Laktator ręczny czy elektryczny? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które myślą o kompletowaniu dziecięcej wyprawki już przed porodem. W tym artykule postanowię odpowiedzieć na to pytanie.

Już przed narodzinami dziecka wszystko w naszych domach i życiu ulega diametralnej zmianie. Zmieniamy priorytety, a zamiast wyjeżdżać na luksusowe wakacje skupiamy się na niemowlęcej wyprawce. Lista rzeczy do kupienia przed porodem jest naprawdę długa, więc warto spisać na kartce wszystko to, co przyda się zarówno dziecku jak i młodej mamie. Po za ubrankami, pieluchami i łóżeczkiem z pewnością niemal każda mama rozważa kupno laktatora. Dla niektórych mam jest do urządzenie całkowicie zbędne, jednak dla innych kobiet niezastąpione. Laktator świetnie sprawdzi się w sytuacji, w której młoda mama ma nawał mleka, lub planuje dłuższe wyjście z domu i chce zostawić mleko dla swojego potomka. I choć laktatorów na rynku jest bardzo dużo, każda kobieta staje przed głównym wyborem: laktator ręczny czy elektryczny?

⇒ Dowiedz się jakie jest najlepsze mleko modyfikowane dla niemowlaka

Mechanizm działania laktatora

Profesjonalny laktator pobudza piersi, stymuluje je do produkcji pokarmu oraz pozwala na odciągnięcie potrzebnej porcji. Laktator ręczny pod wpływam nacisku ręką na gruszkę/dyszle zasysa pierś naśladując odruch ssania dziecka i pod wpływem powstałego ciśnienia odciąga zassane mleko do specjalnej buteleczki. W laktatorze jest możliwość regulacji mocy ssania. Na tej samej zasadzie działa laktator elektryczny, z tym, że w jego przypadku proces ten przebiega bez wysiłku kobiety. Funkcje ssania również można dostosować do indywidualnych preferencji.

Pierwsze zetknięcie z laktatorem – laktator szpitalny

Kobiety, które urodziły dziecko, swoje pierwsze spotkanie z laktatorem mają najczęściej już w szpitalu. Na ogół, na oddziałach położniczych są dostępne laktatory szpitalne, których zadaniem jest pomoc świeżo upieczonym mamom. Nie u wszystkich kobiet pokarm jest zaraz po porodzie, szczególnie w przypadku przedwczesnych porodów, czy też cesarskiego cięcia, laktacja wymaga pobudzenia. Wtedy warto skorzystać z dostępnego w szpitalu, bądź wypożyczalni laktatora, zwykle ma on podwójne zastosowanie, tzn. w pierwszej fazie stymuluje piersi do produkcji pokarmu, a w drugiej fazie odciąga mleko. Korzystają z niego również często mamy, które mają problemy z nawałem pokarmu.

 Laktator ręczny
Laktator ręczny

Jaki laktator wybrać i kupić?

To kluczowe pytanie, przed którym stoi każda kobieta chcąca zaopatrzyć się w laktator. Zdania w tej kwestii jak w każdej innej są podzielone. Część mam ceni sobie ręczne ściąganie mleka laktatorem, podczas gdy pozostałe nie wyobrażają sobie tej monotonnej czynności. Jaki laktator wybrać? Laktator ręczny czy elektryczny, który lepszy? Czym kierować się przy wyborze laktatora?

Jaki kubek niekapek kupić?

Laktatora ręcznego używają zazwyczaj mamy, które zaraz po porodzie mają nawał mleka w piersiach. W ten sposób nie tylko przynoszą sobie ulgę, ale i mogą zamrozić swój pokarm, aby zachować go na później. Niestety, rzadko kiedy sprawdza się w dłuższym użytkowaniu. Na opanowanie i sposób ściągania mleka laktatorem ręcznym trzeba znaleźć swój własny sposób, co wielu kobietom sprawia mały problem.

Z laktatora elektrycznego korzystają mamy, które często i regularnie muszą odciągać swój pokarm, z różnych powodów. Często bywa tak, że maluch nie radzi sobie ze ssaniem z piersi mamy, a ta mimo bezsilności nadal chce karmić dziecko swoim mlekiem. W takiej sytuacji laktator elektryczny sprawdzi się rewelacyjnie – mama będzie mogła często i regularnie odciągać swój pokarm i podawać go swojemu dziecku w butelce. Laktator elektryczny rewelacyjnie sprawdza się w przypadku, kiedy młoda mama chce, lub musi wrócić do pracy, a mimo to nadal chce, aby maluch był karmiony jej pokarmem.

Dobra poduszka do karmienia – Ranking 2024

Więc laktator ręczny czy elektryczny będzie najlepszy? Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od tego, jak często młoda mama planuje odciągać pokarm. Jeśli od razu wie, że z różnych powodów będzie musiała robić to często – warto od razu postawić na laktator elektryczny. Jeśli jednak wiemy, że spędzimy z dzieckiem pierwsze miesiące jego życia i rzadko będziemy zostawiać je pod opieką innych osób – laktator ręczny będzie urządzeniem, które w pełni spełni nasze oczekiwania.

Laktator – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Laktatory. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Czy warto kupić laktator?

Laktator jest niezbędnym elementem wyprawki dla kobiet, które chcę karmić dziecko piersią. Pomaga on uporać się z problemami – czy to początkowym brakiem laktacji, czy nawałami pokarmu. W przypadku, gdy mama wraca do pracy lub planuje jakieś wyjście również jest niezastąpiony. Jednak nie wszystkie kobiety używają laktatora. Są mamy, które karmię dzieci mlekiem modyfikowanym, jeszcze inne karmią wyłącznie piersią, bo ich dziecko nie potrafi pić z butelki, a zdarzają się również mamy, które karmią piersią, ale laktatorem nie są w stanie odciągnąć mleka. Wszystko zależy od podejścia kobiety do karmienia dziecka oraz sytuacji, w jakiej się znajduje.