Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, ma szczególne potrzeby i wymagania. Wszystkie kosmetyki, w tym puder dla niemowlaka, muszą być odpowiednio przystosowane. Ich zadaniem jest ochrona bariery lipidowej naskórka oraz zapobieganie podrażnieniom i innym problemom skórnym. Wiele niemowląt ma przesuszoną skórę, a to przyczynia się do rozwoju takich dolegliwości jak nadmierny świąd, liszaje, alergie czy atopowe zapalenie skóry.

Aby zapobiec problemom, należy wybrać łagodne środki, bogate w przyjazne dla dzieci składniki. Młodzi rodzice, dla których zdrowie maluchów jest priorytetem, powinni dokładnie sprawdzić, z czego składają się poszczególne produkty, czy nie zawierają szkodliwych substancji. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy puder dla dzieci?

Puder dla dziecka – po co stosować?

Zasypka jest jednym z pierwszych dziecięcych kosmetyków. Znana jest już do dawna, używana była przez nasze mamy i babcie, ale również dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Jej działanie jest wszechstronne, warto wybrać dobry produkt, który m.in.:

  • pielęgnuje dziecięcą, delikatną skórę,
  • wchłaniania nadmiar wilgoci,
  • łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i świąd,
  • chroni przed otarciami i odparzeniami,
  • zabezpiecza skórę przed przed promieniowaniem słonecznym.

Jak stosować puder dla dzieci?

Puder należy używać regularnie, po każdej kąpieli i zmianie pieluszki, czyli co ok. 2-3 godziny. W przypadku małych dzieci higiena jest bardzo ważna, zaniedbania mogą wywołać poważne problemy ze zdrowiem, np. doprowadzić do infekcji układu moczowo-płciowego oraz odparzeń, które powodują ból. Maluchy są wtedy rozdrażnione, płaczliwe, nie mogą zasnąć, a zmiana pieluszki wywołuje głośny krzyk.

Puder polecany jest szczególnie do pupy i okolic intymnych, które najbardziej narażone są na odparzenia. Zasypka pomaga chronić przed podrażnieniem okolice pachwin i fałdy skóry, które przykryte są pieluszką, gdzie dostęp powietrza jest utrudniony. Miejsca te są nieustannie poddawane działaniu wysokiej temperatury oraz bakterii zawartych w kale i moczu. Często się pocą, a także narażone są na obcieranie. Aby puder przyniósł wymagany efekt, skórę należy dokładnie umyć, usunąć resztki kosmetyków i dokładnie osuszyć ciało. Dopiero na tak przygotowaną skórę można zastosować zasypkę. Niewielką ilość pudru należy nasypać na dłoń, a następnie rozprowadzić produkt na ciele dziecka. Jeżeli puder będzie aplikowany z opakowania, można łatwo wysypać zbyt dużą ilość.

W trakcie aplikacji należy uważać, aby drobinki pudru nie dostały się do oczu czy noska dziecka, ponieważ może to wywołać silne podrażnienie. Aby zniwelować ryzyko podrażnienia dróg oddechowych, puder można nanosić bezpośrednio na pieluszkę, która jest przygotowana do założenia.

Puderek dla niemowlaka – jaki skład jest najlepszy?

Wszystkie kosmetyki dla najmłodszych powinny być dokładnie przebadane dermatologicznie, najlepiej jeżeli będą hipoalergiczne. Ważne, aby posiadały wymagane atesty i certyfikaty, które będą gwarantowały, że produkt jest bezpieczny. Jest kilka składników, które powinny znaleźć się w każdej dobrej zasypce. Wymienione składniki są bezpieczne, ale ważne, aby puder był stosowany z umiarem. W przeciwnym wypadku może wywołać skutek odwrotny do oczekiwanego. Zbyt duża ilość zasypki może spowodować nadmierne przesuszenie wrażliwego naskórka, a także doprowadzić do stanów zapalnych. Polecane składniki to:

  • Talk – pomaga pochłaniać wilgoć i osusza skórę. Jego zadanie to również ograniczanie potliwości oraz redukowanie podrażnień. Musi być używany bardzo rozsądnie, ponieważ nadmiar talku może sprzyjać rozwojowi pieluszkowego odparzenia skóry. Zbyt dużo talku może prowadzić do zatykania porów, zaburzając naturalny proces oddychania skóry. Minerał budzi sporo kontrowersji, dlatego młodzi rodzice często decydują się na zasypkę, która zawiera inne substancje, absorbujące wilgoć.
  • Skrobia ziemniaczana lub kukurydziana – to składnik, który zastępuje talk. Skrobia jest bardziej przyjazna dla skóry, dlatego może z powodzeniem zastąpić budzący wątpliwości talk.
  • D-pantenol – to składnik, który pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry, a także zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry. Jest skuteczny w łagodzeniu podrażnień, otarć czy odparzeń. Ma działanie przeciwzapalne, dlatego polecany jest dla dzieci, które mają problemy dermatologiczne. Pomaga również łagodzić zmiany wywołane nadmiernym przebywaniem na słońcu.
  • Alantoina – to kolejny składnik o działaniu łagodzącym, nawilżającym i przeciwzapalnym. Zawarta w pudrze pomaga regenerować skórę, łagodzi występujące zamiany dermatologiczne.
  • Tlenek cynku – główna właściwość cynku to ochrona przez nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Składnik zapewnia również ochronę przed otarciami i podrażnieniami.Naturalne olejki np. rumiankowy, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej jojoba, ekstrakty z migdałów, nagietka, rumianku, masło shea – dobrze nawilżają, zabiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry oraz łagodzą podrażnienia.

Witaminy A, E, które mają działanie ochronne, nawilżające oraz łagodzące. Są niezbędne dla skóry dziecka, dbają o jej prawidłową kondycję.

Na rynku można znaleźć zasypki, które nie powinny być stosowane na dziecięcej skórze. Jeżeli puder dla dzieci zawiera konserwanty, sztuczne aromaty, parabeny, oleje mineralne i inne nieznane substancje, lepiej zostawić go na półce.

Najlepszy puder dla niemowląt

Zasypka wykorzystywana jest w codziennej pielęgnacji dziecięcej skóry, dlatego musi być bezpieczna i łagodna. Ma działanie zarówno łagodzące istniejące podrażnienia, jak i profilaktyczne. Systematycznie stosowana pozwala zachować zdrową, pozbawioną odparzeń i podrażnień skórę. Zasypki ze skrobią ziemniaczaną można dodawać do kąpieli. Kąpiel w krochmalu doskonale łagodzi zmiany skórne, pomaga leczyć odparzenia pupy oraz pielęgnuje strefę w okolicach pieluszki. Jest skuteczna w usuwaniu otarć oraz potówek. Najlepsze zasypki dla dzieci powinny być pozbawione kompozycji zapachowej i parabenów, powinny być hipoalergiczne i zawierać naturalne składniki.

Wybór dobrej zasypki dla dzieci nie jest łatwy, ale warto poszukać środka, który jest łagodny, a jednocześnie skuteczny. Dzięki temu maluchy będą miały zdrową skórę, będą spokojne i szczęśliwe.

Puder, zasypka dla niemowlaka – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pudry dla dzieci.