Po urodzeniu dziecka rodzice całkowicie zmieniają styl życia. Jednym z najbardziej niebezpiecznych okresów dla dziecka jest od urodzenia do roku, ponieważ w tym wieku, nie został jeszcze w pełni uformowany ośrodkowy układ nerwowy i może nastąpić niestabilność funkcji oddechowych, co jest przyczyną występowania zatrzymania oddechu.

Najczęściej są to krótkotrwałe zatrzymania oddechu, które nie wyrządzają żadnej szkody dziecku. Ale jeśli przerwa trwa dłużej niż 15 sekund, to w takich okresach mózg dziecka zaczyna odczuwać głód tlenu. Im dłużej nie ma oddychania, tym większe szkody może wyrządzić. Bardzo ważne jest, aby rodzice wiedzieli o problemach z oddychaniem u dziecka, do tych celów opracowano monitor oddechu, który jest prezentowany na rynku przez dwie różne technologie wykonania.

Czym jest i jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu dziecka to urządzenie monitorujące, które zapewnia rodzicom spokój ducha, zwracając ich uwagę na wszelkie zaprzestanie ruchu dziecka lub na niezwykłe zjawiska w trakcie jego oddychania. Występują dwa rodzaje monitorów oddechu dla niemowląt:

 • Pierwszy to monitor oddechu wrażliwy na dotyk, który mieści się pod materacem dziecka, odbiera ruchy i przesyła informacje do modułu dziecięcego, a w przypadku zatrzymania oddechu powiadamia rodziców głośnymi sygnałami.
 • Drugi to autonomiczny miniaturowy monitor oddechu, który jest zamontowany na pieluszce lub na ubranku i bezpośrednio styka się z brzuchem dziecka z jego wrażliwą częścią. Kiedy oddychanie ustaje, daje sygnał wibracyjny, który pomaga obudzić dziecko. Jeśli oddychanie nie pojawia się, zaczyna emitować głośne sygnały, aby zwrócić uwagę rodziców.

Jaki monitor oddechu wybrać? Warto zapoznać się z funkcjami dostępnych na rynku modeli i wybrać, ten, który spełnia wszystkie oczekiwania.

Dobry monitor oddechu dla niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Rozważając zakup dobrego monitora oddechu dziecka należy zwrócić uwagę na takie elementy:

 • Monitor oddechu powinien zostać zakupiony wyłącznie w renomowanych sklepach, bezpośrednio od producentów lub od oficjalnych dystrybutorów.
 • Sposób działania – niektóre modele i odbiorniki połączone są kablami a inne bezprzewodowo. Drugie modele uznane są za bezpieczniejsze, ponieważ nie ma zagrożenia rozłączenia kabli i wysłania fałszywego alarmu lub jego zupełnego braku.
 • Rodzaj zasilania – bardzo istotne jest monitor oddechu był wyposażony w baterie lub zasilacz awaryjny.
 • Certyfikaty, atesty – trzeba zwrócić czy monitor posiada atest CE, który zaświadcza, że został on wyprodukowany z przestrzeganiem norm i dyrektyw unijnych.

Popularne modele monitorów oddechu

Monitor oddechu Babysense

Czujniki są umieszczone pod materacem łóżeczka i wykrywają nawet najsłabsze ruchy wykonywane podczas oddychania. Urządzenie to oryginalny i pierwszy w swoim rodzaju bezdotykowy monitor zaprojektowany do wykrywania oddychania dziecka. Monitor oddechu babysense to bardzo wrażliwe urządzenie, które ostrzega rodziców, jeśli ruchy dziecka zatrzymają się lub staną się nieregularnie wolne.

Funkcje monitora oddechu Babysense:

 • Dźwiękowy i wizualny (wskaźniki czerwonego światła) alarm, gdy ruchy zatrzymają się lub staną się nierównomierne.
 • Dwa bardzo czułe czujniki pokrywają na cały obszar łóżeczka bez dotykania dziecka.
 • Ukryte przewody łączące.
 • Odpowiedni dla niemowląt od urodzenia.
 • Zasilany bakteriami AA.

Czujniki pasywne są całkowicie bezpieczne i nie wytwarzają promieniowania, które mogłoby zaszkodzić dziecku. Jednostka sterująca jest połączona z matami sensorycznymi umieszczonymi między materacem dziecka a podstawą łóżeczka. Monitor oddechu Babysense ostrzega rodziców przed koniecznością pilnego sprawdzenia stanu dziecka, jeśli ruch nie zostanie wykryty przez ponad 20 sekund lub jeśli prędkość spowolni do mniej niż 10 ruchów na minutę. Ma on certyfikat wyrobu medycznego.

Monitor oddechu Angelcare

Niezawodny i łatwy w obsłudze monitor oddechu Angelcare stanie się najlepszym asystentem w domu, w którym mieszka dziecko. Urządzenie nie tylko monitoruje dziecko: kontroluje dosłownie każdy oddech i ruch. Model Angelcare równie skutecznie kontroluje sytuację w pokoju dziecięcym, w dzień i w nocy. Jeśli w ciągu 20 sekund nie będzie żadnych wdechów i wydechów, a także ruchów dziecka, urządzenie natychmiast zaalarmuje rodziców.

