Jeśli jesteś jeszcze w ciąży, to z całą pewnością poduszka do karmienia piersią znajduje się na Waszej wyprawkowej liście. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak bardzo pomocny jest to gadżet zarówno dla mamy, jak i jej karmionego piersią dziecka. Niestety, nie każda poduszka do karmienia (choć pozornie idealna) dobrze spełnia swoją funkcję. Niektóre wręcz utrudniają karmienie piersią. Jaka poduszka do karmienia będzie najlepsza? Czym kierować się przy wyborze poduszki do karmienia piersią?

Poduszka do karmienia dostępna jest na naszym rynku od około dziesięciu lat. I choć wcześniej mamy radziły sobie bez niej – dziś większość z młodych mam nie wyobraża sobie bez nich życia. Dlaczego? Głównie ze względu na wygodę i kwestie zdrowotne. Trzymanie małego dziecka cały czas na rękach podczas karmienia bardzo obciąża nie tylko nasze ręce, co i kręgosłup, który prędzej czy później da o sobie znać.

Poduszka do karmienia czy zwykła poduszka?

Oczywiście, zwykła poduszka o odpowiednich rozmiarach może spełnić rolę poduszki do karmienia, jednak biorąc pod uwagę fakt, że poduszka do karmienia nie jest drogim gadżetem – warto w nią zainwestować. Weźmy również pod uwagę fakt, że poduszka do karmienia szyta jest właśnie po to, aby dobrze spełniać swoją funkcję. W praktyce zatem, poduszka do karmienia wypad zdecydowanie lepiej niżeli zwykła poduszka, na której śpimy.

Regulowana poduszka do karmienia
Regulowana poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia jest najlepsza? W dzisiejszych czasach poduszka do karmienia projektowana i szyta jest po konsultacjach z doradcami laktacyjnymi, karmiącymi mamami, a także specjalistami od ergonomii. Dzięki temu mamy pewność, że wybieramy dobrze i mądrze.

⇒ Zobacz nasz ranking i kup dobre mleko modyfikowane dla niemowlaka.

Poduszka do karmienia powinna przede wszystkim być wygodna zarówno dla karmiącej mamy, jak i jej maluszka. W końcu oboje będą spędzać przy niej naprawdę sporą ilość czasu biorąc pod uwagę fakt, że noworodka karmimy przecież na żądanie. Poduszka do karmienia powinna zostać uszyta z materiałów z atestem, czyli takich, które są całkowicie bezpieczne dla małego dziecka. Powinna także mieć zamek, aby łatwo można było zdjąć poszewkę i ją uprać. Dobra poduszka do karmienia powinna być także bardzo stabilna, czego nie niestety nie można powiedzieć o poduszkach, które śpimy (są one mało zwarte i miękkie).

Kupując poduszkę do karmienia zwróćmy zatem uwagę na: rozmiar (dziecko musi mieć tyle miejsca, aby było mu wygodnie), odpowiednie wypełnienie (nie może być go zbyt małe, ale i poduszka nie powinna być wyjątkowo twarda, gdyż dziecku będzie niewygodnie – chyba, że wybierzemy poduszkę w całości wykonaną ze specjalnej pianki), łatwość w czyszczeniu.

Jakie wypełnienie poduszek do karmienia wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poduszek do karmienia, wykonanych z różnorodnych materiałów. Najczęściej używanymi wypełniaczami są:

  • styropian
  • silikon
  • poliester
  • pianka

Wypełnienie styropianowe

Styropian jest jednym z najpopularniejszych, najczęściej stosowanych i najtańszych materiałów do wypełniania. Dzięki niemu poduszka jest lekka, łatwo dopasowuje się do kształtu ciała. Niestety przesuwanie się styropianowych kuleczek sprawia, że w danym momencie może się ich znajdować znacznie więcej w jednej części poduszki niż w innej, a też materiał podatny jest na szybkie odkształcenia. Dodatkowy dyskomfortem może być fakt, że wypełnienie tego typu nie przepuszcza powietrza, a ponadto charakterystyczny szeleszczący dźwięk może przeszkadzać i rozpraszać zarówno mamę, jak i maleństwo.

⇒ Sprawdź nasz poradnik i kup najlepszy podgrzewacz do butelek.

Wypełnienie silikonowe

Wypełnienie silikonowe może przybrać formę granulatu lub włókien. Materiał ten jest bardziej trwały od opisanego wcześniej styropianu, a wspomniane włókna posiadają wewnątrz kanaliki powietrzne, które znacząco poprawiają sprężystość, ale też pozwalają poduszce „oddychać”. Warto zwrócić uwagę na ilość użytego wypełniacza – jeśli będzie go niewiele, poduszka nie będzie stanowić odpowiedniego podparcia dla dziecka.

Wypełnienie poliesterowe

Poduszki, w których zastosowano poliester charakteryzują się odpowiednią twardością oraz grubością, a przy tym są przyjemne w dotyku. Podobnie jak w przypadku silikonu, możemy wybierać pomiędzy granulatem a włóknem, spośród których to drugie zapewnia zdecydowanie lepszą wentylację podczas użytkowania.

Wypełnienie piankowe

Podobnie jak w zwykłych materacach, tak w przypadku poduszek do karmienia można zastosować piankę poliuretanową lub termoaktywną. Dzięki takiemu wypełnieniu całość jest odpowiednio twarda, a dziecko ma zagwarantowane właściwe podparcie ciała. Dodatkowo pianka termoaktywna pod wpływem temperatury idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Jaki kubek niekapek wybrać? Sprawdź nasz poradnik i ranking 2024.

Poduszka do karmienia piersią a poduszka do karmienia butelką – jaka jest różnica?

Jeśli zamierzamy karmić dziecko piersią, warto pamiętać, żeby wybrana poduszka (odpowiednio wyprofilowana lub wiązana z tyłu) dokładnie przylegała do talii matki, dając dziecku solidne podparcie i komfort. Karmienie z butelki nie wymaga aż tak ścisłego dopasowania poduszki do ciała matki, powinna ona jednak umożliwić łatwe utrzymanie dziecka w odpowiednio stabilnej pozycji.

Poduszka do karmienia – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Poduszki do karmienia. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.