W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest cała masa zabawek i gadżetów, które ułatwiają życie młodym rodzicom z nowonarodzonym dzieckiem. Część z nich w praktyce okazuje się bardziej, lub mniej potrzebna. Podejrzewam jednak, że każdy rodzic przynajmniej raz zadał sobie pytanie – czy kupić kojec dla dziecka? Taki produkt nie kosztuje mało, więc przed jego zakupem musimy zastanowić się, czy kojec dla dziecka jest nam w ogóle potrzebny. Jeśli już podejmiemy decyzję pozostaje nam odpowiedzieć sobie na pytania – jaki kojec dla dziecka jest najlepszy i jaki kojec dla dziecka wybrać?

Kojec dla dziecka bez szczebelków
Kojec dla dziecka bez szczebelków

Początkowo powinniśmy uświadomić sobie fakt, że kojec dla dziecka nie jest miejscem, w którym nasz maluch będzie przebywał przez cały dzień i absolutnie nie powinniśmy tak do tego podchodzić. Przebywanie raczkującego już malucha w jednym miejscu przez cały dzień może poważnie uszkodzić jego rozwój ruchowy. Kojec świetnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy maluch jest ciekawy świata, a my mamy mieszkanie do posprzątania, bądź chcemy ugotować obiad, czy wykonać jakąś inną pracę domową.

⇒ Dowiedz się jaka jest najlepsza pościel dla dziecka.

Po co kupić kojec?

Można by długo się zastanawiać nad tym czy kojec jest rzeczywiście niezbędny i czy łóżeczko nie będzie wystarczające. To oczywiście zależy od stylu życia rodziców i ich przyzwyczajeń. Kojec ma na celu chwilowe odgrodzenie dziecka od różnych niebezpieczeństw. Może to się okazać niezwykle przydatne na przykład podczas odkurzania, kiedy jest głośno i możemy nie zauważyć kręcącego się nieopodal malca, który zaciekawiony idzie prosto w stronę kantu stołu. Co więcej, maluch nie będzie tam odczuwał nudy. Może obserwować otoczenie poprzez szczebelki, a także bawić się swoimi zabawkami w środku. To przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla niego. Niektóre kojce można wykorzystać jako miejsce do popołudniowej drzemki dziecka, a nawet jako łóżko turystyczne. Co więcej, mebel ten to doskonały, przenośny plac zabaw. Maluch z przyjemnością będzie tam spędzał czas nie tylko w domu, ale także na wakacjach i wyjazdach. Kojce są bowiem łatwe do złożenia.

⇒ Sprawdź też: leżaczek bujaczek – ranking 2024

Trzeba jednak pamiętać, że w tym miejscu dziecko nie powinno siedzieć za kare albo na siłę. Szacuje się, że kilkadziesiąt minut (najlepiej nie jednocześnie) dziennie to wystarczająca ilość aby wykonać najpotrzebniejsze domowe obowiązki. Oczywiście nie trzeba kojca kupować, łóżeczko z wysuwanymi szczebelkami może także być wykorzystywane w takim celu, ale wówczas maluch zamknięty jest we własnym pokoju, a zazwyczaj chcą przebywać w pobliżu ludzi, więc szybko skończyłoby się to na płaczu.

Jak wybrać kojec dla dziecka?

Przede wszystkim już na samym początku powinniśmy zlekceważyć wszystkie kojce, które wyglądem przypominają drewniane łóżeczko dla dziecka. Są one całkowicie niepraktyczne z dwóch powodów. Po pierwsze – co chwilę będzie trzeba podchodzić do dziecka, ponieważ zabawki będą wypadały po za szczebelki – w efekcie tego, nie posprzątamy. Po drugie, nóżka dziecka może zaklinować się między szczebelkami, a to nie wróży niczego dobrego.

W praktyce dużo bardziej sprawdza się kojec dla dziecka, który wyglądem przypomina łóżeczko turystyczne. Takie kojce są dużo bardziej bezpieczne i praktyczne. Maluch nie wsadzi nigdzie nóżki, a i zabawki pozostaną na swoim miejscu. Świetnym rozwiązaniem jest kojec dla dziecka z siateczką, ponieważ maluch może obserwować wszystko to co dzieje się dookoła. Dodatkowo takie kojce zazwyczaj posiadają materiałowe uchwyty, których dziecko może się chwytać i ćwiczyć wstawanie.

⇒ Zabawki do kojca: karuzela do kojca

Wybierając kojec dla dziecka pamiętajmy, że to przede wszystkim dziecku ma być w nim wygodnie. Warto zdecydować się na taki ze stosunkowo miękkim podłożem – dzięki temu maluchowi będzie wygodnie, a my nie będziemy musieli wyścielać kojca grubym kocem. Oczywiście miło byłoby, gdyby kojec dla dziecka był na swój sposób mobilny, w efekcie czego my – rodzice, nie będziemy mieli problemu z jego przemieszczaniem po mieszkaniu.

Kiedy dziecko jest gotowe na kojec?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na kupno kojca to najlepiej zacząć go używać w czasie, kiedy maluch ukończy czwarty albo piąty miesiąc życia. Wówczas będzie mogło na spokojnie przyzwyczaić się do nagłego ograniczenia przestrzeni i nie będzie to dla niego szokiem.

Kojec drewniany czy z siatki? Jaki kojec kupić i wybrać?

Rzecz jasna zależy to od całej konstrukcji. Każdy kojec jest zbudowany w taki sposób, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Mogłoby się wydawać, że drewniane kojce są twarde. Są co prawda sztywniejsze od tych z siatki, ale środek wypełnia miękkie obicie. Jest też cięższy, więc trudniej go przestawić. Drugi typ posiada specjalną siatkę, która dobrze się sprawdzi w podróży. Jest jednak mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Kojec dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Łóżeczka i kojce. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.