Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Jej ciało zmienia się z dnia na dzień. Gdy brzuch jest coraz większy z pewnością zauważasz pewne niedogodności – trudniej jest się ubrać, zawiązać buty, a nawet wykąpać w wannie. Rosnący brzuch i bolący kręgosłup zmniejszają również jakość snu. Szczególnie w 2 i 3 trymestrze trudno jest o znalezienie idealnej pozycji do leżenia. Dlatego posiadanie poduszki ciążowej może zdecydowanie polepszyć Twój komfort odpoczynku. Czytając nasz artykuł dowiesz się, jaką poduszkę ciążową wybrać oraz poznasz ich ranking!

Poduszka ciążowa – TOP 10 polecanych poduszek dla mam w ciąży – Ranking Maj 2024

Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych poduszek ciążowych w różnych kształtach, przeznaczonych dla dzieci. Ranking został stworzony na podstawie popularności produktów.

Poduszki ciążowe – jak wybrać najlepszą?

Aby dokonać dobrego wyboru najbardziej pasującej poduszki ciążowej, trzeba najpierw zorientować jak szeroki mamy wybór. Dostępne jest całe mnóstwo poduszek ciążowych, które z pewnością podniosą komfort w czasie poprzedzającym narodziny dziecka. Poduszki zostały zaprojektowane w sposób ułatwiający odpoczynek lub sen. Z pewnością będzie to bardzo udany zakup, który przyniesie dużo spokoju i ukojenia. Głównym zadaniem poduszki ciążowej jest podtrzymywanie brzucha i maksymalne odciążenie z pewnością zmęczonego kręgosłupa. Dobra kondycja i samopoczucie przyszłej mamy to naprawdę bardzo istotna sprawa.

Jaka poduszka ciążowa jest najlepsza? Zobacz nasz ranking i poznaj polecane produkty!
Jaka poduszka ciążowa jest najlepsza? Zobacz nasz ranking i poznaj polecane produkty!

Poduszka ciążowa – popularne typy

Na rynku jest całe mnóstwo producentów poduszek, więc można spotkać bardzo wiele modeli, różniących się mnóstwem szczegółów. Najczęściej spotykane typy poduszek ciążowych to:

  • poduszki ciążowe przypominające kształtem literę C – mniejsze, ale zapewniające wystarczające podparcie dla głowy i brzucha;
  • poduszki ciążowe przypominające literę U – większe, zapewniające jeszcze więcej podparcia dla brzucha i kręgosłupa;
  • poduszki ciążowa w kształcie cyfry 9 – jeszcze mocniej wspomagające spanie na lewym boku;
  • wielofunkcyjne poduszki ciążowe w kształcie rogala, które można później wykorzystać przy karmieniu nowo narodzonego dziecka. Czyli dzięki takiej wielofunkcyjnej poduszce mamy za jednym zamówieniem rozwiązane dwa problemy;
  • najprostsze i najtańsze poduszki ciążowe w kształcie litery I.

Poduszka ciążowa – wypełnienie

W tańszych modelach najczęściej występującym wypełnieniem jest to ze styropianu. Jest ono oczywiście bardzo lekkie, co ma ogromne znaczenie, jeśli planujemy zabierać poduszkę razem z nami w podróże. Niestety styropianowe kuleczki pod wpływem długotrwałego nacisku rozchodzą się na boki i z czasem w niektórych miejscach jest go za mało a w innych za dużo. Problemem może także okazać się charakterystyczny szelest wywoływany przez trące o siebie styropianowe kuleczki w trakcie zmieniania pozycji. Tutaj musimy znać swoje własne preferencji, niektórzy nie widzą w tym żadnego problemu, innym potrafi to bardzo mocno przeszkadzać.

W bardziej zaawansowanych modelach poduszek ciążowych znajdziemy wypełnienie silikonowe albo poliestrowe. Oba te materiały występują w formie granulatu albo włókien z kanalikami powietrznymi. Włókna z kanalikami powietrznymi znacznie podnoszą komfort użytkowania poduszki ciążowej. Zapewniają one dużo wyższą sprężystość przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo dobrego dostępu powietrza, który jest bardzo ważny przy długotrwałym korzystaniu z poduszki.

Poliester i silikon są materiałami znacznie lepiej nadającymi się do poduszek ciążowych dzięki ich hipoalergiczności. Oznacza to, że wykonana z nich poduszka może być bezpiecznie użytkowana przez alergików. To ma duże znaczenie w czasach, gdy coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie.

Poduszka ciążowa – zakresy cenowe

Zakres cenowy poduszek ciążowych jest dość duży. Najtańsze i najprostsze modele można dostać już za 30 – 40 zł. Jeśli interesują nas ciekawsze wzory, barwniejsza kolorystyka albo większe rozmiary oczywiście będziemy musieli przygotować się na większe wydatki. Gdy chcemy otrzymać wyrób opatrzony certyfikatami i wspaniałymi opiniami instytutów naukowych musimy liczyć się z wydatkiem nawet 300 – 400 zł. Poduszki w tej cenie charakteryzują się zazwyczaj specjalnie zaprojektowanymi strefami o różnej twardości. W dużych poduszkach twardsze obszary odpowiadają za wspieranie nóg i bioder a te znacznie miększe stanowią oparcie dla brzucha i głowy. W produktach z najwyższej półki znajdziemy także antyalergiczne wypełnienie a w ich projektowaniu brali udział zarówno lekarze ginekolodzy oraz specjaliści od dobrego stanu naszego kręgosłupa.

Poduszka ciążowa – kiedy zamówić

W poduszkę ciążową najlepiej jest nabyć już w 16 tygodniu ciąży. Ułatwi ona zasypianie i odpoczywanie przy ciągle powiększającym się brzuchu, co znacznie polepsza samopoczucie kobiety. W czasie ciąży przyszłym matkom zalecane jest spanie na lewym boku. Zapewnia to lepsze dostarczanie składników odżywczych do łożyska. Kształty poduszek ciążowych są dostosowane właśnie do takiego sposobu spania. Dobrze dobrana poduszka ciążowa będzie wielką pomocą przez cały okres ciąży, a także później przy opiekowaniu się nowo narodzonym dzieckiem.

Podsumowanie

  • Dobrze dobrana poduszka będzie nam służyła przez całą ciążę, a w przypadku poduszek wielofunkcyjnych znacznie dłużej;
  • Ważne jest, aby poduszka ciążowa posiadała atesty i certyfikaty szanowanych instytucji;
  • Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu sposobu prania poduszki ciążowej, to bardzo ważna sprawa, aby długo cieszyć się z jej pomocy w tym bardzo ważnym dla kobiety okresie.