Jeśli to nie wystarczy i rodzice chcą sami usłyszeć oddech dziecka, jest to również możliwe w tym modelu. Można włączyć specjalną opcję i słychać oddech: jest to specjalny sygnał tykający. Ponieważ najbardziej niepokojąca dla rodziców jest noc, producent zadbał o to, by nawet w ciemnościach widzieli oni dziecko. W tym celu monitor jest wyposażony w diody podczerwieni. Absolutnie nie zakłócają wrażliwego snu dziecka, ale jednocześnie zapewniają doskonałą widoczność w ciemności. Nie mniej cenny będzie termometr mierzący wskaźniki w pokoju dziecinnym. Jeśli temperatura przekroczy określony zakres, rodzice zostaną o tym poinformowani. Producent zastosował specjalny alert na tę sytuację.

Monitor oddechu Snuza

Snuza to kompaktowe, wygodne i bardzo czułe urządzenie, które natychmiast powiadomi rodziców, jeśli nagle dziecko przestanie oddychać. Monitor oddechu jest wyposażony w precyzyjnie dostrojony czujnik, który rejestruje najmniejsze ruchy brzucha dziecka i eliminuje wszelkie czynniki zewnętrzne. Jest on przymocowany do pieluszki za pomocą niezawodnego zacisku i jest zasilany z autonomicznego źródła energii. Monitor oddechu Snuza nie powoduje dyskomfortu u niemowląt, jest pozbawiony przewodów i modułów radiowych, zasilany przez akumulator, wyposażony we wbudowany element wibracyjny i alarm dźwiękowy. Urządzenie jest skonfigurowane do trzech etapów wykrywania zagrożeń. Jeśli wahania występują nie częściej niż osiem razy na minutę, monitor wysyła sygnał niebezpieczeństwa. W przypadku, gdy wszystkie ruchy zatrzymają się na dłużej niż 15 sekund, wibracje są natychmiast włączane. Z reguły wznawia procesy oddechowe, a dziecko zaczyna oddychać normalnym rytmem. Jeśli tak się nie stanie, urządzenie włączy alarm o mocy 85 dB.

Monitor oddechu Nanny

Celem certyfikowanego monitora oddechu nanny jest ostrzeżenie optyczne i dźwiękowe za pomocą sygnału akustycznego w przypadku zmniejszonej częstości oddechów dziecka. Monitor oddechu ostrzega przed możliwym niebezpieczeństwem zatrzymania oddechu, które może wystąpić u małych dzieci (tak zwany zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Urządzenie składa się z panelu z czułym czujnikiem, który jest umieszczony pod materacem łóżeczka dziecka, oraz elementów elektronicznych ze światłami sygnalizacyjnymi i syreną akustyczną. Głośny sygnał natychmiast ostrzega rodziców, jeśli dojdzie do bezdechu lub zadławienia oraz odruchu wymiotnego dziecka.

Jaki monitor oddechu kupić?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki monitor oddechu kupić, warto przeanalizować dostępne opcje i wybrać optymalny model. Dobry monitor oddechu jest skutecznym urządzeniem, które może zapobiec zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest to bardzo ważne dla rodziców, którzy chcą stale monitorować oddech dziecka. Monitor oddechu babysense został wyposażony w 2 płyty, jedna służy do monitorowania dziecka do trzeciego miesiąca życia, a druga (mogą został połączone) po ukończeniu przez niemowlę trzeciego m-ca życia. Alarm uruchamia się już po 20 sekundach przy braku prawidłowego oddechu dziecka. Monitor oddechu angelcare kontroluje długość snu dziecka, temperaturę w pokoju i można mówić do dziecka. W skład zestawu wchodzą dwie maty, przy czym jedna umieszczana jest pod klatką piersiową a druga w obrębie nóg, zmiana położenia dziecka nie zaburzy monitorowania bezdechu.

Opinie o monitorach oddechu

Na rynku dostępne są różne modele monitorów oddechu dziecka: stacjonarne i przenośne. Drugi rodzaj jest przypinany do pieluszki lub odzieży w taki sposób, aby znajdował się w pobliżu pępka. Ważną cechą tych urządzeń jest rejestracja oddechów także w sytuacji, gdy dziecka nie ma w łóżeczku, gdy np. mama wzięła maleństwo na ręce. Alarm nie wyłączy się, czujnik stale odbiera sygnały jego oddechu. W przypadku monitora stacjonarnego czujniki jest montowany pod materacem i kontroluje oddech dziecka, gdy znajduje się one w łóżeczku.

Istotnym czynnikiem jest liczba sekund bezdechu. Dobry monitor oddechu uruchamia alarm, gdy w określonym czasie (dla modelu stacjonarnego: 15 sekund, przenośnego: 20 sekund) czujniki nie wykryją sygnału o ruchach dziecka. Niektóre modele tych urządzeń ma funkcję wydłużania lub skracania odstępu czasowego.

Podstawowym wskaźnikiem jest 85 d(B) A jest to wystarczająco głośny sygnał pozwalający usłyszeć go z innego pokoju i jest bezpieczny, nie narażając dziecka na uszkodził delikatnego słuchu. Najlepszy monitor oddechu to taki, który spełnia oczekiwania rodziców, zapewnia im spokojny sen bez obawy o prawidłowe oddychanie malucha.

Ile kosztuje dobry monitor oddechu?

Dobry monitor oddechu można kupić w różnych cenach:

 1. Monitor oddechu babysense – od 390 złotych
 2. Monitor oddechu angelcare – od 190 złotych
 3. Monitor oddechu Snuza – od 300 złotych
 4. Monitor oddechu Nanny – od 350 złotych.

Monitor oddechu – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Monitory oddechu.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.