Nauka jazdy na rowerze to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla dziecka, lecz także rodziców. Opiekunowie muszą wybrać najlepszy jednoślad dla przyszłego rowerzysty i uzbroić się w cierpliwość podczas pierwszych prób opanowania przez niego kierownicy. Jaki rowerek będzie idealny dla dziecka, które dopiero uczy się jeździć, a jaki dla takiego, które już opanowało sterowanie kierownicą?

Asortyment sklepów rowerowych obejmuje nie tylko rowery dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Rodzice mogą wybierać wśród bogatej gamy rowerów wyprodukowanych z myślą o najmłodszych. Ponieważ dziecko zwraca uwagę głównie na kolor, to na opiekunach spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy konstrukcja poszczególnych modeli, na które wskazał najmłodszy członek rodziny, jest dostosowana do dziecięcej anatomii i tym samym gwarantuje bezpieczeństwo. Jeżeli poszukujecie dobrego, solidnego rowerka dla dziecka, sprawdźcie, czym kierować się przy jego wyborze.

Plastikowy rowerek, niezbyt wygodny i niedopasowany do potrzeb dziecka.
Plastikowy rowerek, niezbyt wygodny i niedopasowany do potrzeb dziecka

Wzrost dziecka ma znaczenie

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę poszukując roweru dla dziecka, jest wzrost najmłodszego członka rodziny. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i fakt ten przekłada się na to, że w grupie 5-latków są dzieci zarówno zbyt niskie jak na swój wiek, jak i zbyt wysokie.

⇒ Jak wybrać dobre biurko dla dziecka?

Kierując się wzrostem dziecka, wybrać można zarówno typ roweru, jak i rozmiar koła. Przykładowo, dla dziecka o wzroście do 108 cm najlepszy będzie rower biegowy o 12” kołach. Dzieci wyższe z powodzeniem mogą wybierać wśród rowerów z pedałami. Rozmiar koła, w zależności od modelu roweru, wynosić od 16 do 24”.

Rowerek – biegowy czy z pedałami?

Rowerek biegowy jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwala najmłodszemu w rodzinie rowerzyście przyzwyczaić się do jazdy na jednośladzie. Utrzymanie równowagi na rowerze jest jednym z najtrudniejszych do opanowania zadań. Ponieważ rowerek biegowy nie ma układu napędowego, jest pozbawiony dodatkowych kółek. W efekcie dziecko, by na nim jechać, wykorzystuje własne nogi.

Ranking rowerków biegowych dla dzieci

O ile rowerek biegowy jest idealny dla najmłodszych dzieci (tych w wieku od 2 do 4 lat) o tyle rowerek z pedałami i dodatkowymi kółkami jest przeznaczony dla starszych miłośników jednośladów. Zdarza się też, że dodatkowe kółka nie są wcale potrzebne – dotyczy to zwłaszcza dzieci, które wcześniej korzystały z rowerka biegowego. Jeżeli jednak dziecko potrzebuje takiego wsparcia, to warto pomyśleć o rowerze, do którego – w razie potrzeby – będzie można kółka szybko przymocować. Taki model posłuży dłużej niż rower z kółkami zamontowanymi na stałe.

Gdy dziecko jest za małe na rowerek to warto kupić nosidełko do noszenia dziecka.

Rowerek z pedałami powinien być dobrze wyposażony. Ważne są nie tylko przerzutki, lecz także dzwonek i bagażnik. Ten ostatni przyda się, by dziecko mogło zabierać ze sobą na przejażdżki wodę czy ulubione zabawki. Rowerek z pedałami może otrzymać już czterolatek, pod warunkiem oczywiście, że opanował on sztukę jeżdżenia na rowerze i nie ma problemu z utrzymaniem równowagi.

Przy wyborze roweru z pedałami zwróćmy uwagę nie tylko na kolor czy gadżety, ale także na wielkość koła. Dla najmłodszych dobrze dobrany do wieku i wzrostu rower jest bardzo ważny: nie tylko ułatwi dziecku sięganie do pedałów i utrzymanie równowagi, ale także samą jazdę. Im mniejsze koła tym więcej energii musimy włożyć w pedałowanie, aby jechać. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rozmiar kół będzie najodpowiedniejszy warto dopytać sprzedawcę.

