Jednym z najdroższych elementów wyprawki jest wózek. Dobrze, by przed zakupem dokładnie zapoznać się z propozycjami producentów i wybrać taki wózek, który będzie wygodny zarówno dla dziecka, jak i nas samych.

Jeszcze kilka lat temu wózek dla dziecka był podstawowym elementem wyprawki. Dziś coraz modniejsze są specjalne chusty, które niektórym mamą mogą zastąpić wózek. Jeżeli jesteś zwolenniczką tradycyjnych rozwiązań i myślisz o długich spacerach, to niewątpliwie wózek dla dziecka będzie najlepszy. By jednak spełniał on swoje funkcje, przed zakupem powinnaś zorientować się, co przygotowali producenci i na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

Jakie rodzaje i typy wózków można wyróżnić?

Od ilości wózków w sklepach może zakręcić się w głowie. Faktycznie jednak wszystkie dostępne modele można pogrupować w trzy kategorie. Oto one:

  • Wózki uniwersalne (wielofunkcyjne). Rodzice myślący o korzystaniu z wózka nie tylko wówczas, gdy dziecko jest małe, lecz również wówczas, gdy podrośnie, często wybierają jeden z wózków uniwersalnych. Składają się one z wózka głębokiego i spacerówki, a na stelażu części można dodatkowo zamocować fotelik dziecięcy. Dla wózków uniwersalnych charakterystyczna jest niewielka waga (ok. 15 kg).

    Występują różne typy wózków dla dziecka. Na zdjęciu spacerówki.
    Rożne typy wózków dla dziecka
  • Wózki głębokie. Większość rodziców uważa je za podstawowe wózki, bo pozwalają one na komfortowe przewożenie w pozycji leżącej najmniejszych dzieci. Wózki głębokie najczęściej są dość ciężkie i wyposażone w duże koła. Rodzice decydujący się na jeden z modeli należących do tej kategorii, muszą pamiętać, że mogą mieć problem z ich przewożeniem w samochodzie.
  • Wózki spacerowe. W odróżnieniu od wózka głębokiego, wózek spacerowy pozwala dziecku na siedzenie. W zależności od tego, na który model się zdecydujemy, ze spacerówki możemy korzystać nawet przez kilka lat. Ponieważ z wózków spacerowych najczęściej korzysta się latem, producenci dodają do nich liczne dodatki, np. parasolkę.

Ranking wózków spacerowych 2024

Parametry i elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę

Wózki różnią się między sobą wieloma szczegółami. By świadomie wybrać wózek, który będzie dostosowany do naszych potrzeb, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na szereg elementów. Do najważniejszych należą:

Koła – rozmiar i materiał

Choć niewielu rodziców ma tego świadomość, koła wózków różnią się od siebie rozmiarem i materiałem, z którego zostały wykonane. Mniejsze koła sprawdzą się wówczas, gdy wózek będzie użytkowany w mieście. Wózki z dużymi kołami powinniśmy wybrać, jeżeli przez większość czasu będziemy poruszać się po drogach nieutwardzonych. Istotny jest też materiał, z którego koła zostały wykonane. Producenci najczęściej wyposażają swoje produkty w koła:

  • Pompowane. Są najpopularniejsze, bo ich cena należy do najniższych. Koła pompowane są o tyle dobre, że wytłumią drgania – dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają one wad – główną jest możliwość ich przebicia.
  • Piankowe. Są alternatywą dla kół pompowanych. Sprawdzają się niezależnie od tego, po jakim podłożu wózek będzie się poruszał.
  • Plastikowe. Od wózków z kołami plastikowymi warto trzymać się z daleka. Takie bowiem nie tłumią drgań.

Wybierając koła, warto sprawdzić ich skrętność. Doświadczeni rodzice podpowiadają, że warto wybierać wśród takich modeli, w których skrętność kół można regulować.

Gdy mowa o kołach, nie można zapomnieć, że są wózki z:

  • Trzema kołami – są lekkie, idealnie nadają się dla rodziców aktywnych fizycznie, którzy będą z wózkiem biegać;
  • Czterema kołami – są stabilniejsze niż wózki trójkołowe i jednocześnie cięższe.

