O swoje dziecko dbałaś jeszcze wtedy, kiedy dumnie nosiłaś je pod sercem podczas ciąży. Dlatego z pewnością zdajesz sobie sprawę, że równie ważnym jest, abyś dbała o swoje dziecko zaraz po jego narodzinach. Jedną z rzeczy, jaka powinna obowiązkowo znaleźć się na liście z wyprawką jest szczotka do włosów dla dziecka. Powinnaś jej używać bez względu na to, czy po urodzeniu Twój maluch będzie miał bujną czuprynkę, czy zaledwie kilka włosków. Jaka szczotka do włosów dla dziecka będzie odpowiednia dla noworodka, a jaka dla nieco starszego już malucha? Czym kierować się przy wyborze szczotki do włosów dla dziecka?

szczotka-do-wlosow-dla-dziecka
Szczotka do włosów dla dzieci z włosiem naturalnym

Skoro mowa już o pielęgnacji główki Twojego dziecka, powinnaś wiedzieć, że do mycia włosów noworodka, czy mniejszego dziecka nie musisz używać szamponu. W tym celu możesz użyć zwykłego mydełka, którym myjesz skórę swojego dziecka. W przypadku noworodka zazwyczaj wystarczy, że jego główkę będziesz myła raz, czy dwa razy w tygodniu. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć główkę dziecka ręcznikiem. Pamiętajmy, aby nie pocierać jej mocno ręcznikiem, ponieważ w ten sposób możemy przypadkiem uszkodzić delikatną skórę głowy dziecka.

Jaką szczotkę do włosów dla dziecka wybrać i kupić?

Jaka szczotka do włosów dla dziecka będzie odpowiednia dla noworodka? Przede wszystkim taka, która wykonana jest z naturalnego włosia. Włosie to musi być wyjątkowo miękkie i bardzo delikatne. Pod żadnym pozorem nie możemy czesać włosów noworodka i małego dziecka grzebieniem, ani szczotką przeznaczoną dla dorosłych. Mogłyby one bardzo podrażnić skórę głowy, która u noworodka jest przecież bardzo delikatna.

⇒ Zobacz także: jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka kupić?

Wybierając szczotkę do włosów dla dziecka weźmy również pod uwagę fakt, że początkowo nie będzie ona w pełni spełniała swojej roli, jeśli maluszek ma mało włosów, bądź nie ma ich w ogóle. Mimo to, szczotka do włosów dla dziecka w tym przypadku będzie swojego rodzaju masażem jego delikatnej główki, dzięki czemu wzmocnione zostaną jego meszki włosowe, oraz poprawione zostanie ukrwienie skóry.

Jaka szczoteczka do włosów będzie najlepsza?

Po czym poznać jaka szczotka do włosów dziecka jest najlepsza? Szczotka z naturalnego włosia, ma białe włosie, a konkretniej jest to włosie kozy. Jest niezwykle delikatne i miłe w dotyku. Taka szczotka zazwyczaj nie przekracza ceny kilkunastu złotych, więc nie jest to duży wydatek. Najtańsze można kupić już za kilka złotych.

Jakie pierwsze buciki? Przeczytaj nasz artykuł poradnikowy.

Musimy zwrócić uwagę na to, aby szczotka do włosów dla dziecka przez cały czas była czysta. Możemy myć ją w ciepłej wodzie z odrobiną mydła dla dzieci. Kiedy po raz pierwszy chcemy użyć nowej szczotki, powinniśmy koniecznie wyparzyć ją w gorącej wodzie, a następnie delikatnie wysuszyć suszarką.

Szczotka masująca – jaką wybrać?

Czesanie niemowlaka bardziej przypomina masaż jego główki, ponieważ dzieci mniej więcej do drugiego roku życia nie posiadają zbyt dużego owłosienia. Rzecz jasna, włosków nie można czesać tradycyjnymi szczotkami, a tym bardziej grzebieniami, ponieważ są za ostre i za twarde. Z tego powodu musi to być odpowiednia szczotka masująca. Układa włosy, zapobiega im splątaniu, a jednocześnie masuje główkę niemowlęcia sprawiając mu dużo przyjemności, przez co cały proces nie będzie dla niego dokuczliwy. Co więcej, masaż poprawia ukrwienie skóry, pobudza mieszki włosowe do wzrostu, a także je wzmacnia.

Szczotka powinna przede wszystkim charakteryzować się delikatnością i miękkością. Warto zwrócić uwagę na to, by była bezpieczna dla dzieci, to znaczy by była pozbawiona ostrych i twardych elementów. Aby nie wywołała reakcji alergicznej czy podrażnień, warto zwrócić uwagę na fakt, by była wykonana z naturalnego włosia. Ten typ szczotki ma wiele zalet. Przede wszystkim nie elektryzuje włosków, co niestety robi większość typów dostępnych na rynku.

Jaki rodzaj włosia najlepiej się sprawdzi?

Szczotki dla niemowlaków muszą być niezwykle miękkie (w szczególności dla dzieci, u których ciemiączko się jeszcze nie zrosło). Dlatego też, najlepszym wyborem jest szczotka z białym włosiem pochodzącym od kozy. To jedna z najbardziej miękkich materiałów, dzięki czemu perfekcyjnie się sprawdzi podczas czesania czupryn maluchów. Należy jednak uważać, by używał ich tylko dorosły, ponieważ uchwyt w większości przypadków jest drewniany i dziecko może sobie zrobić krzywdę.

Jak dbać o szczotkę?

Dbanie o szczotkę nie jest czymś skomplikowanym. Opiera się na odpowiednim oczyszczaniu jej. Nie można bowiem pozwolić, aby osiadły na niej chorobotwórcze bakterie czy wirusy albo inne niepożądane substancje. Z tego powodu należy ją po każdym użyciu umyć w ciepłej wodzie przy użyciu mydła dla dzieci. Po kupnie szczotki, jeszcze przed jej zastosowaniem, dobrze jest wyparzyć ją gorącą wodą, a następnie wysuszyć suszarką, by być pewnym, że jest zdezynfekowana. W sklepie bowiem mogła przechodzić z miejsca na miejsce i zbierać zanieczyszczenia. Przydatna będzie również torba dla mamy, aby odpowiednio przechowywać i dbać o szczotkę.

Szczoteczka do włosów dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szczotka do włosków dziecka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.