Przed narodzinami dziecka na rodziców czeka sporo pracy. Część wiąże się z koniecznością skompletowania wyprawki. Jednym z ważniejszych elementów wchodzących w jej skład jest łóżeczko. Czym kierować się przy jego wyborze?

W sklepach z akcesoriami dziecięcymi bez trudu można znaleźć wiele modeli łóżeczek. Poszczególne różnią się nie tylko ceną, lecz także wykończeniem. Obok tradycyjnych, drewnianych łóżeczek, rodzice mogą wybierać w łóżeczkach wielofunkcyjnych (są wyposażone w szuflady i przewijak), turystycznych i kołyskach. Wybór powinien być podyktowany wielkością mieszkania oraz praktycznością i możliwościami łóżeczka. Jeżeli zastanawiasz się, jakie łóżeczko wybrać, sprawdź, na co powinniście zwrócić uwagę, przeglądając oferty sklepów.

Dobrze dobrane łóżeczko to wypoczęte dziecko i wyspani rodzice.
Dobrze dobrane łóżeczko to wypoczęte dziecko i wyspani rodzice.

Wymiary łóżeczka – przez jaki czas ma ono służyć dziecku?

Podstawową sprawą są wymiary łóżeczka, bo od nich zależy, jak długo dziecko będzie mogło z niego korzystać. Zasadniczo produkty dostępne w sklepach są dostępne w dwóch wymiarach:

  • 140 x 70 cm – łóżeczka o takich wymiarach posłużą dziecku najdłużej, bo większość z nich została tak zaprojektowana, by można je było przekształcić w łóżka. Nabywając taki produkt, rodzice faktycznie nie muszą kłopotać się z wymianą łóżka do ok. 7. roku życia dziecka;
  • 120 x 60 cm – mniejsze łóżeczko przyda się wówczas, gdy w planach jest urządzenie pokoju dziecku i nabycie łóżka w kształcie np. statku. Jeżeli sypialnia rodziców jest niewielka, to również warto postawić na mniejsze łóżeczko, które nie spowoduje, że po pomieszczeniu nie będzie może się swobodnie przemieszczać.

Bezpieczeństwo dziecka w łóżeczku

Wybierając odpowiedni mebel do spania dla dziecka podstawą jest zadbanie i jego bezpieczeństwo.

Jeżeli jest to łóżeczko tradycyjne drewniane, ze szczebelkami, trzeba sprawdzić rozstaw i umocowanie szczebelków (by dziecko nie mogło przełożyć przez nie główki, ani wyjmować elementów). Ważna jest także wysokość – by dziecko w starszym wieku nie mogło samodzielnie wyjść. W łóżeczku turystycznym, które wykonane jest z delikatniejszych materiałów, trzeba sprawdzić jakość siateczki (przewiewność, trwałość itp.)

Łóżeczko tradycyjne – wady i zalety

Zwykłe łóżeczko dla dziecka jest najczęściej wykonane z drewna. Jest dzięki temu trwałe i może być użyteczne dla wielu pokoleń. To jego podstawowa zaleta. Także kolor najczęściej jest neutralny lub biały, co pozwala wpasować łóżeczko do każdej przestrzeni. Posiada również materacyk z poziomami regulacji (zwykle 3). Na solidnych szczebelkach można powiesić wiele przydatnych akcesoriów (np. organizer na pieluszki i kosmetyki czy też przewijak).

Natomiast głównymi wadami takiego mebla jest ciężar (trudno samodzielnie przesunąć np. do sprzątania) czy ograniczenie możliwości schylenia się do dziecka przez sztywne elementy.

Łóżeczko dla dziecka z regulacją

Pierwsze tygodnie po porodzie mogą być szczególnie trudne dla mamy. Ewentualne schylanie się, by wyjąć dziecko z łóżeczka, może powodować dyskomfort. Z tego względu dobrze sprawdzić, czy istnieje możliwość regulowania wysokości położenia materaca.

⇒ Przeczytaj również: Najlepszy materac dla dziecka – Ranking 2024

Regulacja jest również ważna, gdy łóżeczko ma być użytkowane przez dłuższy czas. Im dziecko większe, tym bardziej należy obniżać wysokość położenia materaca. W ten sposób maluszek będzie bezpieczny.

Łóżeczko wielofunkcyjne z przewijakiem

Łóżeczka wielofunkcyjne są wyposażone w dodatkowe elementy, np. przewijak. Zakup takiego łóżeczka pozwala mamie w komfortowy sposób zmienić pieluchę dziecka i eliminuje konieczność nabywania dodatkowego produktu, czyli przewijaka. Część z produktów jest wyposażona w szuflady, w których można przechowywać wszystkie akcesoria niezbędne do pielęgnacji dziecka. Co więcej, łóżeczka wielofunkcyjne są tak projektowane, by możliwe było szybkie odłączenie łóżeczka od części będącej komodą czy przewijaka.

