Wieczorna kąpiel jest bardzo ważnym rytuałem w życiu malucha, który dopiero poznaje otaczający go świat. Ten moment sygnalizuje mu, że zaraz po zabawie w wodzie zostanie ubrane, nakarmione i położone spać. Takie rytuały dają dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa, co w pierwszych miesiącach życia malucha jest niezwykle istotne. Aby jednak wieczorne rytuały nie stały się nudną rutyną, możemy dziecku uprzyjemnić te chwile. Jak? Zaopatrując je w zabawki do kąpieli. Na rynku jest ich cała masa, jednak niestety nie wszystkie są odpowiednie dla małych dzieci. Jakie zabawki do kąpieli wybrać na początek wodnej przygody?

Jakie zabaweczki dla małego dziecka?

Zabawki do kąpieli nie tylko sprawią, że nasze dziecko będzie milej spędzać czas w wodzie, ale i na swój sposób wspomogą również jest rozwój motoryczny i poznawanie. Małe dziecko bawiąc się podczas kąpieli dodatkowo pracuje nad koordynacją relacji ręka-oko. Jednak jakie zabawki do kąpieli będą odpowiednie dla małego dziecka?

Zabawki do kąpieli w kształcie żyjątek morskich
Zabawki do kąpieli w kształcie żyjątek morskich

Zanim podejmiemy się zakupu zabawki do kąpieli powinniśmy być świadomi tego, że nie wszystkie zabawki nadają się do zabawy w wodzie. Dodatkowo ważnym jest, aby zabawki do kąpieli były dostosowane do wieku dziecka, o czym informacja znajduje się zazwyczaj na jego opakowaniu. Jeżeli zabawka przeznaczona jest przykładowo dla dziecka powyżej trzeciego roku życia, pod żadnym pozorem nie możemy dawać jej do zabawy niemowlakowi. Dlaczego? Zabawki dla starszych dzieci mogą zawierać małe, lub bardziej ostre elementy, którymi maluszek mógłby zrobić sobie krzywdę.

Z jakiego tworzywa?

Zabawki do kąpieli dla noworodka i niemowlęcia powinny być więc wykonany z gumy, czy silikonu. Najbardziej popularną od wielu, wielu lat zabawką do wanny dla dziecka jest gumowa kaczuszka, którą z całą pewnością bawił się każdy z nas. Obecnie na rynku znajdziemy całe mnóstwo gumowych zwierzątek, owoców, pojazdów i innych elementów, które świetnie sprawdzą się podczas zabawy w wodzie.

Świetną formą zabawki do kąpieli są także specjalne gumowe książeczki. Oczywiście pamiętajmy o tym, aby wybrać takie, którymi dziecko może bawić się w wodzie. Tego typu książeczki często zmieniają swój kolor pod wpływem wody, wydają się z nich różne dźwięki – co z całą pewnością zachęci malucha do zabawy i poznawania. Jeśli chcemy pójść na całość, możemy zakupić dla naszego dziecka interaktywne siedzisko do wanny. Tego typu zabawki do kąpieli nie tylko wspomagają siedzenie dziecka w wannie, ale i dzięki licznym elementom pozwalają mu na fantastyczną zabawę. Pamiętajmy, by zabawkę dostosować do wieku naszego dziecka.

⇒ Poznaj najlepsze zabawki dla rocznego dziecka. Sprawdź nasz ranking 2024!

Zabawki do kąpieli są świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym, a często jedynym, co nas w tej kwestii ogranicza jest wyobraźnia, bowiem wybór zabawki do kąpieli jest naprawdę ogromny.

Jak myć zabawki do kąpieli

Zabawki dla 2-3 latka charakteryzują się tym, że mogą być złożone z wielu części, mają więcej zakamarków oraz różnych powierzchni. Dlatego też powinno się przykładać szczególną uwagę do zachowania ich w odpowiedniej czystości. Na brudnych i mokrych zabawkach rozwijają się grzyby i pleśnie. Szczególnie niebezpieczna jest tak zwana „trupia pleśń”, która tworzy się na martwym naskórku, którego przecież w kąpieli nie zabraknie.

⇒ Zobacz również: najlepszy jeździk dla dziecka – jaki kupić?

Zasady, których należy przestrzegać, aby zabawki były odpowiednio czyste:

  • po każdej kąpieli zaleca się osuszenie zabawek, w większości przypadków trzeba je przetrzeć suchym ręcznikiem i odłożyć na suchym podłożu żeby ewentualne resztki wody wypłynęły z zabawki,
  • kilka razy w miesiącu należy umyć zabawki. Do tej czynności zaleca się użyć żelu, którym kąpie się dziecko, a potem odkażenie delikatnym preparatem. Zabawki dla 2-3 latków często są złożone z kilku części, więc niezbędne jest rozłożenie całej zabawki i wyczyszczenie dokładne każdego z elementów.

Podczas kąpieli dziecko nabiera często wody do buzi, myje się całe wodą z wanny/brodzika, więc ważne jest, aby nie znajdowały się w niej bakterie, grzyby oraz pleśnie, które „urosły” na ulubionych zabawkach dziecka. Mikroby te mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Zabawki do kąpieli – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Zabawki do kąpieli dla dziecka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.