Zanim jeszcze zostaniemy rodzicami zaczynamy kompletować niemowlęcą wyprawkę, której jednym z podstawowym elementów z pewnością jest wanienka dla niemowląt. Nikt z nas nie wyobraża sobie przecież myć noworodka w dużej wannie, lub pod prysznicem. Byłoby to nie tyle przerażające dla samego malucha, co i przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Jaka wanienka dla niemowląt jest najlepsza? Czym kierować się przy wyborze wanienki dla niemowląt?

Rodzaje wanienek do kąpania dziecka

Wanienki dla dzieci można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza dotyczy ich wielkości. Na samym początku trzeba się zastanowić nad tym gdzie chcemy kąpać swoje dziecko i ile miejsca w mieszkaniu możemy na ten cel poświęcić. Można na przykład zdecydować się na specjalne modele, które przypominają komody. Na górze mają zamontowaną wanienkę, a na dole są jeszcze dwa pięterka z szufladami i szafkami, dzięki czemu oszczędza się dużo miejsca, łatwo się je schowa w łazience. Producenci podają wymiary wanienek, ale nie podają wieku dziecka, do którego może z niej korzystać. Jest to spowodowane tym, że każdy maluch rozwija się w inny sposób i w różnym czasie. Jednakże wielu rodziców wypowiadało się, że mała wanienka będzie odpowiednia maksymalnie do szóstego miesiąca życia dziecka. Następnym typem są duże wanienki. Charakteryzuje je większa wygoda obsługi. Co ciekawe, nie trzeba wcale zaczynać od mniejszych odmian i stopniowo wymieniać wanienki na większe. Można od początku zacząć od dużej, ponieważ są dostosowane zarówno dla noworodków, jak i rocznych dzieci. Inną odmianą są jeszcze wanienki, które można zamontować na dużej, domowej wannie. Wyglądem przypominają dużą tacę z wklęśnięciem.

Małe dzieci uwielbiają kąpiele!
Małe dzieci uwielbiają kąpiele!

Wieczorna kąpiel dziecka może stać się dla niego przyjemnym rytuałem, jeśli tylko zadbamy o kilka podstawowych rzeczy. Musimy pamiętać, aby kąpiel odbywała się mniej więcej w tym samym czasie, każdego dnia. Dzięki temu maluszek na swój sposób zakoduje sobie plan i będzie wiedział, co czekać będzie go już za chwilę, a w efekcie tego będzie dużo spokojniejsze.

Jaka wanienka dla niemowląt jest najlepsza?

Wybór mamy całkiem spory – od tradycyjnych wanienek, przez te z odpływem, ze stojakami, na tych wbudowanych w komodę kończąc. Ważnym jest, aby wanienka dla niemowląt była przede wszystkim bezpieczna dla dziecka. Wielu rodziców w tej kwestii ceni sobie tradycję i stawia na zwykłą wanienkę, którą można przenieść w dowolne miejsce. Taka wanienka dla niemowląt jest tania, więc nie obciąży naszego portfela.

⇒ Przeczytaj także: dobra karuzela do łóżeczka. Jaką kupić?

Niestety, może obciążyć nasze plecy (które i tak pewnie nieźle dostały w kość poprzez noszenie malucha) i właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się na nieco bardziej wygodne rozwiązanie, jakim jest wanienka dla niemowląt ze stojakiem. Taki stojak powinniśmy wybrać jednak bardzo uważnie, aby nie doszło do sytuacji, w której podczas kąpieli zarówno wanienka, jak i nasz maluszek lądują na podłodze.

Dodatki do wanienki – potrzebne akcesoria

Aby kąpiel była przyjemna nie tylko dla dziecka, ale także rodzica, warto zdecydować się na specjalną podstawkę pod wanienkę. Dzięki niej nie trzeba będzie się przez cały czas zginać albo kucać. Taki stelaż można dowolnie podwyższać bądź obniżać. Nie trzeba się także martwić oto, że wanienka się z niego zsunie przy nieprzewidzianych ruchach maluszka. Posiada bowiem specjalne zabezpieczenia, dzięki którym cała struktura jest bardzo stabilna. Przydatnym dodatkiem jest także termometr zamontowany przy wanience. Dzięki niemu można kontrolować temperaturę wody. Jeśli wanienka stoi na podłodze albo wkłada się ją do dużej wanny, dobrym pomysłem jest podłożenie pod nią maty antypoślizgowej, aby zapewnić większe bezpieczeństwo.

Pomocny może okazać się także fotelik kąpielowy. Nie przesuwa się wewnątrz wanienki, ponieważ posiada mocne przyssawki. Można ułożyć w nim dziecko, dzięki czemu nie musimy go podtrzymywać i możemy zająć się wyłącznie myciem i zabawianiem podopiecznego, aby kąpiel była dla niego jak najprzyjemniejsza. Warto kupić również różnorakie zabawki pływające, takie jak kaczki, statki i tym podobne przedmioty. Do akcesoriów, które przydadzą się podczas kąpieli zaliczyć należy także wężyk do wanienki z korkiem. Pozwoli on na sprawniejsze opróżnianie wanienki po umyciu maluszka.

Wanienka czy komoda kąpielowa jaką wybrać i kupić?

To jaką wybrać i kupić w głównej mierze zależy to od tego, ile miejsca możemy poświęcić na wanienkę. Jeśli nasza łazienka nie jest zbyt duża, zdecydowanie lepiej jest wybrać komodę, ponieważ można dzięki niej zaoszczędzić sporo przestrzeni. Z drugiej strony, takie komody kąpielowe mają zwykle niewielkiej wielkości wanienkę, przez co może nie być odpowiednia dla większych dzieci. Wówczas trzeba zdecydować się na tradycyjne modele.

Kiedy zacząć kąpać w normalnej wannie?

Kiedy dziecko jest już nieco starsze i siedzi samodzielnie, wanienkę możemy wstawiać na czas kąpieli do zwykłej (dużej) wanny, bądź pod prysznic. Taki maluch chętniej już chlapie wodą i w ten sposób możemy uniknąć zalania mieszkania. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się wanienka dla niemowląt z odpływem, który otwieramy po skończeniu kąpieli. Dzięki temu nie musimy dźwigać wanny z wodą do łazienki. Jeżeli jednak korzystamy z takiej wanienki w pomieszczeniu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nasz maluch podczas zabawy nie wyciągnął gumowego koreczka.

Dobry nocnik. Jaki wybrać i kupić?

Bez względu na to jaka wanienka dla niemowląt znajdzie się w naszym mieszkaniu pamiętajmy, że powinna być ona przede wszystkim stabilna i bezpieczna dla naszego dziecka. Wanienka dla niemowląt nie może się chwiać, stojak nie może się bujać. Kąpiel malucha powinna być wspaniałą przygodą zarówno dla niego samego, jak i dla rodziców.

Wanienka dla niemowlaka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wanienki dla dzieci. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.