Pierwsza choroba dziecka z całą pewnością przyprawia młodych rodziców o ogromny niepokój. W końcu to pierwszy raz i nie wiemy jeszcze jak nasze dziecko zareaguje na leki, oraz jak jego organizm będzie radził sobie z chorobą. Najgorszym w chorobie dziecka zdaje się być jednak katar, ponieważ ani noworodek, ani kilkumiesięczne dziecko – nie potrafi samodzielnie wydmuchać nosa i pozbyć się zalegającej w niej wydzieliny. W takich wypadkach do akcji od razu powinien wkroczyć aspirator do nosa. Jednak jaki aspirator do nosa wybrać, skoro na rynku jest tak ogromna różnorodność? Zwykła gruszka, aspirator Frida, czy może aspirator podłączany do odkurzacza?

aspirator
Aspirator do noska

Tradycyjna gruszka – wady i zalety

Gruszka jest znana wszystkim rodzicom i była używana przez wiele pokoleń. Jest tania, łatwo dostępna i nie zajmuje dużo miejsca. Natomiast nie ma możliwości dezynfekcji, co zdecydowanie obniża bezpieczeństwo podczas jej stosowania. Poza tym, dwukierunkowy przepływ powietrza sprawia, że zarazki można wdmuchać z powrotem do środka.

Odciąganie kataru na wdech

Odciąganie kataru na wdech to podobnie jak gruszka, cicha metoda na pozbycie się wydzieliny. Przewagą tej metody są: możliwość dokładnego umycia urządzenia i wyparzenia (należy sprawdzać zalecenia producenta) oraz końcówki, które nie pozwolą na włożenie urządzenia za głęboko. Jest to jednak stosunkowo mało higieniczne rozwiązanie, gdyż rodzic może mieć kontakt z bakteriami i wirusami.

⇒ Zobacz także: Ranking nocników 2024

Jaki aspirator wybrać dla dziecka?

Aspirator do nosa będzie odgrywał niezwykle ważną rolę podczas choroby dziecka. To on pomoże nam w oczyszczeniu jego noska, dzięki czemu maluch będzie mógł spokojnie oddychać. Od jego wyboru zależy zarówno czas udrożniania dziecięcego nosa, jak i łatwość, z jaką tego dokonamy.

Za czasów naszych babć posiłkowały się one zwykłymi gruszkami, jednak nie oszukujmy się. Żadna gruszka nie jest w stanie udrożnić mocno zatkanego, dziecięcego noska. Świetnie sprawdzi się natomiast przy pojedynczych „kózkach”, które mogą przeszkadzać dziecku. Dodatkowo, taka gruszka do nosa jest mało higieniczna i nigdy nie mamy pewności, czy oczyściliśmy ją do końca.

⇒ Przeczytaj także nasz artykuł i zobacz Ranking szczoteczek do zębów dla dziecka.

Bardzo popularny aspirator do nosa to Frida. Działa na zasadzie rureczek i siły wciąganego przez nas powietrza. Jedną końcówkę rureczki wkładamy delikatnie do nosa dziecka, a drugą wsadzamy sobie do ust, a następnie wysysamy katar. Z racji filtrów wydzielina z noska dziecka nie powinna przedostawać się do naszych ust, jednak niestety – czasami tak się zdarza. Ten aspirator do nosa ma w sobie coś, co u wielu rodziców na samo wspomnienie o nim wywołuje odruch wymiotny. Oczywiście nie wszyscy mają ten problem, dlatego ten aspirator do nosa również warto wypróbować.

Jaki aspirator do nosa dla dziecka jest najlepszy?

Wszystko zależy od osobistych preferencji. Coraz większym uznaniem (również wśród rodziców niemowląt!) cieszy się aspirator do nosa, który współpracuje z odkurzaczem. Jedną końcówkę wkładamy do odkurzacza, zaś delikatną końcówkę umieszczamy w nosku dziecka, włączamy odkurzacz i… Gotowe. W ciągu kilku sekund pozbywamy się ogromnej ilości kataru. Oczywiście przed użyciem tego aspiratora należy zwilżyć nosek dziecka solą morską w spray’u, aby nie naruszyć delikatnych tkanek. Wielu rodziców niesłusznie boi się tego urządzenia, z racji tego, że boją się, że odkurzacz może mieć tak ogromną siłę, że dosłownie wyssie z ich dziecka wnętrzności. To absurd. Wbrew temu, jaką siłę ma odkurzacz – użytkowanie z aspiratora jest całkowicie bezpieczne, co warto wypróbować na samym sobie.

Najlepsza szczotka do włosków dla dziecka – sprawdź nasz artykuł ekspercki.

Jak używać aspiratora?

Aspiratory elektryczne są polecane dla dzieci od 0 do 12 lat. Wydzielinę można odsysać w sposób ciągły lub przerywany. Dzięki miękkim i dobrze wyprofilowanym końcówkom aspirator wkłada się do nosa bez problemu. Po włączeniu urządzenia moc ssąca oczyszcza drogi oddechowe. Ponadto, wiele modeli odtwarza uspokajające melodyjki, które ułatwiają oczyszczanie nosa dziecka. Prostsze i tańsze modele aspiratorów umożliwiają odciąganie wydzieliny w sposób mechaniczny, przez ustnik oraz końcówkę z miękkim filtrem absorbującym.

Czy aspiratory są bezpieczne?

Elementy aspiratora można łatwo zdemontować, umyć oraz dezynfekować poprzez gotowanie. Łatwe czyszczenie pomaga zachować wszystkie środki ostrożności związane z higieną. Aspiratory elektryczne coraz częściej posiadają regulowaną moc ssania. Prawidłowo używany aspirator nie zagraża zdrowiu dziecka. Należy tylko zwrócić uwagę, czy nie jest używany za często. Może powodować podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej.

Aspirator – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Aspiratory do nosa. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.