Wybór mebli do pokoju dziecięcego bywa czasem uciążliwy. W okresie dorastania zmieniają się upodobania i wystrój wnętrz, co powoduje konieczność zakupu nowej szafy, łóżka i siedzisk. Jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów mebli są pufy, które mogą służyć w pokoju dziecka przez wiele lat. Dowiedz się, jak dobrze wybrać pufę, aby służyła na długie lata.

Jaka pufa dla dzieci? – TOP 10 polecanych puf – Ranking Maj 2024

Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych poduszek podróżnych w różnych kształtach, przeznaczonych dla dzieci. Ranking został stworzony na podstawie popularności produktów.

Czym jest i jaką pufę wybrać?

Przed zakupem pufy do pokoju dziecka warto zastanowić się, czym właściwie jest ten mebel. Puf najczęściej stosowany jest  jako dodatkowe siedzisko lub podnóżek. Przeważnie w pokojach dla dorosłych jest eleganckim dodatkiem, ale może też pełnić inne funkcje. W pokoju dziecka taki mebel nie spełni swojej roli w ten sam sposób. Czemu?

Jaka pufa dla dzieci będzie najwygodniejsza? Przeczytaj nasz poradnik!
Jaka pufa dla dzieci będzie najwygodniejsza? Przeczytaj nasz poradnik!

Pufy klasyczne to niewielkie meble, w całości wyściełane tkaniną, a ich kształt zbliżony jest do bryły (kwadrat, owal i inne ciekawe kształty) Często są osadzone na małych nóżkach, które je stabilizują. W zależności od przeznaczenia mogą mieć ukryte przechowywanie lub być wypełnione granulkami. Do pokoju małego dziecka warto kupić pufę, która jest też pojemnikiem na zabawki, czy inne małe przedmioty. To da nam dodatkowe miejsce na przechowywanie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach.

Do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzi się pufa wypełniona granulatem i wyściełana miękką w dotyku tkaniną. Najczęściej dzieci używają puf do zabawy i samodzielnie aranżują pokój, ponieważ są lekkie.

Do czego służy pufa?

Mimo małych rozmiarów mebel ten może pełnić wiele funkcji. Dzięki różnej kolorystyce można pufę dopasować do każdego pomieszczenia. Dzieci rzadko siedzą w spokoju, dlatego często lubią aranżować swoje pokoje miękkimi pufami, które służą om za siedzenie, za stolik, za element do zabawy.

Pufy to rewelacyjne rozwiązanie do małych wnętrz, w których nie da się zmieścić wiele mebli. Wybór modelu ze schowkiem pozwala na schowanie zabawek i zaoszczędzenie miejsca na inne rzeczy. Pufy dziecięce z twardszą i stabilniejszą częścią górną mogą służyć jako stół do spożywania posiłków, a także do odrabiania lekcji.

Pufa może być świetnym meblem do siedzenia dla dzieci. Będzie to wygodniejszy sposób na odrabianie lekcji lub wykonywanie innych czynności przy stole, takich jak rysowanie, niż tradycyjne krzesło. Co więcej, większa pufa może być niesamowitą alternatywą krzesła do oglądania bajek i filmów.

W przypadku starszych dzieci pufa wyściełana tkaniną może posłużyć jako podnóżek, natomiast w przypadku spotkań ze znajomymi, będzie pełnić funkcję dodatkowego siedzenia lub miejsca na komputer.

Rodzaje puf

Różnorodność asortymentu w sklepach meblowych pozwala każdemu wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb. W zależności od przeznaczenia istnieje kilka rodzajów puf:

  • tradycyjne
  • siedzenia z oparciem
  • składane
  • z pojemnikiem
  • pufa „worek”

Pufy tradycyjne – w kształcie kwadratu, jedną z ich głównych cech jest elegancki wygląd. Często są wykorzystywane do pięknego wystroju wnętrz. Mogą być wyściełane skórą, a także sztuczną tkaniną. Co więcej, stoją na małych nóżkach dla dodatkowej stabilności, chociaż na rynku jest więcej modeli z większymi nóżkami, które pięknie wpisują się w skandynawski styl. Rzadko stosuje się je w pokojach dziecięcych, częściej natomiast w salonach ze względu na ich funkcjonalność.

Pufy w kształcie krzesła to świetne rozwiązanie do pokojów młodzieżowych, w których większość czasu spędza się na siedzeniu, rozmowach, grach i oglądaniu telewizji. Wysokiej jakości wypełnienie granulatem gwarantuje komfort siedzenia.

Zdecydowanie bardziej wyszukanym wyborem będzie pufa worek. Dzięki wysokiej jakości granulatu można na nim wygodnie usiąść, a nawet położyć się. Znajdujące się w niej kuleczki idealnie dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają komfort użytkowania.

O czym należy pamiętać przy wyborze pufy dla dziecka?

Wybór pufy powinien być uwarunkowany jej funkcjonalnością. W zależności od wielkości pokoju, a także stylu wnętrza i upodobań dziecka, powinien spełniać wszystkie podstawowe wymagania użytkownika.

Myśląc o zakupie pufy, warto zdecydować, jakiego typu potrzebujemy. Zależeć to będzie przede wszystkim od roli mebla. Jeden rodzaj sprawdzi się jako podnóżek, inny sprawdzi się jako siedzisko do relaksu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt, który będzie odpowiedni do pomieszczenia.

Kolejną istotną zmienną jest rodzaj tkaniny, z której wyściełamy pufę. Na rynku dostępny jest duży wybór tkanin i skór. Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj wypełnienia – granulat lub mielony styropian. Również cena powinna być adekwatna do jakości.

Jakie są zalety pufy?

Co najważniejsze, pufa to uniwersalny mebel. Świetnie sprawdzi się w salonie czy pokoju dziecięcym, nawet na balkonie czy werandzie. Może być świetnym dodatkiem do wystroju pomieszczenia lub praktycznym rozwiązaniem w przypadku braku miejsca. Ponadto pufy w kształcie fotela i torby są ergonomiczne i doskonale dopasowują się do kształtu kręgosłupa.

Podsumowanie

  • Pufa to uniwersalny mebel, który pasuje zarówno do salonu, pokoju dziecięcego, jak i pokoju młodzieżowego;
  • Pufy mają szerokie zastosowania — oprócz miejsca do siedzenia, może być także idealnym miejscem do przechowywania zabawek, w małym pokoju;
  • Pufy dostaniemy w wielu kształtach, wielkościach i pełnej gamie kolorów, dlatego z pewnością dopasujemy ją do wystroju naszego wnętrza.