w zależności od wygody w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej.

Krople nawilżające do oczu dla dzieci – ważne informacje

Jeśli twoje dziecko nosi soczewki kontaktowe, upewnij się, że krople można stosować w tej sytuacji. Odpowiednią informację znajdziesz w dołączonej do kropli ulotce.

Dobierz rozmiar opakowania kropli do potrzeb twojego dziecka. Krople często dostępne są w mniejszych i większych opakowaniach. Otwarte krople należy zużyć w ciągu okresu podanego w ulotce. Zazwyczaj jest to okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, chociaż w przypadku preparatów bez konserwantów, czas jest krótszy. Wygodnym, chociaż droższym w przeliczeniu na jedną dawkę rozwiązaniem są krople w jednorazowych ampułkach.

Podsumowanie

  • Najodpowiedniejszymi kroplami do oczu dla dzieci będą krople bez konserwantów. Należy zwrócić szczególną uwagę na informacje zawarte na ulotce.
  • Krople dla dzieci koniecznie muszą być dostosowane do wieku — w przeciwnym razie możemy tylko dziecku zaszkodzić. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Nawilżające krople do oczu dla dzieci powinny być podstawowym wyposażeniem w domu, szczególnie podczas nauki zdalnej, gdy dzieci cały czas wpatrują się w ekrany.