Nie każdy rodzic może pozwolić sobie na to, by cały dzień spędzić z dzieckiem w tym samym pomieszczeniu. Ponieważ bezpieczeństwo maluszka jest priorytetem, dobrze zainwestować w urządzenia, które pomogą w jego pilnowaniu. Jednym z takich jest elektroniczna niania.

O śmierci łóżeczkowej, czyli zgonie zdrowego dziecka w czasie snu, słyszała większość rodziców. Niektórzy zastanawiają się, jak zapobiec tej sytuacji zwłaszcza, że przebywanie z maluszkiem w jego pierwszych miesiącach życia przez 24 godziny na dobę nie zawsze jest możliwe. Prysznic, konieczność przygotowania posiłku czy nawet odebranie telefonu – to momenty, w których nie jesteśmy w stanie skutecznie przypilnować maluszka. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni – możemy zdecydować się na elektroniczną nianię. W sklepach można znaleźć wiele urządzeń tego typu, a niektóre są wyposażone w dodatkowe funkcje, np. monitor oddechu.

Kiedy warto kupić elektryczną nianię?

W dzisiejszych czasach rodzice mają o wiele łatwiej niż kiedyś. Wspierają ich różnorakie technologiczne gadżety, których mamy coraz więcej na rynku. Jednym z nich jest elektryczna niania i zdaniem wielu rodziców – jest bardzo pomocna. Często zdarza się tak, że nie ma kto cały czas monitorować czy dziecko śpi, ponieważ mama zostaje z nim sama w domu i ma na głowie mnóstwo obowiązków. Chciałaby mieć ciągle na niego oko i wiedzieć czy przypadkiem czegoś nie potrzebuje i czy wszystko jest w porządku. Elektryczna niania umożliwia stały monitoring, dzięki czemu będzie można szybko zareagować. Sprzęt ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla opiekunów noworodków oraz niemowląt. Równie dobrze sprawdzi się w przypadku większych dzieci, które zaczęły już chodzić do przedszkola.

Z innych niezbędnych akcesoriów warto zobaczyć także nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego.

Elektryczną nianie warto kupić także w sytuacji kiedy zostawiamy swoje dziecko pod opieką kogoś innego. Zamiast wydzwaniać czy wszystko w porządku i się zamartwiać, można zamontować urządzenie i monitorować na bieżąco co się dzieje. Wówczas będziemy mogli się skupić na swojej pracy. Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże i bez problemu usłyszymy płacz dziecka w pokoju obok, to nie ma sensu inwestować w nianię, ponieważ nie są to tanie gadżety. Bardzo przyda się natomiast w obszernych domach, a także w sytuacji kiedy przyjmujemy na co dzień sporo gości. Wówczas chcemy poświęcić im czas, ale jednocześnie pilnować malucha. W rzeczywistości te dwie czynności są bardzo trudne w pogodzeniu, ale elektryczna niania nam to umożliwia.

Dziecko nigdy nie będzie bezpieczniejsze, niż w pobliżu swoich najbliższych. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocna może okazać się elektroniczna niania.
Dziecko nigdy nie będzie bezpieczniejsze, niż w pobliżu swoich najbliższych. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocna może okazać się elektroniczna niania.

Jak działa elektroniczna niania?

Każda elektroniczna niania składa się z nadajnika i odbiornika. By działała niezawodnie, odpowiednio wcześniej należy ją zaprogramować zgodnie z własnymi preferencjami. Nadajnik pozostawia się w pokoju dziecka – najlepiej blisko łóżeczka maluszka, zaś odbiornik rodzic powinien mieć przy sobie.

⇒ Przeczytaj także: Dobry termometr dla dziecka – Ranking 2024

W sklepach są dostępne również nianie składające się wyłącznie z nadajnika. Wówczas odbiornikiem jest telefon komórkowy. Rodzic musi jedynie zaprogramować numer, na który ma zostać wykonany telefon, gdy dziecko zacznie np. płakać.

Jaką elektroniczną nianię wybrać i kupić?

Biorąc za kryterium rodzaj sygnału, elektroniczne nianie można podzielić na:

 • analogowe – dziś działają już sprawnie, bo ich producenci zdecydowali się na stworzenie kilku kanałów do odbioru sygnału. Jeszcze kilka lat temu analogowe elektroniczne nianie nie cieszyły się uznaniem klientów, bo często pojawiające się zakłócenia sygnału, utrudniały korzystanie z nich;
 • cyfrowe – w przypadku tych niań sygnał jest transmitowany w formie cyfrowej, dzięki czemu zakłócenia praktycznie nie występują.

