Dzieci uwielbiają się bawić i jak do tej pory nie znaleziono chyba jeszcze żadnego wyjątku od tej reguły. Poprzez zabawę dzieci odkrywają świat i uczą się nowych rzeczy, ćwiczą swoje umiejętności. Jedynym problemem może być wybór odpowiednich zabawek. Jakie zabawki dla rocznego dziecka będą najlepszym rozwiązaniem? Klocki, książeczka czy zabawki interaktywne?

Jakie zabawki kupić rocznemu dziecku?

Jakie zabawki dla rocznego dziecka sprawdzą się równie dobrze? Możemy spróbować tych, które pomogą mu opanować zdolności manualne – przykładowo drewniane labirynty, którymi fascynację przechodzi chyba każde dziecko. Maluch nie tylko opanowuje zdolności motoryczne, co i rozwija swoje zmysły, dzięki przesuwaniu kuleczek po labiryncie.

Roczne dziecko z pewnością zainteresują wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne, czyli takie które po naciśnięciu wydają z siebie jakieś dźwięki. Tego typu zabawki są zazwyczaj bardzo głośne (większość nie posiada regulacji dźwięku), dlatego warto podkleić głośnik jedną warstwą taśmy klejącej. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość bodźców negatywnie wpływa na dziecko i jego zdrowy sen.

Ranking jeździków dla dziecka 2024. Jeździki edukacyjne.

Pamiętajmy też, że każde dziecko jest inne i rozwija się inaczej, w innym kierunku. Fakt, że jakaś zabawka bardzo zainteresowała dziecko koleżanki wcale nie oznacza, że i u nas będzie ona strzałem w dziesiątkę. Zabawki powinniśmy dobierać indywidualnie odpowiednio do wieku i zainteresowań naszego malucha.

Klocki edukacyjne. A może coś innego?

Bardzo popularne są dmuchane klocki edukacyjne, które podobnie jak dmuchane książeczki – teoretycznie przeznaczone są dla maleńkich dzieci. Niemowlę będzie jednak jedynie obracać je w rączkach kształtując zmysł dotyku, oraz spoglądać na nie kształtując zmysł wzroku. To oczywiście ważne dla jego rozwoju i nie wolno tego negować w żaden sposób, bo to naturalny etap rozwoju dziecka. Spójrzmy na te zabawki jednak z drugiej strony. Roczne dziecko zdecydowanie lepiej poradzi sobie z tego typu zabawkami dla niemowląt. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę totalne odrzucenie przez dziecko tych zabawek, jednak możemy nieco przewidzieć sposób, w jaki bawić się nimi nasz roczny maluch.

⇒ Dowiedz się również jak wybrać dobry aspirator do nosa.

Roczne dziecko powoli próbuje układać już swojego rodzaju wieżę z klocków i głównie tej czynności posłużyć mogą tutaj dmuchane klocki. Są miękkie i delikatne, a w efekcie tego mamy całkowitą pewność, że dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy. Dodatkowo dziecko w tym wieku całkowicie świadomie już ogląda zawarte na nich ilustracje, rozpoznając na nich znajome rzeczy. Dziecko z radością będzie dusić dmuchane klocki rączkami i obserwować, jak wracają do swojego naturalnego kształtu. Dmuchane klocki edukacyjne i dmuchane książeczki zazwyczaj okazuję się więc strzałem w dziesiątkę!

Klocki dmuchane edukacyjne – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Klocki edukacyjne dla niemowląt. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Jak rozwija się roczne dziecko?

Zazwyczaj dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia uczy się chodzić, utrzymując równowagę przy meblach bądź trzymane za ręce rodziców. Przez kolejny rok będzie rozwijać dużą motorykę, szlifując i doskonaląc umiejętność chodzenia. Mała motoryka, czyli ćwiczenia rączek i palców opierają się na doskonaleniu umiejętności chwytania przedmiotów i doświadczania ich faktur oraz kształtów poprzez dotyk. Poza gaworzeniem pojawiają się w wymowie pierwsze sylaby czy słowa: „mama”, „tata”. Po pierwszym roku nasza pociecha, jeśli szybko się rozwija, może równie dobrze sprawnie biegać po mieszkaniu. Jeśli jednak tak nie jest, nie powinniśmy się tym martwić oraz nie poganiać dziecka. Wszak każdy malec rozwija się w swoim indywidualnym tempie. A w jaki sposób możemy wspierać rozwój naszego malucha? Oczywiście poprzez zabawę!

⇒ Zobacz także ranking zabawek do kąpieli 2024

Świetną propozycją wspomagająca rozwój rocznego dziecka są różnego rodzaju zabawki interaktywne. Mamy tutaj do wyboru cały szereg zabawek edukacyjnych, które po naciśnięciu dużego przycisku, dostosowanego do rączek maluszka, wydają różne dźwięki. Czasem będą to odgłosy zwierząt, które nasze dziecko zacznie powtarzać, a także pojedyncze słowa. Dziecko uczy się przez obserwację wszystkimi zmysłami. Dlatego warto zwrócić uwagę czy dźwięki wydawane przez zabawkę są przyjemne dla ucha. Równie interesujące są interaktywne pluszaki, które opowiadają bajki na dobranoc, ale nie zastąpią one głosu rodzica, do którego nasz maluch jest przyzwyczajony. Kojący głos mamy czy taty idealnie uspokaja dziecko.

Zabawki interaktywne – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Zabawki interaktywne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

W związku z tym możemy pomyśleć o książeczkach dla naszego dziecka. Poza kolorowymi obrazkami, które przyciągają wzrok maluszka, zwróćmy uwagę na fajną i ciekawą historię, jaką zawiera. Im więcej opisów odgłosów, tym dziecko łatwiej zacznie kojarzyć konkretny przedmiot z jego nazwą. Drugim zastosowaniem są książeczki ze sztywnego kartonu, które wytrzymają liczne przygody maluchów, niekoniecznie związane z czytaniem, a bardziej z „oglądaniem”. Roczny malec oprócz obserwacji będzie tą książeczkę rzucał, sięgał po nią, podnosił i szarpał – uczy się w ten sposób wytrzymałości materiału i stymuluje swój rozwój małej motoryki. Możemy również znaleźć dla dziecko książeczki dmuchane, które są z bardzo wytrzymałego i nietoksycznego materiału. Poza standardową zabawą na dywanie możemy wziąć taką książeczkę do wanny i zająć zabawą malucha podczas kąpieli.

Książeczki dla rocznego dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Książeczki dla rocznego dziecka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Zabawki dla rocznego dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Zabawki edukacyjne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.