Dobry materac i pościel gwarantują dziecku komfortowy sen. Wybór tego pierwszego nie jest wcale oczywisty, bo producenci oferują różnorodne produkty. Czym kierować się przy wyborze materaca dla najmłodszego członka rodziny?

Nowy czy może używany?

W związku z przyjściem dziecka na świat, rodzice mają wiele wydatków. Nie dziwi zatem pytanie, czy część rzeczy, z których będzie korzystał najmłodszych członek rodziny, nie może zostać odkupiona. Bez wątpienia tak, ale ta zasada nie dotyczy materaca, na którym dziecko będzie sypiać. Z uwagi na fakt, że materace się odkształcają, specjaliści zalecają rodzicom nabycie nowego dla każdego dziecka. Choć zakup tego produktu może być sporym wydatkiem, to trzeba pamiętać, że jest to inwestycja w komfort dziecka.

Jaki materac dla dziecka wybrać i kupić?

Jaki wybór mają rodzice? Okazuje się, że całkiem spory, bo asortyment sklepów z materacami czy poduszkami jest naprawdę bardzo duży. By zatem wybrać najlepszy materac, niezbędne jest zapoznanie się z dostępnymi produktami. Do najpopularniejszych należą materace:

  • Piankowe. Są sprężyste i dzięki temu dobrze dopasowują się do ciała. Z punktu widzenia rodziców istotne może być to, że maja właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Zachęcająca jest również ich przystępna cena;
  • Lateksowe. Materace lateksowe nie gromadzą wilgoci, w efekcie czego w produkcie nie rozwijają się bakterie czy groźne dla zdrowia roztocze. Ponieważ podpierają kręgosłup, są wygodne i gwarantują komfortowy wypoczynek;
  • Z łuską gryczaną. Zaletą tych materacy jest to, że zastosowany w nich wkład z łuski zawsze dopasowuje się do sylwetki. W efekcie kręgosłup ma dobre podparcie; Ponieważ ich cena jest przystępna, stanowią dobrą alternatywę dla materacy lateksowych;
  • Kokosowe. Te materac również spełni swoje zadanie – ponieważ się nie odkształca, ale dopasowuje do kształtu ciała, zapewnia wygodny wypoczynek. Warto też pamiętać o właściwościach antybakteryjnych tego produktu;
  • Sprężynowe. Inna nazwa materacy sprężynowych to materace bonellowe. Taki materac dopasowuje się do sylwetki dziecka i jednocześnie jest odporny na odkształcenia. Mimo, że materace sprężynowe są popularne, to ich cena jest stosunkowo wysoka;
  • Kokosowo-piankowe z łuską gryczaną. Takie materace składają się z trzech warstw, czyli łuski gryki, pianki poliuretanowej i włókna kokosowego. Ponieważ nie odkształcają się one pod wpływem ciężaru, również z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez dzieci.

Jak utrzymać materac w czystości?

W przypadku młodszych dzieci pytanie o utrzymanie materaca w należytej czystości jest zasadne. Jego cykliczne pranie czy czyszczenie może być kłopotliwe i kosztowne. Z tego też względu lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dodatkowe akcesoria, które uchronią materac przed zabrudzeniami. O czym mowa?

⇒ Jaka jest najlepsza pościel dla dziecka?

Dodatkowy pokrowiec czy specjalna nakładka to produkty, które mogą skutecznie uchronić materac przed koniecznością jego częstego czyszczenia. Takie akcesoria nie są drogie i z powodzeniem mogą być użytkowane przez długi czas.

Rozmiar i grubość materaca mają znaczenie

Nabywając materac, nie można też zapomnieć o jego wzroście dziecka. I tu producenci dostosowują się do potrzeb konsumentów, produkując materace o różnej wielkości. Z myślą o najmłodszych powstają materace łóżeczkowe o wymiarach: 60 na 120 cm i 70 na 140 cm. Zakup takiego materaca pozwala na jego użytkowanie przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka.

⇒ Przeczytaj także: Ranking łóżeczek dla dziecka 2024

Gdy dziecko dorasta, trzeba pamiętać o zmianie materaca. Dla starszych dzieci materace są produkowane w następujących wymiarach: 80 na 170 cm, 80 na 180 cm i 90 na 180 cm. Nastolatkowi z powodzeniem można zakupić standardowy materac o wymiarach 80 na 200 cm lub 90 na 200 cm, który posłuży mu przez wiele lat.

⇒ Poradnik: jakie biurko kupić dziecku?

Poza rozmiarem materaca, pamiętać należy również o jego grubości. W przypadku najmłodszych dzieci, materac nie musi być bardzo gruby – z powodzeniem wystarczy taki o grubości ok. 10 cm. Gdy dziecko dorasta, niezbędna będzie wymiana na materac grubszy, który zapewni komfortowy odpoczynek – ta minimalna grubość to 12 cm.

Dlaczego materac piankowy jest najlepszy dla dziecka?

Wysokoelastyczne sprężyste materace piankowe o dużej gęstości wypełnienia są najlepsze dla małych dzieci. W przypadku malucha najważniejsze jest, by jego kręgosłup był podparty na całej długości.Dla dziecka do pierwszego roku życia powinno się wybrać materac twardy o dużej sprężystości. Dla starszego dziecka można zdecydować się na bardziej miękki materacyk. Sprężystość materaca to bardzo ważna cecha, nie może on odkształcać sylwetki dziecka, tylko idealnie się do niej dopasowywać. W przypadku wysokiej jakości materacy piankowych rodzice mogą mieć pewność, że nie odkształcą się one wraz z użytkowaniem. Dodatkowo tego typu produkty są lekkie i oddychające, nie ma obawy, że będą pożywką dla wilgoci, roztoczy bądź innych insektów, które mogą zalęgnąć się w materacach z wypełnieniem naturalnym. Tymczasem materac piankowy jest zazwyczaj antybakteryjny, a co za tym idzie – bardzo higieniczny. Zawsze warto zapoznać się z zasadami użytkowania tego typu produktów, wtedy zachowają swoje właściwości na bardzo długo.

Materac dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Materace dziecięce. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.