Rodzice spodziewający się dziecka zawsze skrzętnie gromadzą rzeczy, które będą potrzebne do przyjęcia nowego członka rodziny. Jedną z nich jest pościel. Czym kierować się przy wyborze kołdry, poduszki czy poszewek? Na co zwrócić szczególną uwagę, by zapewnić dziecku komfortowy wypoczynek?

Szeroki wybór kołder, poduszek czy prześcieradeł sprawia, że rodzice mogą czuć się zagubieni. Czy produkty te należy wybierać, kierując się wyłącznie kolorystyką? Niekoniecznie. Znaczenie ważniejsze są bowiem materiały, z których wykonano poszczególne wyroby. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Ponieważ wybór jest duży, przed zakupami warto zgłębić temat tak, by wybrać dla maluszka to, co najlepsze.

dobra-posciel-dla-niemowlaka
Dobra pościel = wyspane i zdrowie dziecko

Pościel dla noworodka

Najmniejsze dzieci są bardzo wrażliwe, dlatego też najlepiej sprawdzi się pościel z naturalnego materiału, czyli pościel bawełniana. Rodzice przebierający w sklepowym asortymencie powinni wykazać się czujnością – część producentów stosuje w oferowanych produktach wypełnienie poliesterowe. Niestety, takie nie jest najlepszym wyborem zwłaszcza dla małego dziecka.

Ponieważ system odpornościowy niemowlaka dopiero się kształtuje, przy wyborze pościeli, kołdry czy poduszek, uwagę warto zwrócić również na to, czy produkt będzie można szybko wyczyścić. Zabiegani rodzice powinni sprawdzić, czy wyroby, które zamierzają nabyć, można prać w pralce.

Najlepsze łóżeczka dla niemowląt – zestawienie aktualne na 2024

Pościel dla niemowlęcia – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Pościel dla niemowlęcia. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Pościel dla dwulatka

posciel-dla-dzieckaDzieci w wieku od 2 do 5 lat potrzebują mięciutkiej poduszki (najlepiej o wymiarach 40 na 60 cm) i lekkiej kołdry (o wymiarach np. 100 na 135 cm). Wymiary te są orientacyjne, bo najważniejsze jest, by zakupione produkty pasowały do łóżeczka, w którym dziecko śpi. Do zakupionych produktów należy wybrać odpowiednią pościel. Dobrze, by – jak w przypadku pościeli dla noworodków – była ona uszyta z bawełny.

Przy zakupie pościeli dla młodszych dzieci szczególną uwagę należy zwrócić na zapięcia. Guziki nie są najlepszym rozwiązaniem, bo dziecko może je oderwać i połknąć. Najlepszym wyborem będzie zatem pościel z chowanymi zamkami.

Jaki kojec dla dziecka kupić?

Ponieważ dziecko w tym wieku najczęściej ma swoje ulubione bajki, rodzice mogą pokusić się o wybranie kolorowej pościeli. Taka powinna sprawić dziecku największą radość i pobudzić jego wyobraźnię.

Pościel dla pięciolatka

Rodzice mający dzieci w wieku od 5 lat wzwyż, mogą zakupić kołdrę o wymiarze 140 na 200 cm lub zdecydować się na kołdrę w standardowym rozmiarze, czyli 160 na 200 cm. Ta druga posłuży dziecku znacznie dłużej. Idealną poduszką będzie taka o wielkości 70 na 80 cm.

Przy wyborze pościeli dla starszych dzieci również należy zwrócić uwagę na materiał, który został wykorzystany do jej uszycia. Poza bawełną, rodzice mogą wybrać korę.

Pościel dla dziecka z alergią

Wybierając pościel, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na materiał, z którego została ona uszyta. Rodzice powinni pamiętać, że producenci – obok pościeli bawełnianej – oferują również pościel np. dla alergików. Decydując się na konkretny zestaw, warto pamiętać, że:

  • Dla alergików lub dzieci z bardzo wrażliwą skórą najlepiej wybrać pościel jedwabną. Jej używanie jest szczególnie polecane latem. Ponieważ można ją prać w pralce, utrzymanie jej w nienagannej czystości nie jest większym problemem;
  • Pościel satynowa również jest polecana alergikom. W odróżnieniu jednak od pościeli jedwabnej, satynowa może być zbyt „zimna”. Z tego względu rodzice powinni ją kupić tylko starszym dzieciom.

Obok pościeli przeznaczonej dla dzieci wrażliwych, nie można zapomnieć o pościeli flanelowej. Ponieważ jest ona dość gruba, idealnie sprawdzi się w sezonie zimowym.

Wypełnienie kołder i poduszek

Niezależnie od wieku dziecka, uwagę warto zwrócić również na rodzaj wypełnienia kołder i poduszek dostępnych w sklepach. I tu rodzice mają spory wybór. Do najpopularniejszych wypełnień należą:

  • Pierze – kołdry z tym wypełnieniem są ciepłe, ale dość ciężkie;
  • Puch – kołdry z takim wypełnieniem mają dobre właściwości termoizolacyjne, są również lżejsze.

Kołdry z opisanymi wypełnieniami nie sprawdzą się jednak w przypadku dzieci z alergiami. Z myślą o nich produkowane są kołdry i poduszki ze specjalnym wypełnieniem, np. syntetycznym. Ich zaletą, poza tym, że są łatwe do utrzymania w czystości, dzięki czemu nie dochodzi do nagromadzenia roztoczy, jest również ich przystępna cena.

ABC prania pościeli dziecięcej – jak prać i dbać? Kiedy zmieniać?

Rodzice, szczególnie mniej doświadczeni często zadają sobie pytanie jak dbać o pościel swojego dziecka, tak by była dla niego bezpieczna i jak najdłużej cieszyła oko swoim nienagannym wyglądem. Pościel niemowlaka należy prać raz w tygodniu, stosując specjalne płyny do prania, przeznaczone dla ubranek czy pościeli dla maluszków, w najwyższej temperaturze, na jaką zezwala producent danego materiału (tę informację znajdziemy na metce). Musimy pamiętać o tym, że skóra noworodka jest cienka i dużo bardziej narażona na bakterie niż skóra dorosłych, dlatego też po każdym praniu pościel należy bezwzględnie wyprasować.W pierwszych miesiącach życia sterylne i higieniczne środowisko wokół malucha to sprawa priorytetowa. Jak często zmieniać pościel rocznego malucha i dwulatka? Pościel większych dzieci należy prać co około 2-3 tygodnie, przedszkolaków zaś co 3-4 tygodnie.

Dobre materace dla dzieci – jakie wybrać i kupić?

To jak prać pościel dziecięcą jest bardzo ważną informacją dla wszystkich, którzy zdrowie swojego dziecka stawiają na pierwszym miejscu. Należy zawsze mieć zapasową pościel oraz wkłady do niej na wypadek pobrudzenia – biegunki, wymiotów czy zalania. W takich przypadkach pościel należy niezwłocznie wymienić i wyprać niezależnie od harmonogramu. Musimy pamiętać o tym, że pościel naszego malucha musi być zawsze sucha, nie można dopuścić by zajęła ją nawet w najdrobniejszym stopniu wilgoć. Na bieżąco, codziennie należy ją także wietrzyć, gdyż zapobiega to rozprzestrzenianiu się roztoczy i alergenów.

Pościel dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Pościel dla dzieci. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.