Kiedy nasze dziecko pojawia się na świecie zachwycamy się każdą częścią jego maleńkiego ciała. U większości rodziców jednak nic nie powoduje takiego rozczulenia, jak malutkie stópki noworodka, które można by głaskać godzinami. Dbamy o nie od samego początku nacierając je oliwką i masując. Dlatego tak ważnym jest, aby nie zniszczyć tych maleńkich stóp niewłaściwym obuwiem. Wybór pierwszego obuwia dla dziecka jest niemałym wyzwaniem. Czy wiesz, jak powinny wyglądać pierwsze buciki dla Twojego dziecka?

Ozdobne pierwsze buciki z wełny
Ozdobne pierwsze buciki z wełny

Jakie pierwsze buciki wybrać? Które pierwsze buciki będą najlepsze? Przed tym dylematem staje właściwie każdy rodzic. Doskonale przecież wiadomo, że stopa dziecka kształtuje się przez pierwsze lata życia malucha, zatem pierwsze buciki są bardzo ważne i naprawdę wiele od nich zależy. Jeśli dokonamy nieodpowiedniego wyboru, możemy niechcący skrzywdzić nasze dziecko.

⇒ Wybieramy pierwsze biurko dla dziecka. Sprawdź nasz poradnik.

Jak zmierzyć dziecku stopę by kupić buciki?

Dzieci mają to do siebie, że potrafią chodzić w butach, które są na nich o wiele za małe. To może mieć negatywne skutki w rozwoju ich stóp, dlatego też przed zakupami należy dokładnie zmierzyć stopę maluchowi (co wbrew pozorom nie jest takie proste!). Pierwszym sposobem na to jest położenie kartki papieru (dobrze by było, gdyby była w kratkę) na podłodze, przy ścianie i poproszenie dziecka o ustawienie się na niej w taki sposób, aby pięta ze ścianą tworzyła kąt prosty. Następnie musimy już tylko zaznaczyć odpowiednią długość mierząc od najdłuższego palca aż do stopy (niekiedy najdłuższym palcem jest drugi z kolei, a nie paluch). Do drugiej metody także potrzeba kartki. Połóżmy ją na ziemi i postawmy na niej dziecko. Następnie każmy wyprostować palce (niektóre dzieci mają odruch kurczenia ich) i obrysujmy stopy na kartce za pomocą flamastra. Długość stopy mierzy się od punktu na pięcie, który jest najbardziej wysunięty do końca najdłuższego palca. Ostatnim (może nieco przestarzałym, ale wciąż dobrym) sposobem jest przycięcie jakiegoś patyczka, na przykład wykałaczki, i dokładne sprawdzanie czy dany bucik będzie odpowiedni.

⇒ Nie wiesz jaki jeździk dla dziecka? Przeczytaj!

Jakie pierwsze buciki kupić?

Za czasów naszych dziadków i prababć praktykowano zakładanie małym dzieciom twardego obuwia z płaską podeszwą i sztywną piętą. W ten sposób dziecko miało być chronione przed płaskostopiem, czy skręceniem kostki podczas stawiania swoich pierwszych kroków. Przez lata utarło się przekonanie, że takie pierwsze buciki są najlepszymi dla dziecka. Na szczęście w dzisiejszych czasach zarówno lekarze jak i rodzice zdają sobie sprawę, że zakładanie tego typu butów ortopedycznych może wyrządzić dziecku więcej szkody, niżeli pożytku.

⇒ Szukasz odpowiedzi na pytanie czym jest leżaczek bujaczek? Sprawdź!

Jakie pierwsze buciki będą najlepsze dla naszego dziecka? Powinniśmy pamiętać o tym, że stopa dziecka dopiero się kształtuje i zakładanie na nią sztywnych i ciasnych bucików może przynieść negatywne konsekwencje w przyszłości. O ile nasze dziecko jeszcze nie chodzi, bądź dopiero stawia pierwsze kroki w naszym mieszkaniu – najlepiej byłoby, gdyby robiło to boso. W ten sposób mała nóżka może spokojnie oddychać i swobodnie poruszać się po podłodze.

Buciki dla dziecka na dwór

Oczywiście naturalnym jest, że pierwsze buciki na dwór będą nieco inne od tych, które wybierzemy dla dziecka jako domowe kapcie. Ważnym jest, aby buty, w których dziecko będzie spacerować po za domem wykonane były z lekkich materiałów (najlepiej skóry) i nie krępowały kostki dziecka. Powinniśmy również zwrócić uwagę na wkładkę, która znajduje się w buciku – dobrze byłoby, gdyby była ona profilowana, a nie płaska. Pierwsze buciki, w których dziecko będzie biegało po domu również nie powinny w żaden sposób krępować ruchów stopy. Podeszwa powinna być maksymalnie elastyczna, aby pozwolić małej stopie na zgięcia. Oczywiście o ile to możliwe najlepiej byłoby, gdyby podczas zabawy w domu dziecko przebywało w skarpetkach, bądź o bosej nóżce.

Jakie powinny być buty dla dziecka?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na długość. Obuwie powinno być dłuższe od stopy mniej więcej o 10 milimetrów. Związane jest to z szybkim wzrostem stopy naszego podopiecznego, a także przesuwaniem jej do przodu podczas chodzenia. Warto pamiętać, aby czubek bucika był dosyć szeroki, odpowiednio dobrany do promienistego ułożenia palców. Buty, które mają otwarty czubek (czyli na przykład sandały) muszą mieć odrobinę szerszy spód, żeby cała stopa komfortowo się na nim opierała. Pierwsze obuwie dla dziecka powinno być przede wszystkim lekkie, a materiał z którego są wykonany musi charakteryzować się giętkością, nieprzemakalnością, a także dużą przepuszczalnością dla powietrza. Warto zwrócić uwagę na to, aby zapiętek przylegał do pięty, lecz nie był zbyt sztywny. Co więcej, w odróżnieniu od butów dla dorosłych, podeszwa musi być elastyczna oraz sprężysta. Na pierwsze buciki najlepiej sprawdzą się takie, które będą sznurowane albo zapinane na rzepy, ponieważ inne zapięcia mogą ograniczać zginanie stopy w górę.

Jak sprawdzić czy buty dla dziecka nie są za małe?

Dziecko nie odczuwa ucisku za małego buta, zwinie więc po prostu palce do środka. Dlatego rodzice muszą być czujni i sprawnie ocenić dopasowanie bucika do stopy. Oczywiście pierwszym objawem jest niewsunięcie do końca stopy. W tym przypadku różnica w długościach jednak jest bardzo duża. Czasem jednak zdarza się tak, że bucik wchodzi gładko, a jednak but wciąż jest za mały. Decydują o tym dosłownie milimetry. Aby być pewnym, że wielkość jest odpowiednia, najlepiej postawić dziecko w pionie, kazać wyprostować palce i sprawdzić w którym miejscu znajduje się paluch. Jeśli jet przy czubku buta, należy sięgnąć po parę o rozmiar większą. Można także samodzielnie wyprostować dziecku palce poprzez delikatne dociśnięcie dłonią powierzchni buta, która je zakrywa.

Pamiętajmy, że świadomość tego jakie pierwsze buciki wybierzemy dla dziecka jest bardzo ważna. Wybierając pierwsze lepsze buciki możemy nieświadomie zrobić krzywdę naszemu dziecku. Pierwsze buciki należy więc wybrać na spokojnie.

Pierwsze buciki – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Buciki i łapki dla niemowląt. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.