Opinie dotyczące kwestii związanej z użytkowaniem chodzika przez dziecko są różne. Jednakże większość osób zgadza się, że gdy produkt ten nie jest nadużywany, stosowany czasami jako element wspomagający naukę chodzenia, nie tylko nie szkodzi, ale także sprawia, że dziecko ma dobrą zabawę. Wybór odpowiedniego chodzika nie jest jednak zadaniem łatwym do realizacji. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele, różnorodnych modeli. Jaki chodzik wybrać dla swojego dziecka?

Rodzaje chodzików dla dzieci – jaki chodzik kupić?

Przy rozważania decyzji jaki chodzik wybrać, trzeba wziąć pod uwagę typy chodzików dostępne na rynku. Wyróżnia się zatem następujące rodzaje produktów:

  • chodzik interaktywny – taki rodzaj rozwiązania wyposażony jest w mnóstwo radosnych komunikatów, melodii, a także piosenek, które zapewniają maluchowi świetną zabawę i zachęcają do dalszego ruchu. Dzięki temu dziecko czuje się bardzo dobrze na własnych nogach.
  • chodzik pchacz – ogólnie rzecz ujmując jest to przedmiot na kółkach pozwalający maluchowi utrzymać stan równowagi. Gdy dziecko uczy się chodzić zaczyna chwytać się różnych rzeczy, na przykład krzesło czy stolik. Taką właśnie funkcję pełnią chodziki pchacze. Są one bardziej poręczne, mogą mięć również dodatkowe parametry, takie jak wbudowane sortery, mogą być także pojemnikami na klocki. Należy pamiętać o tym, aby wybrać chodzik stabilny, który nie będzie ulegał przewracaniu. Istotne jest również to, aby kółka chodzika nie poruszały się za szybko.
  • chodzik na kółkach – standardowe rozwiązanie mające siedzisko i obrotowe kółka, które pozwalają na przemieszczenie się dziecka.

Chodzik dla dziecka musi zapewniać stabilność i bezpieczeństwo

Chodzik niemowlęcy musi być przede wszystkim przedmiotem bardzo staliwnym i zapewniając bezpieczeństwo maluchowi. Pamiętać należy bowiem, że jest on przeznaczony dla dzieci, które nie potrafią w sposób samodzielny złapać odpowiedniej równowagi. Dlatego tez wybierając produkt trzeba wziąć pod uwagę taki model, który będzie dla naszej pociechy oczekiwaną podpora, a ponadto będzie uniemożliwiał wywrotki. Warto zwrócić uwagę na to, że im więcej kółek ma chodzik, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo dla dziecka.

Materiał wykorzystany do produkcji chodzika

Podczas analizy oferty rynkowej i podejmowania decyzji jaki chodzik kupić, pod uwagę należy wziąć aspekt dotyczący materiałów wykorzystanych do wykonania produktu. Chodziki mogą być wykonane z plastiku bądź drewna. Produkty wykonane z drugiego rodzaju tworzywa są to droższe rozwiązania. Bardzo istotną kwestią jest także sposób wykończenia siedziska. Ma to duże znaczenie, gdyż element ten ma bezpośrednią łączność z maluchem. Chodzik dla dziecka powinien mieć siedzisko materiałowe, dzięki temu pociecha nie nabawi się odparzeń. Jest to ważne szczególnie w porze letniej. W tym aspekcie, uwzględnić trzeba jeszcze jedną kwestię, a mianowicie wykończenie szelek,w które wkładane jest dziecko. Muszą być miękkie, aby nie doprowadzić do powstania bolesnych otarć oraz zadrapań na delikatnej skórze malucha.

Inne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze chodzika dla dziecka

Gdy zastanawiamy się jaki chodzik jest najlepszy trzeba uwzględnić także takie następujące elementy:

  • wysokość chodzika – siedzisko powinno być zawieszone na takim poziomie, aby zapewnić maluchowi dotykanie stópkami podłogi bez wysiłku. Bardzo dobrą alternatywą w przypadku tych produktów jest możliwość regulacji wysokości siedziska.
  • odpowiednia oraz stabilna podpórka do pleców – dzięki temu dziecko będzie miało zapewniony komfort i wygodę, nie będzie się męczyło podczas użytkowania produktu,
  • możliwość zablokowania chodzika – określony mechanizm działa w podobny sposób, jak w przypadku blokady wózka. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które pozwoli na przykład na nakarmienie dziecka podczas użytkowania chodzika.

Chodzik powinien także sprawiać dziecku przyjemność i dbać o zabawę

Większość chodzików dostępnych na rynku wyposażonych jest w ciekawe przyciski zapewniające maluchowi dobrą zabawę i przyciągające jego uwagę. Pamiętać jednak trzeba o tym, że wybór zabawek nie powinien być najważniejszym elementem decydującym o wyborze najlepszego produktu.
Jaki jest wpływ chodzika na rozwój malucha?

Według zaleceń specjalistów maluchy powinny spędzać w chodziku nie więcej niż pół godziny każdego dnia. Dłuższe wykorzystanie może negatywnie odbić się na ich rozwoju. Aspekt ten jest ważny, gdyż postawa, którą dziecko przyjmuje w chodziku nie jest zgodna z taką, która przyjmowana jest przez człowieka. Podkreślić należy jednak fakt, że rozsądne wykorzystanie chodzika może zapewnić maluszkowi dobra rozrywkę oraz być chwilą wytchnienia dla rodziców. Jednakże we wszystkim należy zachować umiar.

Chodzik czy pchacz?

Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Przy użytkowaniu chodzika należy pamiętać o tym, że nadmierne korzystanie z tego rozwiązania może upośledzać chód dziecka. Jednakże rozsądne stosowanie zgodnie z zaleceniami specjalistów nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka i zapewni świetną zabawę.

Chodzik pchacz natomiast nie wpływa na upośledzenie chodu maluszka. Jednakże ważne jest to, aby nie stosować ich zbyt wcześnie. Gdy dziecko zaczyna chodzić środek ciężkości ciała dziecka przesunięty jest do przodu (najpierw brzuch, a następnie pupa). Lekki pchacz nie mający regulacji kółek może za bardzo uciekać do przodu, a dziecko goniąc zabawkę będzie pogłębiało przednie pochylenie miednicy oraz lordozę lędźwiową.

Chodzik – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Chodziki.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.