Biurko dla dziecka jest jednym z niezbędnych mebli składających się na wyposażenie jego pokoju. Dziecko będzie przy nim uczyć się, odrabiać lekcje, czytać książki, czy wykonywać prace plastyczne. Odpowiedni dobór i umiejscowienie biurka dla dziecka ma ogromny wpływ nie tylko na jego wygodę, ale i na zdrowie. Czy wiesz jak ustawić, a przede wszystkim jak wybrać biurko dla dziecka?

Wzrost dziecka a wysokość biurka

Kiedy wybieramy biurko dla dziecka, musimy kierować się kilkoma niezwykle istotnymi czynnikami. Przede wszystkim powinno ono być dopasowane do wieku i wzrostu Twoje dziecko. Nie da się ustalić optymalnej wysokości biurka, ponieważ uzależniona jest ona właśnie od tego, jak wysokie jest Twoje dziecko. Niemniej jednak nogi dziecka powinny spokojnie spoczywać na ziemi, bądź ewentualnie na specjalnym podnóżku. Kupując biurko dla dziecka pamiętajmy zatem o przestrzeni pod nim na nogi. Optymalną szerokością biurka jest około osiemdziesiąt pięć centymetrów, zaś długość biurka powinna wynosić minimum sto dwadzieścia centymetrów. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło wygodnie usiąść i rozłożyć obok siebie niezbędne mu materiały.

biurko-dla-dzieci
Biurko dla dziecka przeznaczone do malowania

Biurko komputerowe dla dziecka

Jeżeli biurko dla dziecka będzie także jego biurkiem do komputera powinniśmy kierować się tym, czy dziecko korzysta z laptopa, czy z komputera stacjonarnego. Jeżeli jest to komputer stacjonarny pamiętajmy o odpowiednich wysokościach. Mianowicie – monitor komputera nie powinien być na tej samej wysokości co klawiatura. Zachowajmy tutaj różnicę dziesięciu centymetrów. Jeżeli biurko, na które się zdecydowaliśmy na to nie pozwala – powinniśmy zaopatrzyć się w podstawkę na monitor.

⇒ Jaki jeździk interaktywny kupić?

Wielkość blatu biurka dla dziecka

Wielkość blatu biurka powinna być uzależniona oczywiście od wymiarów pokoju oraz ilości dostępnego miejsca. Biurko powinno jednak umożliwiać uczniowi swobodną naukę. Warto więc, aby dawało możliwość komfortowego rozłożenia kilku książek i niezbędnych przyrządów. W większości przypadków odpowiednia wielkość blatu biurka dla dziecka to 60-75 cm szerokości oraz około 50 cm głębokości.  Dzięki takim wymiarom dziecko ma możliwość dowolnego ustawienia pomocy i przyrządów do nauki. Miejsca jest na tyle, że może swobodnie się uczyć, a jednocześnie musi od najwcześniejszych lat dbać o porządek swojego miejsca pracy, ponieważ zbyt dużo akcesoriów będzie powodować bałagan na blacie biurka.

Jak zaaranżować biurko dla dziecka i kącik do nauki?

Dobrze urządzony kącik do nauki dla dziecka to prawdziwa zachęta do aktywności poznawczej. Warto więc postawić na sprawdzone dodatki i akcesoria, które zachęcą dzieci do nauki. Nad biurkiem lub blisko niego warto jest zainstalować szafkę na książki i zeszyty – dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie po nie sięgać podczas planowania nauki. Wszelkie akcesoria i przyrządy warto jest posegregować do kolorowych pudełek lub segregatorów. W taki sposób uniknie się nie tylko bałaganu, ale również dziecko łatwo odnajdzie poszukiwany przedmiot. Nad biurkiem świetnie sprawdza się tablica korkowa. Można na niej zawiesić plan lekcji oraz ważne informacje na temat funkcjonowania dziecka w szkole (np. terminy zajęć dodatkowych).

Jakie pierwsze buciki będą najlepsze?

Co powinno posiadać biurko dla dziecka?

Biurko dla dziecka powinno być także wyposażone w przynajmniej jedną szafkę i szufladę. Pozwala to dziecku nie tylko w zachowaniu porządku (i wyćwiczeniu tego nawyku), jak i jest niezwykle praktyczne.
Oczywiście wybierając biurko dla dziecka nie powinniśmy zapominać o odpowiednim krześle. Od niego naprawdę dużo zależy. Powinno być ono wygodne, z miękkim oparciem i podłokietnikami. Na rynku dostępne są także krzesła obrotowe, w których można regulować nacisk na lędźwie i odpowiedni kąt nachylenia kręgosłupa. Kosztują może one nieco więcej, jednak są zdecydowanie zdrowsze dla kręgosłupa Twojego dziecka.

⇒ Sprawdź też: ranking rowerków dla dziecka 2024

Oczywiście biurko dla dziecka należy ustawić tak, aby nie zasłaniać naturalnego światła słonecznego. Odpowiednim ustawieniem zdaje się więc być – bokiem do okna. Przy stawianiu na biurku lampki weźmy pod uwagę fakt, że dziecko jest lewo, czy praworęczne.

Biurko dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Biurka dla dzieci. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.