Rowery z pedałami dzieli się z uwagi na rozmiar koła na:

  • 12” – idealne dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat,
  • 16” – przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat,
  • 20” – produkowane z myślą o dzieciach do 8 lat,
  • 24” – mogą być użytkowane przez dzieci od 7. do 12. roku życia,
  • 26” – mogą z nich korzystać dzieci powyżej 9. roku życia.
U dziecka jadącego z tyłu możemy zauważyć źle dopasowaną wysokość siodełka. Wpływa to negatywnie na kręgosłup dziecka.
U dziecka jadącego z tyłu możemy zauważyć źle dopasowaną wysokość siodełka. Wpływa to negatywnie na kręgosłup dziecka.

Jaki rowerek dla dziecka kupić?

Jeszcze do niedawna rower był jednym z podstawowych prezentów, które rodzice nabywali z myślą o upominku z okazji przystąpienia dziecka do Pierwszej Komunii. Choć dziś rowery zostały skutecznie wyparte przez komputery, tablety czy smartfony, wciąż istnieje grono osób zainteresowanych zakupem właśnie takiego produktu. Na co zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka pierwszokomunijnego?

Dla dziecka w tym wieku najlepszym wyborem będzie rower z kołami 24”. Producenci dają kupującym wybór, bo proponują rowery: górskie (MTB) i miejskie. Przy zakupie takiego roweru należy zwrócić uwagę na: przerzutki, zastosowane zawieszenie, ramę czy hamulce.

Bezpieczny rower dla dziecka

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Rodzice doskonale wiedzą, że szczególną uwagę muszą zwracać na oznaczenia umieszczane na pudełkach zabawek. Nie inaczej jest w przypadku rowerów. Większość producentów stara się, by ich produkty wyróżniały się na rynku, dlatego umieszcza na swoich wyrobach informacje o certyfikatach. Warto zwrócić uwagę, czy wybrane modele takie posiadają. Jeżeli tak, to rodzice mogą mieć pewność, że będą one w pełni bezpieczne dla ich dziecka.

Kupując rowerek dla dziecka sprawdźmy jaką gwarancję daje nam producent na swój produkt. Gwarancja nie tylko świadczy o jakości wykonania, ale pozwala także na reklamację w razie uszkodzenia z tytułu ukrytych wad sprzętu. A jak wiadomo dzieci w czasie zabaw są najlepszymi testerami jakości zabawek J Dodatkowo w sytuacji, gdy rowerek okaże się źle dobrany do dziecka będziemy mogli go zwrócić lub wymienić.

Dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo

Warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Dobrze, jeśli poza bocznymi kółkami rower posiadał rączkę przy tylnym kole, za którą rodzic może trzymać dziecko w czasie jazdy, a także wtedy, gdy odczepimy już boczne kółka. Do tego możemy dobrać ochraniacze na łokcie i kolana oraz kask dziecięcy, na wypadek różnych upadków, które uchronią dziecko od otarć. Jeśli planujemy jazdę z naszym maluchem w czasie zmierzchu albo wieczorami to pamiętajmy, że rower musi posiadać białe światełko z przodu roweru oraz czerwone z tyłu. Postarajmy się wyposażyć małego kolarza w odblaski, które znacznie poprawiają widoczność rowerzysty na drodze.

Od czego zacząć przygodę z rowerem?

Dwuletnie dziecko jest bardzo aktywne ruchowo. Nie tak dawno nauczyło się biegać i podskakiwać, wszędzie jest go pełno i ma niespożyte nakłady energii. Nawet jeśli zmęczy się na placu zabaw to po chwili odpoczynku jest gotowe do nowych przygód. Dlatego dobrym pomysłem na rozładowanie dziecięcych akumulatorów, a także zdobycie nowych umiejętności przydatnych na całe życie będzie jazda na rowerze.

⇒ Sprawdź też: Ranking wózków 2024

Na początku maluch będzie mieć problemy z utrzymaniem równowagi nawet na rowerze czterokołowym. Jeśli do tego jeszcze będzie musiało kręcić pedałami żeby jechać to możemy w ten sposób zniechęcić dziecko do jazdy. Aby umilić maluchowi pierwsze przygody z jednośladem pomyślmy o zakupie rowerka biegowego. Jest to rower, który nie posiada pedałów i jest napędzany siłą odepchnięcia się nogami. Wykonany jest z metalu, plastiku lub drewna. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości siedzenia i kierownicy, aby posłużyło dziecku przez dłuższy czas, zanim będzie gotowe na „dorosły” rower.

Rowerek dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Rowerki dla dzieci. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.