Niania z monitorem oddechu

Są różne rodzaje elektrycznych niań. Jedne posiadają tylko mikrofon, inne kamerkę i monitor, dzięki czemu nie tylko słyszymy, ale także widzimy co robi nasze dziecko. Wymyślono również takie rodzaje, które mają wmontowane czujniki oddechu. Jest to szczególnie istotne wówczas, kiedy nasz potomek choruje. Aby być spokojnym i nie siedzieć całymi godzinami przy jego łóżeczku, wystarczy zamontować nianię i co jakiś czas na nią zerkać.

Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając elektroniczną nianię?

Mnogość elektronicznych niań na sklepowych półkach rodzi pytanie o to, którą wybrać. By urządzenie sprawdzało się na co dzień, powinniśmy określić swoje potrzeby. To jednak wcale nie jest proste, zwłaszcza przy pierwszym dziecku – wówczas nie każdy rodzic jest w stanie sprecyzować, czego będzie potrzebował. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając elektroniczną nianię?

 • Zasięg – gdzie będziesz użytkowała nianię?

Zdecydowana większość rodziców potrzebuje elektronicznej niani, z której będzie mogła korzystać na co dzień, w domowym zaciszu. Ale lato to czas, gdy chętnie opuszczamy mieszkania i popołudnia spędzamy na świeżym powietrzu, np. w przydomowym ogrodzie. Z tego względu tak ważne jest, by sprawdzić, czy zasięg danego modelu urządzenia będzie wystarczający.

 • Ilość kanałów i częstotliwość, czyli by dobrze słyszeć dziecko

Porównując modele dostępne w sklepach, uwagę powinniśmy zwrócić na liczbę kanałów. Im więcej, tym lepiej. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkamy na dużym osiedlu – może okazać się, że nasze urządzenie jest zakłócane przez inne.

Poza ilością kanałów, dobrze sprawdzić również częstotliwość. Rodzice wymieniający się informacjami na forach internetowych wskazują, że elektroniczne nianie pracują bez zakłóceń na częstotliwości 1,88 GHz.

 • Sposób zasilania niani elektronicznej

Przeglądając ofertę elektronicznych niań, powinniśmy sprawdzić, jak są zasilane poszczególne modele. Najpopularniejsze jest zasilanie bateryjne, ale w sklepach dostępne są również urządzenia zasilane akumulatorowo czy wykorzystujące zasilanie sieciowe.

Dodatkowe funkcje – co wybrać?

Producenci elektronicznych niań starają się, by zaoferowane przez nich urządzenia były funkcjonalne. Na rynku można znaleźć nianie wyposażone w:

 • Kamerę – pozwala ona na podglądanie dziecka w czasie snu;
 • Monitor oddechu – bardzo praktyczne rozwiązanie dla rodziców, którzy słyszeli o śmierci łóżeczkowej. Jeżeli urządzenie nie wykryje oddechu dziecka w ciągu kolejnych np. 15 sekund, włącza się alarm;
 • Termometr – dzięki niemu rodzice mogą sprawdzić, czy w pokoju nie panuje za wysoka lub za niska temperatura;
 • Lampa – dodatkowy gadżet, który może wyeliminować konieczność korzystania z lampki nocnej,
 • Melodyjki – dzieci uwielbiają kołysanki i doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, którzy wzbogacają swoje urządzenia właśnie w melodie;
 • Projektor – za jego pomocą można wyświetlić, np. na suficie, obrazy.

  Elektroniczna niania Philips SCD 505
  Elektroniczna niania Philips SCD 505

Wybrana elektroniczna niania powinna również informować o wyczerpaniu np. baterii. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której urządzenie po prostu przestanie działać.

Nowa czy używana?

Elektroniczna niania to urządzenie, które przydaje się rodzicom w opiece nad dzieckiem głównie w pierwszych miesiącach jego życia. Z tego względu wielu zadaje sobie pytanie, czy warto nabywać nowy produkt, czy też po prostu odkupić elektroniczną nianię od znajomych, którzy już z niej nie korzystają. Warto wiedzieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z używanego urządzenia. Ponieważ rodzice noworodków mają wiele wydatków, nabycie produktu z drugiej ręki pozwala zaoszczędzić – w zależności od funkcji, w które elektroniczna niania została wyposażona, nowy produkt może kosztować nawet 900 zł.

⇒ Zobacz także: zabawne smoczki dla dzieci

Elektroniczna niania – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Elektroniczna niania. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.