Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju dziecka. Wiąże się jednak z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak ból dziąseł czy gorączka. Jak pomóc wtedy maluchowi? Jakie żele na ząbkowanie są polecane i bezpieczne? Oto kilka porad, jak przejść przez ten okres.

10 najlepszych żeli na ząbkowanie – Ranking Kwiecień 2024

W poniższym zestawieniu prezentujemy dziesięć polecanych żeli na ząbkowanie. Produkty zostały wybrane na podstawie popularności wśród rodziców borykających się z problemem bolesnego ząbkowania u swoich pociech.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Żel na ząbkowanie – poradnik zakupowy oraz opinie rodziców

Wiesz już jakie żele powinieneś brać pod uwagę. W dalszej części naszego tekstu dowiesz się wszystkiego o tych produktach oraz poznasz opinie rodziców.

Jaki żel na ząbkowanie jest najlepszy? Doradzamy w wyborze!
Jaki żel na ząbkowanie jest najlepszy? Doradzamy w wyborze!

Jaki żel na ząbkowanie wybrać?

W aptekach znajdziemy wiele preparatów w formie żelów, którymi możemy posmarować obolałe dziąsła. Są one bezpieczne, ponieważ produkowane są na bazie naturalnych składników, które są przyjazne dziecku i z reguły nie powodują uczuleń. Maja także przyjemny, owocowy smak, dzięki czemu dziecko nie będzie aż tak niechętne i preparat będzie mógł spokojnie działać.

Ząbkowanie u malucha to ciężki czas dla niego, dla rodziców, a także dla pozostałych domowników. Proces wyrzynania zębów, wiąże się z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, głównie z bólem dziąseł i temperaturą.

Dziecko w tym czasie staje się niespokojne, marudne, często płacze. Wszystko to sprawia, że męczy się nie tylko dziecko, ale także rodzina, która stara się uspokoić maluszka. Na szczęście istnieją metody oraz środki, które pozwolą przetrwać Wam ten trudny czas, ale przede wszystkim złagodzą ból u dziecka.

Ząbkowanie – kiedy?

Pierwszy ząbek pojawia się zazwyczaj około 6 miesiąca życia, choć może wydarzyć się to również wcześniej. Jest to niewątpliwie ważne wydarzenie w rodzinnej historii i będzie uwieczniane na wielu zdjęciach. Jednak zanim pojawi się wyczekany, biały ząbek, zarwiecie pewnie niejedną noc. W tym okresie maluch jest niespokojny, marudny, a ból dziąseł jest bardzo dokuczliwy, dlatego maleństwo płacze dzień i noc. Nie jeden rodzic zastanawia się jak pomóc, jak złagodzić ból i dać dziecku i sobie trochę wytchnienia.

Jak działa żel na ząbkowanie?

Żele na ząbkowanie przede wszystkim łagodzą ból dziąseł. Produkty te oparte są głównie na naturalnych składnikach roślinnych. Najczęściej spotkamy w składzie aloes, tymianek, rumianek, szałwię, kozłek lekarski, propolis, kwas hialuronowy. Substancje te działają głównie łagodząco, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.

Niektóre z żeli na ząbkowanie dla niemowląt posiadają lidokainę, czyli substancję miejscowym działaniu znieczulającym. Żele nie zawierają cukru oraz alkoholu.

Żel należy przechowywać w temperaturze pokojowej oraz po otwarciu stosować maksymalnie miesiąc.

Jak aplikować żel?

Niektóre preparaty posiadają specjalny aplikator, za pomocą którego nanosimy żel na dziąsła. Jeżeli do produktu nie był dołączony aplikator, na palec nakładamy niewielką ilość żelu (wielkości ziarnka grochu) i delikatnie masujemy nim obolałe dziąsła, tak aby żel dokładnie pokrył ich powierzchnię. Preparat przylega do dziąsła, tworząc niewidoczną warstwę, która chroni dziąsło, łagodzi ból i zmniejsza obrzęk.

Żel na ząbkowanie należy nakładać po posiłku oraz przed snem, ale także w ciągu dnia w zależności od potrzeb. Nie więcej jednak niż 6 razy na dobę. Przed użyciem należy zapoznać się z informacjami od producenta.

Czy żel może wywołać uczulenie?

Z reguły są to bardzo bezpieczne preparaty, jednak należy zachować ostrożność z preparatami, które zawierają chlorowodorek lidokainy.Ta substancja może wywołać reakcję alergiczną, choć jest to dość rzadkie. Uczulenie na lidokainę może przejawiać się wysypką, obrzękiem, a czasem problemami z oddychaniem.

Co na bolesne ząbkowanie – jak jeszcze możesz pomóc dziecku?

Oprócz stosowania żeli na ząbkowanie skorzystaj z poniższych rad, które zmniejszą  dyskomfort dziecka.

  • Pocieraj dziąsła dziecka – na palec nawiń czysty gazik i masuj delikatnie dziąsła. To zmniejszy uciążliwe dolegliwości.
  • Daj dziecku gryzak – nie tylko zmniejsza ból dziąseł, ale poprawia koordynację dziecka i pomaga w jego rozwoju.
  • Twarde pokarmy – jeśli dziecko je już więcej niż tylko mleko, możesz podać mu coś twardszego do gryzienia – na przykład schłodzoną marchewkę, czy ogórka. Nie zostawiaj jednak dziecko bez opieki, gdyż małe kawałki mogą stwarzać ryzyko zadławienia.
  • Wycieraj ślinę – nadmierne ślinienie się jest częścią procesu ząbkowania. Aby zapobiec podrażnieniom skóry, miej pod ręką czystą szmatkę do osuszenia brody i okolic ust dziecka. Możesz stosować również kremy nawilżające, które złagodzą podrażnienia.

Ząbkowanie to męczący czas dla malucha, jednak na szczęście można temu zaradzić i pomóc maluszkowi. Dzięki dostępnym szeroko preparatom bez recepty, które kupimy w aptece, możemy skutecznie złagodzić ból odczuwany podczas wyrzynania zębów i zmniejszyć opuchliznę.

Podsumowanie

  • Stosuj rekomendowane żele na ząbkowanie dostępne bez recepty w każdej aptece;
  • masuj dziąsła dziecka, aby złagodzić ból, zminimalizować podrażnienia;
  • daj dziecku schłodzony gryzak oraz przekąskę, która także pomasuje dziąsła (np. marchewka).