W przypadku niemowlaków mleko jest podstawowym składnikiem ich diety. Niestety, zdarza się czasem, że dziecko wykazuje nietolerancję na laktozę. W praktyce oznacza to, że cukier mleczny wywołuje u niego szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Usunięcie z diety maluszka produktów mlecznych nie wchodzi jednak w grę. Zawierają one wapń, który niezbędny jest do rozwoju układu kostnego. Alternatywą staje się mleko i produkty mleczne z obniżoną ilością laktozy lub całkowicie jej pozbawione.

Mleko modyfikowane bez laktozy różni się nieco od standardowego mleka modyfikowanego
Mleko modyfikowane bez laktozy różni się nieco od standardowego mleka modyfikowanego

Czym różni się mleko bez laktozy od zwykłego mleka?

Mleko bez laktozy różni się naznaczenie od tradycyjnego mleka. Jeśli chodzi o kolor, jest ono ciemniejsze niż zwykłe mleko, a w smaku słodsze. Pod względem kaloryczności nie ma większych różnic. Co ciekawe, to właśnie po mleku bez laktozy łatwiej jest przybrać na wadze. A to dlatego, że produkty bez laktozy mają wyższy indeks glikemiczny, niż ich laktozowe odpowiedniki. Czasem można natknąć się na dyskusje, które dotyczą właściwości zdrowotnych mleka zwykłego, jak i tego bez laktozy. Tak naprawdę ich działanie zdrowotne jest podobne i nie obserwuje się w tym zakresie większych różnic. Rodzice, którzy muszą karmić dziecko mlekiem bez laktozy, nie muszą się więc martwić — dziecko spożywa pokarm, który daje mu siłę do wzrostu.

Gdzie można zakupić mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy to produkt szeroko dostępny. W przypadku maluszków należy sięgnąć po specjalne mleko dla niemowląt z nietolerancją laktozy. Jest to preparat, który zawiera bezpieczną kompozycję składników dla dzieci, które cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu laktozy. Dedykowane mleko dla niemowląt jest dla nich odpowiednie już od 1 dnia życia. To ważne, bo maluszki nie powinny być karmione piersią. Pokarm matki zawiera dużą ilość laktozy. Odpowiednie mleko bez laktozy spokojnie może stanowić jedyne źródło pożywienia niemowlaka aż do ukończenia przez nie sześciu miesięcy. Następnie należy skonsultować się z pediatrą, a także dietę dziecka rozszerzać. Mleko bez laktozy można znaleźć w wielu sklepach spożywczych, bez trudu można je także zakupić drogą online. Za każdym razem należy zapoznać się z informacją od producenta.

W pierwszych miesiącach życia dziecko spożywa jedynie pokarm matki – mleko. Co jednak zrobić, jeśli maluszek wykazuje objawy nietolerancji na laktozę? Na szczęście istnieje na rynku mleko bez laktozy, które niemowlak może spożywać na co dzień, bez jakichkolwiek przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nietolerancja na laktozę u niemowląt i jej objawy

Laktoza, czyli cukier mleczny, składa się z glukozy i galaktozy, stanowiąc ważne źródło energii dla niemowlęcia. Choć maluszki na ogół dobrze metabolizują laktozę, zdarzają się wyjątki od tej reguły. Nietolerancję laktozy u niemowlaka można podejrzewać po zauważeniu różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które pojawiają się po spożyciu mleka i mlecznych produktów. Są to najczęściej wzdęcia, ból brzucha, kolka, mdłości, a także biegunka. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skontaktować się ze specjalistą, który zdiagnozuje dziecko. Nie powinno się modyfikować diety dziecka na własną rękę. Warto pamiętać, że nietolerancja laktozy może mieć dwa podłoża: wrodzone lub wtórne (np. na skutek chorób jelita). Bardzo ważne jest więc to, aby maluszek został dokładnie przebadany. Lekarz sformułuje odpowiednie zalecenia. Jednym z nich będzie sięgnięcie po mleko bez laktozy.

Podsumowanie

  • Laktoza to cukier mleczny, naturalnie występujący w mleku. Niestety, organizmy niektórych niemowlaków nie tolerują laktozy. Niepokojące objawy to bóle brzucha, wzdęcia, kolki, mdłości i biegunki.
  • Mleko bez laktozy różni się nieznacznie od zwykłego mleka. Ma ciemniejszą barwę i słodszy smak. Cechuje się jednak podobną kalorycznością i zbliżonymi wartościami zdrowotnymi.
  • Na rynku istnieje wiele producentów oferujących mleko bez laktozy dla niemowląt. Są to produkty bezpieczne, które można podawać dziecku już od pierwszego dnia życia.