Najmłodsze dzieci, które jeszcze nie potrafią mówić, tylko płaczem mogą poinformować nas, dorosłych, o złym samopoczuciu. Ponieważ wiosna i jesień to sezony, w których zachorowalność na grypę jest najwyższa, dobrze, by w domowej apteczce znalazł się termometr.

Rodzice często mają wątpliwości, czy pierwsze objawy, jakie pojawiły się u dziecka, wskazują na przeziębienie czy grypę. Tej drugiej nie można bowiem lekceważyć – nieprawidłowo leczona może doprowadzić do licznych powikłań. Z tego względu tak ważna jest szybka reakcja. Jak rozpoznać grypę? Choć objawy grypy i przeziębienia są podobne, to jednak nie są takie same – gorączka pojawia się zawsze przy grypie, przy przeziębieniu może, ale nie musi. Z tego właśnie względu jednym z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki, powinien być termometr. Jaki wybrać?

Rodzaje termometrów

W aptekach i sklepach z akcesoriami dla dzieci nie brakuje termometrów. Ich producenci prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań umożliwiających dokładny pomiar. Jednocześnie projektanci nie zapominają o komforcie rodziców. Z tego też względu, obok tradycyjnych, czyli rtęciowych termometrów, które wkłada się pod pachę, powstają nowoczesne urządzenia, wyróżniające się kształtem i sposobem działania.

Przy wyborze termometru istotna jest też dokładność pomiaru.

Jakie termometry można znaleźć w aptekach? Elektroniczne, które są w ostatnich latach bardzo popularne jako termometry do:

  • Czoła. Są niezwykle wygodne, bo pomiar temperatury twa kilka sekund. Niestety, mają również wady – odczyt dotyczy wyłącznie temperatury zewnętrznej ciała. Rodzicom stosującym ten rodzaj termometru zaleca się korzystanie z dodatkowych urządzeń tak, by pomiar był precyzyjny.
  • Ucha. Dzięki specjalnie wyprofilowanej końcówki, którą wprowadza się do ucha, jest możliwe dokonanie dokładnego pomiaru. To w połączeniu z przystępną ceną sprawia, że warto pomyśleć o zakupie właśnie tego produktu.

Poza wymienionymi termometrami elektronicznymi, nie można zapomnieć o termometrach elektronicznych bezdotykowych na podczerwień. Ich działanie jest bardzo proste – wystarczy zbliżyć termometr na odległość ok. 5 cm od czoła dziecka i uruchomić, by po kilku sekundach otrzymać informację zwrotną. Zaletą tych urządzeń jest bardzo precyzyjny pomiar, zaś minusem cena – niestety, w porównaniu z innymi, są to drogie termometry.

Powyższy podział nie wyczerpuje jednak wszystkich termometrów elektronicznych dostępnych na rynku.

Termometr w smoczku. Kiedy po niego sięgnąć?

Wśród termometrów zaprojektowanych z myślą o dzieciach należy wskazać również na termometry w smoczku. Są one o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwalają na komfortowe zmierzenie temperatury nawet niemowlakom – większość dostępnych modeli jest przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia. Pomiar jest dokładny, a cena przystępna. Termometr taki idealnie mieści się w torbie dla mamy.

Choć termometr w smoczku ma wiele zalet, nie można zapomnieć, że ma również wady. Główną jest to, że taki produkt nie będzie mógł być użytkowany zbyt długo. W momencie, gdy dziecko oduczy się sięgać po smoczek, termometr przestanie pełnić swoją funkcję.

Najlepsze termometry w smoczku – Ranking 2024

Monitory temperatury. A może to jest rozwiązanie?

Z myślą o najmłodszych dzieciach zostały stworzone również monitory temperatury. Składają się one z dwóch elementów: czujnika i monitora. Ten pierwszy należy doczepić np. do pieluszki – wówczas na monitorze wyświetli się informacja o temperaturze ciała dziecka.

Termometr to obowiązkowe akcesorium w każdym domu
Termometr to obowiązkowe akcesorium w każdym domu

Monitory temperatury z pewnością docenią rodzice najmłodszych dzieci. Za pomocą tego urządzenia, będą mogli oni kontrolować temperaturę ciała dziecka nie tylko w dzień, lecz także w nocy. Z takiego sprzętu można też korzystać przez dłuższy czas niż ze smoczka z termometrem. Minusem jest cena – monitory temperatury są droższe niż pozostałe urządzenia pozwalające na kontrolowanie temperatury ciała dziecka.

Jaki termometr wybrać?

Cena urządzenia nie jest najważniejsza, ale z pewnością istotna. Rodzice chcący zakupić termometr na więcej niż kilka miesięcy, powinni szczególną uwagę zwrócić na to, czy rzeczywiście urządzenie będzie mogło być używane w przypadku kilkulatka. Jeżeli tak, to z pewnością opłaca się wydać większą kwotę.

Przy wyborze termometru istotna jest też dokładność pomiaru. Najlepsze modele termometrów są w stanie podać temperaturę z dokładnością do 0,01C. Precyzyjny pomiar jest szczególnie istotny w przypadku najmłodszych dzieci, które nie zawsze są w stanie powiedzieć, co dokładnie je boli.

→ Elektroniczne gadżety dla dziecka: Elektroniczna niania

Który termometr jest najczęściej wybierany?

Wybór termometrów to sprawa indywidualna uzależniona od rodziców. Nie da się jednak zaprzeczyć, że na decyzję ma wpływ również wiek dziecka i komfort użytkowania. Dlatego najczęściej wybierane są termometry bezdotykowe, dzięki którym sprawdzenie temperatury nie jest trudne, nie wymaga bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, co zdecydowanie ułatwia podjęcie takich działań. W przypadku chorego dziecka, które jest szczególnie drażliwe może być to bardzo ważne.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Aby pomiar temperatury był wiarygodny należy go prawidłowo wykonać. W przypadku tradycyjnych termometrów powszechnie wykorzystywano pomiary w kilku miejscach:

  • w uchu
  • w odbycie
  • pod pachą
  • w ustach

W przypadku najmłodszych dzieci ze względu na dużą ruchomość pomiar pod pachą, stosowany wśród dorosłych najczęściej, nie będzie możliwy. Pomiar w ustach może być niebezpieczny, gdy dziecko uzna go za zabawę i będzie gryzło końcówkę termometru. Dlatego najczęściej wybierane są pomiary w uchu bądź w odbycie. W przypadku termometrów bezdotykowych pomiar wymaga zbliżenia termometru do ucha bądź do czoła, by uzyskać dokładny pomiar. Warto również zwrócić uwagę na to, że przyjęta norma 36,6 to pewna średnia temperatura u człowieka, jednak każdy organizm jest inny i bazowa temperatura również może się wahać.

Termometr dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Termometry. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.