Każdy rodzic kocha patrzyć na śpiące dzieci. Nabierają one wtedy sił, które pozwolą im spędzić kolejny dzień. Gwarancją zdrowego i komfortowego snu jest dobre łóżeczko dla dziecka.

Odpowiednie łóżeczko = zdrowe i wyspane dziecko.
Odpowiednie łóżeczko = zdrowe i wyspane dziecko.

Łóżeczko, które pomoże w usypianiu dziecka

W sklepach nie brakuje modeli łóżeczek wyposażonych w płozy do bujania lub kółka. Decydując się na takie rozwiązanie, rodzice mogą w szybki sposób uśpić dziecko. Łóżeczko z kółkami przyda się w dużych mieszkaniach – wówczas bez trudu można je przemieszczać z pomieszczenia do pomieszczenia.

Zarówno płozy do bujania, jak i kółka są praktycznymi elementami wyposażenia łóżeczka, ale muszą być bezpieczne. Łóżeczko wyposażone w płozy do bujania powinno być stabilne tak, by dziecko przypadkowo z niego nie wypadło. Rodzicom decydującym się na zakup łóżeczka z kółkami, zaleca się sprawdzenie, czy mają one blokadę.

Turystyczne łóżeczko dla dziecka

…dobrym pomysłem może być zakup łóżeczka turystycznego. Od klasycznych wyróżnia się ono przede wszystkim budową – jest zbudowane z elementów plastikowych, metalowych i materiału. Zaletą łóżeczek turystycznych jest przede wszystkim to, że są one dobrze wyposażone. Najczęściej w zestawie jest już przewijak, torba i miejsce na akcesoria przeznaczone do pielęgnacji dziecka. Większość producentów pamięta też o tym, by do kompletu dołożyć moskitierę i kółka. W praktyce rodzice decydujący się na łóżeczko turystyczne, mogą z niego korzystać nie tylko podczas podróży – z powodzeniem można je użytkować również w domowym zaciszu.

Dla kogo łóżeczko turystyczne to dobre rozwiązanie?

Łóżeczko turystyczne jest oczywiście idealne przede wszystkim dla osób, które często podróżują, zmieniają miejsce pobytu lub chcą zabrać dziecko do znajomych. To także dobra opcja dla tych, którzy chcą mieć alternatywę dla tradycyjnego łóżeczka. Można wówczas traktować łóżeczko turystyczne jako kojec dla dziecka do zabawy lub miejsce na drzemkę w ciągu dnia.

Łóżeczko turystyczne dla dziecka – Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Łóżeczko turystyczne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Akcesoria do łóżeczka – co wybrać?

Warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów do zamontowania na zewnątrz łóżeczka. Niezbędny jest na pewno przewijak oraz organizer do montowania na boku. Najlepsze są materiałowe z przeźroczystymi, siateczkowymi przegródkami.

Wygląd zewnętrzny. Czy jest istotny?

Małemu dziecku jest obojętnie, gdzie leży. W praktyce wygląd zewnętrzny łóżeczka rodzice wybierają zgodnie z własnymi preferencjami. Kolor nie jest jednak najważniejszy. Gdy mowa o tym, jak wygląda łóżeczko, to znacznie ważniejsze jest to, czy nie posiada ono ostrych, wystających elementów i czy zostało pomalowane farbą bezpieczną dla niemowląt.

Myśląc perspektywicznie, warto sprawdzić, czy łóżeczko posiada osłonkę lub możliwe będzie dokupienie takiej wówczas, gdy dziecko zacznie ząbkować. W przeciwnym razie ślady zębów mogą być widoczne na szczebelkach.

Łóżeczko dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Łóżeczko dla dziecka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Kiedy najlepiej zmienić łóżeczko?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie jest – wtedy, gdy dziecko ma za mało miejsca w dotychczasowym łóżeczku. Jeżeli maluch zaczyna spać w pozycji płodowej nie dlatego, że lubi, ale z powodu zbyt małej przestrzeni, trzeba pomyśleć nad zakupem „dorosłego” łóżeczka.

Rodzice najlepiej znają swoje dzieci, więc sami powinni dostrzec, kiedy nadchodzi ten czas. Około 3 roku życia dziecko zwykle jest już na to gotowe. Warto, by zostało zaangażowane w wybór koloru mebla – kształtu, koloru -, a nawet pomogło przy montażu w pokoju np. podając tacie narzędzia. Należy tylko uważać na małe elementy jak śrubki czy nakrętki.