Z powyższego widać, że wybór wózka pod względem kół wcale nie jest oczywisty i konieczne jest dokładne zapoznanie się z tematem.

Wózek Greentom Upp Reversible.
Wózek Greentom Upp Reversible

Stelaż i zawieszenie

Każdy wózek dla dziecka jest wyposażony w stelaż i zawieszenie. Jeżeli wózek ma być stabilny, dobrze zwrócić uwagę na te elementy.

Projektując wózki, projektanci wybierają między stelażami:

  • Krzyżakowymi – są najbardziej popularne i posiadają najczęściej miękkie zawieszenie. W ten sposób wózek można wykorzystać do kołysania dziecka, co może pomóc rodzicom w jego uspokojeniu lub uśpieniu.
  • Teleskopowymi – są nowsze i zaprojektowane z myślą o rodzicach często podróżujących samochodem – wózki ze stelażem teleskopowym można złożyć bez większego problemu. Ich wadą jest jednak ograniczona możliwość bujania dziecka.

Zawieszenie zastosowane w wózku wiąże się bezpośrednio ze stelażem. Zasadniczo wyróżnia się:

  • Zawieszenie miękkie. Przykładem takiego mogą być pasy zastosowane w wózkach ze stelażem krzyżakowym. Ich zaletą jest możliwość bujania dziecka. By jednak spełniały swoją funkcję przez cały okres użytkowania, nie można zapomnieć o ich regularnej wymianie, bo z czasem ulegają rozciągnięciu.
  • Wahacze. To alternatywa dla zawieszenia miękkiego. Podobnie jednak jak niżej opisane zawieszenie sprężynowe, wahacze nie pozwalają na bujanie dziecka.
  • Sprężynowe. Ponieważ takie zawieszenie, jak sama nazwa wskazuje, składa się ze sprężyn, wózek można jedynie w ograniczonym zakresie wykorzystać do bujania dziecka.

Stelaż i zawieszenie warto wybrać rozważnie, bo to jedne z najważniejszych elementów wózka gwarantujących dziecku komfort.

Amortyzacja wózka

Przy wyborze wózka dla swojego dziecka rodzice często kierują się wyglądem,wielkością i miękkością. Niestety rzadko kiedy zwracają uwagę na to czy dany dany wózek posiada amortyzację. Jest to bardzo istotna rzecz, ponieważ odpowiada między innymi za stabilność całego sprzętu, a także gwarantuje wygodną i bezpieczną jazdę. Amortyzacja ma na celu zmniejszenie wstrząsów podczas prowadzenia wózka po nierównym podłożu. Wbrew pozorom, idealny wózek to nie taki, który posiada największą amortyzację. Powinna być ona dostosowana do trybu życia całej rodziny, a także okolicznych dróg. Miękką amortyzacje powinni wybrać ci rodzice, którzy chcą wykorzystać wózek nie tylko do spacerów, ale także do bujania dziecka i jego usypiania. To standardowy typ, który występuje w większości wózków. Będzie idealny na betonowych ścieżkach i równych drogach, a także na niewielkich dystansach. Jeśli okoliczne drogi są nierówne, to miękka amortyzacja się nie sprawdzi, ponieważ dziecko nie będzie odczuwało przyjemności ze spaceru, a nawet może się w wózku przesuwać. W takiej sytuacji trzeba się zdecydować na wózek z większą amortyzacją.

Waga i wielkość wózka

Nie wszyscy mieszkamy w domach jednorodzinnych, nie wszyscy możemy korzystać z windy. Waga wózka ma zatem szczególne znaczenie dla rodziców, którzy będą musieli go wnosić. O ile spacerówki są lekkie, o tyle problem pojawia się przy wózkach głębokich czy uniwersalnych. Modele z tych kategorii najczęściej są solidne i – co za tym idzie – również ciężkie.

⇒ Zobacz też: ranking rowerków 2024 – polecane modele rowerków dla dzieci

Rodzice, którzy nie dysponują piwnicą lub nie będą mogli przechowywać wózka w specjalnej przechowalni, powinni zwrócić uwagę na to, czy wybrany model można szybko złożyć. Producenci do tej kwestii przywiązują szczególną uwagę – na rynku są dostępne wózki, które można złożyć… jedną ręką. W ich przypadku warto jednak upewnić się, że są tak zbudowane, że będą w pełni bezpieczne dla dziecka.

