Pierwszy uśmiech, pierwszy chwyt zabawki małą rączką i wreszcie… Tak długo wyczekiwany pierwszy ząbek u naszego malucha! Czy to nie piękny moment? Z pewnością każdy rodzic, który dojrzy pierwszego ząbka u swojego dziecka skacze z radości i to zupełnie naturalne. Ale czy każdy rodzic zdaje sobie również sprawę z tego, że już teraz powinien zacząć dbać o higienę jamy ustnej malucha? Jaka więc szczoteczka do zębów dla dzieci będzie odpowiednia dla tych malutkich ząbków?

Szczoteczka do zębów na tzw. palec
Szczoteczka do zębów na tzw. palec

Pierwsza szczoteczka do zębów

Dbałość o higienę jamy ustnej dziecka jest bardzo ważna i powinna właściwie rozpocząć się zaraz po jego urodzeniu. Warto, abyśmy dziąsła noworodka przecierali nasączoną w przegotowanej wodzie gazą owiniętą wokół palca – bez względu na to, czy dziecko karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym z butelki. Jaka szczoteczka do zębów dla dzieci będzie odpowiednia, kiedy przebije się już pierwszy ząbek? W tym momencie powinniśmy zaopatrzyć się w silikonową nakładkę z wypustkami, którą zakładamy na palec i delikatnie pocieramy nią zarówno dziąsła, jak i maleńki ząbek. Na rynku dostępne są pasty do zębów dostosowane do wieku dziecka i oczywiście są również takie, którymi można myć dziąsła i ząbki maluszków.

⇒ Do prawidłowego rozwoju uzębienia dziecka niezbędny jest także gryzak.

Więcej ząbków? Nowa szczoteczka!

Z czasem u naszego dziecka pojawi się więcej zębów i wtedy potrzebna będzie już nieco inna szczoteczka. Jaką szczoteczkę do zębów dla dzieci wybrać? Przede wszystkim taką, która dostosowana jest do jego wieku, a więc z kategorii 0-2 lata. Nie powinniśmy kilkumiesięcznemu, czy nawet rocznemu dziecku wkładać do ust szczoteczki do zębów przeznaczonych dla starszych dzieci, bowiem możemy mu wyrządzić krzywdę. Pamiętajmy o tym, że buzia dziecka jest bardzo mała, jego ząbki również, a więc i szczoteczka do zębów dla dzieci powinna być mała. Dodatkowo, szczoteczka do zębów dla dzieci powinna mieć zaokrąglone krawędzie, aby nie uszkodzić ich jamy ustnej. Warto, aby uchwyt szczoteczki był pokryty silikonem, co ułatwi mycie zębów zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

⇒ Sprawdź nasze artykuły o innych akcesoriach dla higieny dziecka. Przeczytaj o: dobry aspirator dziecięcy.

Kiedy nasz maluch nieco podrośnie – szczoteczka do zębów dla dzieci powinna stać się jego przyjacielem. Powinniśmy możliwie najszybciej oswajać dziecko z czynnością, jaką jest mycie zębów – co z całą pewnością zaplusuje w przyszłości. Kiedy dziecko ma już swojego ulubionego bohatera z bajki, możemy kupić mu szczoteczkę z motywem mu odpowiadającym. To z całą pewnością dodatkowo zachęci to dziecko do mycia zębów. Pamiętajmy, że mycie zębów przez dziecko powinno być jedynie elementem oswajania i zabawy, a więc po „umyciu” ich przez malucha, szczoteczka do zębów dla dzieci powinna wylądować w naszej ręce.

Zaszczepienie w małym dziecku dobrych nawyków, a w tym przypadku – dbałości o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne i z całą pewnością będzie rzutowało na jego nawyki w przyszłości. Dziecko musi mieć świadomość tego, że mycie zębów to nie przykry obowiązek, a czynność tak naturalna jak jedzenie i zabawa. A odpowiednia szczoteczka do zębów dla dzieci z całą pewnością nam w tym pomoże.

Czym się kierować wybierając szczoteczkę dla dziecka?

Pierwsza i najważniejsza kwestia, o jakiej powinniśmy pamiętać wybierając szczoteczkę do zębów dla dziecka, to fakt, że zarówno zęby jak i dziąsła młodego człowieka są nie tylko mniejsze, niż u osoby dorosłej, lecz również o wiele bardziej wrażliwe. Z tego drugiego powodu należy z miejsca wyeliminować szczoteczki o twardym włosiu. Powód? Po pierwsze mocno ścierają ono szkliwo zębowe, po drugie dość łatwo poranić dziąsła przy ich używaniu. To ostatnie może spowodować, że dziecko z czasem nabierze niechęci do mycia zębów, albo będzie robiło „po łebkach”, tak aby nie urazić wrażliwych dziąseł.

⇒ A może szczotkowanie połączone z wanienką? Wanienka dla dziecka – Ranking 2024.

Szczoteczka gumowa dla dziecka

Dobrą opcją dla dzieci są gumowe szczoteczki. Pod względem skuteczności nie ustępują one szczoteczkom standardowym, jednak są znacznie delikatniejsze. Oczywiście, najpierw należy nauczyć naszą pociechę odpowiedniego korzystania ze szczoteczki, tj. po prostu techniki skutecznego mycia zębów(niestety, jest to kwestia, z którą poważne problemy ma również wielu dorosłych.

Elektryczna szczoteczka dla dziecka

Inne istotne pytanie to czy warto kupić dziecku elektryczną szczoteczkę do zębów? Jak wiadomo, szczoteczki elektryczne są o wiele bardziej dokładne od zwykłych. Ponadto łatwiej nimi operować(zęby czyścimy poprzez sam płynny ruch dłoni, bez konieczności dociskania, szorowania i tak dalej, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, których ręce nie są przecież tak skoordynowane, jak osób dorosłych).

Dziecięca szczotka do włosków – recenzje i porady. Sprawdź!

Jednak i w tym wypadku należy pamiętać o wyborze odpowiedniego modelu. Bardzo ważną rolę odgrywa oczywiście odpowiednia końcówka. Włosie powinno być miękkie, zaś sam rozmiar końcówki szczoteczki niewielki, tak samo jak waga całej szczoteczki. Oprócz tego  elektryczna szczoteczka dla dziecka musi być całkowicie bezpieczna, co znaczy, że nie powinna zawierać żadnych elementów, które na przykład łatwo można poluzować.

Szczoteczka dla zębów dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Szczoteczki do ząbków. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.