Każdy rodzic małego dziecka wie, jak są ważne w życiu codziennym. Wielu uważa, że te jednorazowe, to najwspanialszy wynalazek ludzkości w dziedzinie pielęgnacji niemowląt. Niektórzy powracają do wielorazowych, by chronić środowisko. Wszyscy jednak jakieś stosują, bo przy opiece nad małymi ludźmi są po prostu niezbędne. PIELUCHY / PAMPERSY (Pampers to nazwa producenta, jednak do potocznego języka weszło to słowo, nieoznaczające koniecznie tej konkretnej marki pieluszek). Jakie są rodzaje pieluch? Jakie pieluchy wybrać dla naszych maleństw? Jakie są najlepsze?

Pieluchy jednorazowe

Składają się z chłonnej warstwy wewnątrz i miękkiej, nieprzepuszczającej zawartości – na zewnątrz. Często w środku znajduje się żel, dzięki któremu pielucha jest w stanie zatrzymać większą ilość płynu, sprzyja to również równomiernemu rozprowadzeniu wilgoci wewnątrz. Wkładka żelowa nierzadko jest perfumowana, co ma za zadanie zneutralizować przykre zapachy. Nie każdemu ta innowacja jednak odpowiada, choć znajdą się z pewnością zwolennicy. Dla dzieci raczej zdaje się to być zupełnie obojętne. Pieluchy jednorazowe są zwykle zapinane na rzepy po bokach. Te z górnej półki, jeśli chodzi o jakość, mają elastyczne boczki, które dopasowują się do małych bioderek.

Rozmiar pieluch a waga dziecka

Pieluchy mają kilka rozmiarów, przy czym kryterium doboru odpowiedniej wielkości, nie dotyczy wieku dziecka, a jego wagi:

  • wielkość 0: do 2,5 kg
  • wielkość 1: od 2,5 kg do 5 kg
  • wielkość 2: od 3 kg do 6 kg
  • wielkość 3: 4 kg do 9 kg
  • wielkość 4: od 7 kg do 14 kg
  • wielkość 4+: od 9 kg do 16 kg
  • wielkość 5: od 11 kg do 25 kg
  • wielkość: ponad 15 kg

Dobrą praktyką jest kierowanie się dolną granicą wagową przy doborze wielkości pieluszki do pupy dziecka. Tak więc, maluch, który waży 5 kilogramów powinien mieć już zakładane pampersy w rozmiarze 3, wyjątkiem są szczupłe niemowlaki, o małym obwodzie brzuszka.

Pieluszki jednorazowe są uważane za nieprzewiewne i powodujące częste odparzenia. Prawda jest jednak taka, że obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu maksymalnie chłonnych i jednocześnie cienkich pampersów. Przy odpowiednio częstej wymianie, dziecko nie powinno odczuwać dyskomfortu przy korzystaniu z pieluszek jednorazowych.

Każdy doświadczony rodzic prowadzi swój własny ranking, jeśli chodzi o najlepszą markę pieluszek. Wybór jest spory, wiele dużych sieci sklepów wprowadza swoje pieluszki. Dzięki temu możemy nabyć w rozsądnej cenie naprawdę dobry jakościowo produkt. Jeśli zastanawiamy się jakie pieluchy kupić, dobrze jest popytać znajome mamy, bo one zawsze mają zdanie na temat tego, jakie pieluszki są najlepsze.

Faktem jest jednak, że wybór pieluch jednorazowych, to najmniej ekologiczne z rozwiązań.

Pieluszki tetrowe – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pieluszki tetrowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Pieluchy jednorazowe – ekologiczne

To lepszy wybór dla osób chcących bardziej dbać o naszą planetę. Są wykonywane z materiałów biodegradowalnych. Problemem jest mała dostępność i wysoka cena. Niektórzy narzekają również na jakość użytkowania – chłonność wewnętrznej warstwy.

Pieluchy jednorazowe – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pieluchy jednorazowe, pampersy.

Pieluchy dla noworodka

To właściwie pieluszki jednorazowe w bardzo małym rozmiarze. Od większych różnią się tym, że (niektóre) mają wycięcie na gojący się pępek. To ważne, by to szczególnie wrażliwe miejsce było odsłonięte. Kikut pępowinowy szybciej odpadnie, gdy będzie wietrzony i gdy nie będzie o niego ocierał sztywny materiał pieluszki. Jeśli zastanawiamy się, jakie pieluchy kupić do szpitala dla nowo narodzonego maluszka, wybierzmy te, które mają owo wycięcie. W przeciwnym wypadku, będziemy zmuszeni użyć nożyczek.

Pieluszki bambusowe – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pieluszki bambusowe.

Pieluchy wielorazowe

To rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić środowisko przed tonami pampersów zużytych przez ich pociechę podczas okresu pieluchowania (do około 2,5 lat).

Zazwyczaj składają się z wierzchniej warstwy, zwanej otulaczem. Bezpośrednio do pupy przylega chłonny wkład, który jest wymieniany i po zabrudzeniu po prostu prany. Pieluszka jest zapinana na napy z regulacją rozmiaru, rzadziej na rzepy.

Użytkowanie pieluch wielorazowych ma wiele zalet: są one zazwyczaj dostępne w wielu wzorach, stosunkowo tanie (choć należy doliczyć koszty prania wkładów). Ponad to, dzieci używające wyłącznie pieluszek wielorazowych, szybciej uczą się kontrolować swoją fizjologię, ponieważ są w stanie poczuć, kiedy mają mokro. Jeśli chodzi o wady pieluch wielorazowych, to jest to bez wątpienia wymóg posiadania czasu i energii na pranie tych zużytych. Pieluszki wielorazowe należy często zmieniać i tylko wprawieni rodzice są w stanie zapobiec ewentualnym wyciekom. Są one bardziej przewiewne, ale i mniej szczelne. Trzeba znaleźć również sposób na przechowywanie zabrudzonych pieluch. Z tego też powodu rodzice, często nawet na ogól stosując wielorazowe pieluchy, w podróży i poza domem wybierają te jednorazowe.

To, jakie pieluchy wybierzesz dla swojego dziecka zależy tylko od Ciebie. Bez wątpienia znajdą się takie, które będziesz chętnie zakładał swojemu maluchowi, jak i te, które mniej przypadną Ci do gustu. Zawsze jednak kieruj się przede wszystkim komfortem maluszka, gdyż to dla niego są przeznaczone pieluchy.

Pieluchy wielorazowe – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Pieluchy wielorazowe.