Kokon niemowlęcy, inaczej zwany gniazdem, jest idealnym rozwiązaniem dla noworodka. Zapewnia mu bezpieczny sen, a także jest miejscem odpoczynku czy pierwszych zabaw. W poniższym poradniku odpowiemy na pytania jaki kokon niemowlęcy wybrać, oraz przedstawimy najlepsze kokony w rankingu 2024.

  • Kokon niemowlęcy stwarza dziecku poczucie bezpieczeństwa. Otaczający go kokon, przypomina łono matki, dlatego maluch czuje się spokojny i odprężony. Może być stosowany nawet do 8 miesiąca życia.
  • Jest bezpiecznym miejscem dla dziecka, gdzie może spać, odpoczywać i bawić się. Może służyć również jako przenośne łóżeczko.
  • Przy zakupie należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak — bezpieczeństwo dziecka (stabilność i brak małych, luźnych przedmiotów, sznurków), rodzaj użytego materiału (hipoalergiczny, oddychający, antyalergiczny) oraz łatwość prania.

Ranking 10 najlepszych kokonów niemowlęcych w Kwiecień 2024

Poniżej przedstawiamy ranking 10 polecanych kokonów niemowlęcych, które będą idealne dla Twojego maluszka.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Kokon niemowlęcy – jaki warto kupić?

Kompletowanie wyprawki dla dziecka to nie lada wyzwanie. Maleństwo potrzebuje wielu przedmiotów, które zadbają o jego higienę, wygodę oraz dobre samopoczucie. Kokon dla niemowlaka jest jednym z tych produktów. Jego zadaniem jest otulić dziecko, aby czuło się jak w gniazdku. W tym artykule doradzamy jak wybrać dobry kokon, który idealnie sprawdzi się na początku życia dziecka. Zatem, jakie gniazdko niemowlęce kupić?

Jaki kokon niemowlęcy wybrać? Przedstawiamy najnowszy ranking kokonów dla niemowlaka!
Jaki kokon niemowlęcy wybrać? Przedstawiamy najnowszy ranking kokonów dla niemowlaka!

Kokon dla niemowlaka – co to jest?

Kokon niemowlęcy to produkt, który ma wiele nazw – gniazdko, otulacz, rożek, jednak słysząc te nazwy, powinniśmy myśleć o jednym przedmiocie. Jednym z powodów popularności kokonów stał się fakt, że pediatrzy zalecają, aby noworodki spały na plecach. Zmniejsza to prawdopodobieństwo zespołu nagłej śmierci niemowląt, gdyż minimalizuje to przewrócenie się dziecka na brzuch.

Kokon został zaprojektowany w ten sposób, aby noworodek czuł się tam pewnie i bezpiecznie w pierwszych miesiącach po opuszczeniu bezpiecznego brzuszka mamy. Dzięki owalnemu kształtowi z podniesionymi krawędziami Twoje dziecko znów poczuje się niemal jak w łonie matki. To sprawi, że będzie zrelaksowany, a sen będzie bardziej komfortowy. Gniazda dla noworodka są również idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy położyć dziecko w swoim łóżku — utrzyma je w tym samym miejscu przez długi czas. Dodatkowo kokon jest lekki i przenośny, dlatego jest też idealnym sposobem transportu.

Kokony dla dzieci — z czego się składa?

Na rynku są dostępne kokony proste i bardziej złożone. Podstawowym elementem jest materac oraz usztywnione boki. W niektórych zestawach znajduje się także śpiwór lub kocyk, a także poduszka. Niektóre modele posiadają także szelki lub rączkę do łatwego przenoszenia. Niektórzy producenci do takiego gniazdka dodają pokrowiec lub torbę na jego przenoszenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kokonu niemowlęcego – kompletujemy wyprawkę?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy kokon jest bezpieczny. Powinien mieć wzmocniony spód oraz przewiewne boki, ale jednocześnie twarde. Ważne, aby materiał był hipoalergiczny oraz niepalny. Kokon powinien być pozbawiony małych, luźnych części oraz wiszących sznurków, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla maluszka. Przy wyborze sprawdź, czy łatwo da się go uprać — może to być zdejmowany materiał lub możliwość prania całości w pralce. Z pewnością nie jedna awaria się wydarzy podczas użytkowania. Niektóre kokony mają regulowaną wielkość (wielkość kokonu możemy zmieniać wraz z tym jak dziecko rośnie), dlatego możesz z nich korzystać naprawdę długo. Niektóre kokony posiadają dodatkowe funkcje, które pozwalają ułatwić transport (posiadają szelki lub rączki), umożliwiają przekształcenie go w matę do zabawy (otwierane boki kokonu).

Jak prać kokon niemowlęcy?

Wielu producentów zamieszcza takie informacje na metce. Najczęściej mamy możliwość prania kokonu w pralce. Należy go prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza, a wirowanie ustawić na 800 obrotów na minutę. Po takim praniu możemy mieć pewność, że kokon jest czysty i odświeżony, co poprawia komfort i higienę użytkowania. Kokon po zwinięciu zmieści się praktycznie do każdej pralki i schnie dość szybko.

Kokon dla noworodka — zalety

Rodzice cenią sobie w kokonach przede wszystkim to, że mogą mieć dziecko zawsze blisko siebie. Podkreślają także bezpieczeństwo używania oraz łatwość prania. Jest to idealne miejsce, gdzie dziecko leżąc na brzuszku, może nas obserwować i otaczający je świat. Kokon można użyć jako tymczasowe miejsce na drzemkę w ciągu dnia, przenośne łóżeczko, jeśli wybieramy się w gości, a także może służyć jako wygodny przewijak, czy leżak do karmienia.

Należy jednak pamiętać, żeby nie zostawiać dziecka długi czas bez nadzoru i nie stawiać kokonu na dużej wysokości. Należy go położyć na płaskiej powierzchni. Dziecko kładź zawsze na plecach i staraj się, aby leżało najbardziej na środku.