Karmienie małych dzieci wcale nie musi być kłopotliwe. Z myślą o rodzicach, którzy chcą nakarmić swoją pociechę i jednocześnie nie zabrudzić wszystkiego wokół, powstały krzesełka do karmienia. Ilość dostępnych modeli jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Sklepy z produktami dla dzieci są po brzegi wypełnione artykułami mającymi pomóc rodzicom na poszczególnych etapach wychowywania dziecka. Na zakup krzesełka do karmienia nie decydują się wszyscy rodzice – część uważa te za zbędny wydatek. Inni przeciwnie – uważają, że krzesełko do karmienia jest niezbędne wówczas, gdy w domu jest więcej niż jedno dziecko. Jeżeli należysz do tych mam, które doceniłyby zalety krzesełka do karmienia, to powinnaś wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze. Wiele modeli znajdujących się w sklepach niekoniecznie ułatwia wybór takiego krzesełka, które sprawdzi się w twoim domu.

Rodzaje krzesełek do karmienia

Ponieważ producenci oferują różne krzesełka do karmienia, wybór może ułatwić zapoznanie się z ich rodzajami. Wyróżnia się następujące krzesełka:

  • Klasyczne, czyli wolnostojące. To najprostsze modele, których dużą wadą jest jednak to, że zajmują sporo przestrzeni;
  • Składane – jak sama nazwa wskazuje, po ich użyciu można je złożyć, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca;
  • Krzesełko-nadstawka – to krzesełka przeznaczone do zamocowania np. na zwykłym krześle;
  • Krzesełka mocowane do blatów – podobnie jak krzesełka-nadstawki, można je zamocować do wybranego blatu.

    Przykładowe krzesełka do karmienia naszych pociech
    Przykładowe krzesełka do karmienia naszych pociech

Czym kierować się przy wyborze krzesełka?

Krzesełko do karmienia jest przeznaczone dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, bardziej ogólna wskazówka dla nas, od kiedy dziecko może zacząć jeść w krzesełku. Wszystko zależy przede wszystkim od jego indywidualnego rozwoju, a jak wiemy u każdego maleństwa może on przebiegać w zupełnie odmienny sposób. Przed zakupem warto zatem upewnić się, że nasza pociecha jest już na pewno gotowa na taką zmianę. A jak to sprawdzić? Przede wszystkim dziecko musi potrafić samodzielnie i świadomie siedzieć w miarę stabilnie, ewentualnie z lekkim podparciem po bokach. Dodatkowo musi być w stanie trzymać główkę prosto. Jeśli kupujemy pierwsze krzesełko warto początkowo umieszczać w nim dziecko na krótszy czas, żeby stopniowo przyzwyczajało się do nowej pozycji. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i komfortu.

⇒ Sprawdź również nasz artykuł na temat zakupu mleka modyfikowanego.

Jeśli nasze maleństwo nie siedzi jeszcze w pełni samodzielnie, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się krzesełka z funkcją leżaczka. Zapewnią one podparcie i mogą być całkowicie bezpiecznie użytkowane nawet przed szóstym miesiącem życia dziecka. Kilkustopniowa regulacja pozwoli posadzić naszą pociechę prosto, położyć lub ułożyć w pozycji pół-siedzącej. Dzięki takiej różnorodności ten rodzaj krzesełka można z powodzeniem stosować również przy innych codziennych aktywnościach, np. w trakcie zabawy lub odpoczynku.

W zależności od wybranego modelu, dziecko będzie mogło je użytkować przez kilka miesięcy lub kilka lat. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na: siedzisko, stelaż i tackę. Znaczenie ma również waga krzesełka – musi być dostosowana do wagi dziecka. Zasadą jest, że im cięższe krzesełko tym lepiej, bo będzie mogło dłużej służyć maluszkowi.

Siedzisko – czyszczenie krzesełka do karmienia

Wybierając krzesełko, koniecznie należy sprawdzić, z czego zostało wykonane siedzisko. Producenci stosują różne materiały, np. drewno lub tapicerkę. Gdy siedzisko jest obite materiałem, najlepiej, by użyta tkanina była wodoodporna. W innym przypadku konieczne będzie regularne też zdejmowanie i pranie.

Wybierając drewniane krzesełko do karmienia, szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy i jakimi środkami zostało ono pokryte. Równie ważne jest to, by jego krawędzie były zaokrąglone tak, by dziecko nie mogło zrobić sobie nimi krzywdy.

Dobrze też, by siedzisko miało regulowaną wysokość. Taki produkt posłuży dziecku najdłużej.

Stelaż – Jakie krzesełko kupić żeby było stabilne?

Od materiałów zastosowanych do wyprodukowania stelażu zależy to, czy krzesełko będzie stabilne. W ostatnim czasie wielu producentów stosuje aluminium. To dobre rozwiązanie, bo materiał ten jest lekki i jednocześnie wytrzymały. Równie dobre może być klasyczne drewno.

Krzesełko do karmienia musi być dobrze wyważone, by się nie przewracało. Część producentów oferuje produkty wyposażone w praktyczne kółeczka. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych rodziców, którzy będą korzystać z produktu w różnych pomieszczeniach, nie tylko w kuchni czy jadalni.

W przypadku krzesełek składanych, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy złożenie i rozłożenie krzesełka nie stanowi większego problemu. Te czynności nie powinny też zabierać wiele czasu.

⇒ Sprawdź także: poduszka do karmienia ranking.

Jaka powinna być tacka?

Tacka, czyli miejsce, na którym kładzie się jedzenie, powinna być dobrze wyprofilowana i stabilna. Najlepsze tacki posiadają wgłębienie na talerz czy kubek. Z punktu widzenia rodziców dobrze, by tackę można było wyjmować. To znacznie ułatwi utrzymanie jej w należytej czystości. Jeżeli krzesełko będzie wykorzystywane przez młodsze dziecko, dobrze, by tacka była obudowana ze wszystkich stron.

Jeżeli krzesełko ma służyć dziecku przez dłuższy czas, to zaletą jest, gdy cały blat można szybko zdemontować. Takie rozwiązanie pozwoli wykorzystać krzesełko również do innych celów.

Bezpieczne krzesełko do karmienia dziecka

Krzesło do karmienia musi być nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Przeglądając asortyment poszczególnych sklepów, warto zwrócić uwagę na to, czy poszczególne krzesełka mają atesty i certyfikaty. Przykładowy może zostać wystawiony przez Instytut Matki i Dziecka.

⇒ A może kubek niekapek? Sprawdź nasz ranking kubków niekapków.

Krzesełko do karmienia – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Krzesełka do karmienia. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.