Gondola i wykończenie wózka

Folia przeciwdeszczowa, dzięki której spacery w deszczową pogodę nie będą już nam straszne.
Folia przeciwdeszczowa, dzięki której spacery w deszczową pogodę nie będą już nam straszne.

Lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, nie kończy się na sposobie budowy wózka. Warto pamiętać o gondoli i wykończeniu wózka.

  • Gondola – na co zwrócić uwagę? W gondoli dziecko spędzi wiele godzin i dlatego ważne, by była ona komfortowo wykończona. Istotne jest przede wszystkim to, czy jest ona wystarczająco głęboka i posiada miękkie boki. Większość gondol może służyć za nosidełko. Taka, dodatkowa funkcja przyda się zwłaszcza w podróży
  • Jakie powinno być siedzisko? W przypadku wózków spacerowych lub wielofunkcyjnych, które można przekształcić w spacerówkę, ważne jest również siedzisko. Powinno być ono wygodne i wyposażone w pasy bezpieczeństwa tak, by dziecko nie mogło samo opuścić wózka.
  • Rączki – by wygodnie było rodzicowi. Rączki zastosowane przy wózku powinny być przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiału. Dobrze, by były antypoślizgowe, zwłaszcza gdy z wózka będzie korzystał aktywny rodzic. Warto też sprawdzić, czy możliwe jest zmienianie ich położenia w płaszczyźnie.
  • Daszek uchroni m.in. przed słońcem. Niezależnie od modelu wózka, uwagę warto zwrócić na daszek. Dobrze, by był on wykonany z wodoodpornych materiałów i był na tyle szeroki, by chronić dziecko zarówno przed deszczem, jak i słońcem.

Atesty bezpieczeństwa

Podczas wyboru wózka warto sprawdzać czy posiada on odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Bardzo często takie testy są obowiązkowe, a w niektórych sytuacjach producenci sami się zgłaszają do ich przeprowadzenia, lecz nie wszystkie wózki to obowiązuje. Co prawda, te typy, które mają certyfikaty mogą się okazać nieco droższe, ale za to mamy pewność, że jest bardziej bezpieczny od innych wózków. Są one poddawane różnym wstrząsom i na podstawie ich reakcji na nie – wystawiana jest ocena.

Czy wózek czterokołowy to jedyny wybór?

Oczywiście, że nie. Ostatnio na rynku pojawiły się trójkołowce. Z tyłu posiadają dwa kółka, a z przodu jedno. To doskonałe rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcieliby połączyć przyjemne z pożytecznym. Mogą bowiem jednocześnie pójść pobiegać i zabrać ze sobą dziecko w ramach spaceru.

Co w komplecie do wózka?

Większość producentów wózków stara się dostarczyć rodzicom produktu, jakiego oczekują oni. Z tego względu do większości wózków w komplecie rodzice otrzymują:

  • Torbę – pojemną doceni każdy rodzic, bo można w niej przechowywać wszystkie niezbędne w czasie spaceru przedmioty;
  • Parasol – idealnie sprawdzi się przy spacerówce. Jeżeli będzie dość duży, z powodzeniem uchroni dziecko przed słońcem;
  • Folia przeciwdeszczowa – pogoda może zmienić się w ciągu kilku minut. Rodzice, którzy nie chcą rezygnować ze spacerów z dzieckiem jesienną porą, z pewnością docenią ten element wyposażenia.
  • Karuzele do wózka – aby dziecko nie nudziło się podczas transportu.

Wygląd zewnętrzny wózka

Producenci wózków doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rodzice – w pierwszej kolejności – zwrócą uwagę na wygląd wózka. By trafić w gusta konsumentów, produkują różnorodne wózki: obok klasycznych modeli, w stałej sprzedaży są sportowe i retro. Te ostatnie w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców.

Materiały wykorzystane do wykończenia wózka, najczęściej są kolorowe. I tu stosowane przez producentów rozwiązania są różne – na rynku bez problemu można znaleźć wózki stonowane kolorystycznie i utrzymane w żywych, intensywnych kolorach.

Wózek dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Wózki dziecięce wielofunkcyjne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.