Każdy rodzic chce, aby jego maluch dobrze czuł się w swoim łóżeczku, bo przecież to własnie w tym miejscu początkowo spędza najwięcej czasu. Starannie dobieramy kolory poszewek, aby nazbyt nie gryzły się ze ścianami. Dookoła łóżeczka rozwijamy ochraniacz, aby maluszek nie uderzył główką w twarde szczebelki. Wydawać by się mogło, że wszystko jest już idealnie urządzone, kiedy przypominamy sobie, że musimy kupić coś jeszcze. Karuzela do łóżeczka – to chyba jeden z najbardziej podstawowych elementów wystroju. Jaka karuzela do łóżeczka będzie odpowiednia dla noworodka, a jaką karuzelę do łóżeczka wybrać dla nieco starszego malucha? Czym kierować się przy wyborze karuzeli do łóżeczka dziecięcego?

Czy karuzela jest potrzebna? Zalety karuzeli

Przed odpowiedzeniem na to pytanie należy się na samym początku zastanowić czy mamy miejsce na karuzelę. Nie jest co prawda dużym przedmiotem, ale musi być odpowiednio zamontowana nad łóżeczkiem, trzeba ją gdzieś więc powiesić i zamocować. Wszystko zależy od typu łóżeczka. Karuzela jest dość pożytecznym sprzętem, ponieważ dzięki niej łatwiej uśpimy dziecko, a także zajmiemy je, więc nie będzie się nudziło. Większość typów posiada pozytywkę, dlatego nie trzeba śpiewać kołysanek. Przynajmniej przez jakiś czas.

⇒ Masz karuzelę, a dziecko nie chce zasnąć? Wypróbuj misie szumisie, czyli szumiące misie pomagające zasnąć dziecku!

Rodzaje karuzel

Na rynku można spotkać naprawdę przeróżne karuzele dla dzieci. Producenci wciąż wymyślają coraz to nowsze modele i wplatają w nie więcej opcji. Zdecydowana większość karuzel posiada wmontowane pozytywki, które grają jedną, dwie albo trzy spokojne melodie, które są doskonałym materiałem do usypiania dziecka. Delikatny ruch zabawki w parze z kołysanką sprawią, że nasze dziecko zaśnie bardzo szybko. Ciekawym typem karuzel jest taki, który posiada wbudowany specjalny projektor. Wyświetla on na ścianach oraz suficie przeróżne obrazki, które się ruszają. Zazwyczaj są to gwiazdki oraz księżyc, ale mogą być inne kształty. Te ruchome projekcje nie tylko uspokoją malucha, ale także pozwolą walczyć ze strachem przed ciemnością gdy trochę podrośnie. Zamiast zostawiania włączonego światła, wystarczy uruchomić projektor.

⇒ Poznaj nasz Ranking łóżeczek dla dziecka 2024

Tradycyjne karuzele to kręcąc się maskotki nad łóżeczkiem dziecka. Zwykle można spotkać takie, które są wykonane albo z plastiku, albo z materiału. Teoretycznie nie za bardzo się od siebie różnią, ale plastikowe są prostsze do umycia. Co ciekawe, powstały nawet takie modele, którymi steruje się za pomocą odpowiedniego pilota. Dzięki temu nie trzeba specjalnie fatygować się, by zmienić funkcję karuzeli lub wprawić ją w ruch.

Kruzela do łóżeczka
Kruzela do łóżeczka

Jaka karuzela do łóżeczka jest najlepsza?

Przy wyborze karuzeli do łóżeczka ogranicza nas właściwie jedynie nasza wyobraźnia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od tych najbardziej podstawowych, do tych wyposażonych w dodatkowe funkcje; od pluszowych, przez drewniane, na plastikowych kończąc.

Karuzela do łóżeczka dla noworodka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Nie powinna ona zawierać ona żadnych ostrych elementów, ani tych maleńkich, które dziecko mogłoby oderwać i wsadzić sobie do ust, co mogłoby skończyć się zadławieniem. Pamiętajmy, że bez względu na to jaka karuzela do łóżeczka pojawi się w naszym mieszkaniu – powinna ona wisieć na takiej wysokości, aby maleńkie i ciekawskie rączki nie mogły jej złapać. To niestety również mogło by skończyć się niezbyt dobrze.

⇒ Wybieramy dobrą pościel dla dziecka. Ranking pościeli dla dziecka 2024.

Wielu rodziców sugeruje, aby pierwsza karuzela do łóżeczka pojawiła się u malucha dopiero, gdy skończy on mniej więcej dwa miesiące. Przecież dopiero wtedy dziecko jest w stanie odróżniać ruch i skupić na czymś wzrok. Jeśli jednak chcemy, aby karuzela znajdowała się w łóżku dziecka od samego początku – postawmy na karuzelę możliwie najmniej kolorową i bardzo spokojną, bez zbędnych dodatków. Karuzela do łóżeczka z różnymi funkcjami mogłaby jedynie odstraszyć maluszka. Często jest tak, że rodzice montują różnokolorowe karuzele, które dekoncentrują malucha, a później dziwią się, że nie chce on spać w swoim łóżeczku. Nawet w przypadku nieco starszego niemowlęcia warto postawić na jedną paletę barw. Dziecko ma w swoim łóżeczku czuć się bezpiecznie. Tym sposobem, z tego samego powodu odpadają również karuzele, które mają nazbyt dużo elementów.

Karuzela z pozytywką?

Jaka karuzela do łóżeczka z pozytywką jest najlepsza? Taka, którą możemy włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie, bądź taka, z której dźwięk wydobywa się przez wybrany okres czasu. Jeśli maluch lubi zasypiać przy kołysance, a postawimy na tradycyjną nakręcaną karuzelę – sporo czasu i nerwów stracimy przy nakręcaniu jej co kilka chwil. W dzisiejszych czasach na rynku dostępna jest również karuzela do łóżeczka, która automatycznie włączy się, gdy tylko dziecko zacznie płakać. To bardzo ciekawe rozwiązanie.

Chusta nosidełko dla dziecka. Jaką wybrać i kupić?

Możemy również pokusić się o to, aby karuzela do łóżeczka wyposażona była w projektor. Pamiętajmy jednak, aby obrazy nie zmieniały się nazbyt często – maluszek ma się wyciszyć, a nie dodatkowo pobudzić.

Kiedy kupić dziecku karuzelę?

Wtedy, kiedy chcemy by dziecko spało już samodzielnie w swoim łóżeczku. Karuzela to świetny „pocieszyciel”, a także nocny towarzysz. Tak naprawdę można kupić ją w czasie narodzin maluszka. Przestaje być potrzebna mniej więcej wtedy, gdy nasz potomek ukończy rok.

Karuzela do łóżeczka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii karuzela i projektor do łóżeczka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.