Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, ale również wyborami. Jeden z pierwszych takich problemów spotykających przyszłych lub obecnych już rodziców to: jaką butelkę dla dziecka kupić? Wiadomo, że karmienie piersią stanowi priorytet i jest najlepszym oraz najzdrowszym sposobem żywienia dziecka, jednak wybór zdrowej butelki stanowi nie lada wyzwanie, podczas gdy na rynku istnieje tak wiele rodzajów i firm produkujących butelki.

Ile kosztuje butelka do karmienia?

Przy wyborze butelki nie warto sugerować się ceną, ale jej jakością i funkcjonalnością. To z jakiego tworzywa jest wykonana, jaki dobrany jest do niej smoczek, jak jest wyprofilowana to jednej z najistotniejszych rzeczy na jakie trzeba zwrócić uwagę w momencie zakupu.

Najlepsza butelka dla niemowlaka to na początek ta o pojemności 120-150ml. Jeśli nie przyda nam się w początkowej fazie karmienia, to na pewno będzie dobrym rozwiązaniem przy późniejszym wprowadzaniu napojów do diety maluszka typu woda, rozcieńczone soczki. Najlepiej kupować też butelki, które będą kompatybilne z laktatorami, jeśli mamy zamiar ich używać. W kolejnych miesiącach przydadzą się większe butelki o pojemności 180-300ml, aczkolwiek tak duża butelka może być konieczna dopiero po ukończeniu pierwszego roku u dziecka. Wcześniej nie ma takiej potrzeby.

Jaką butelkę do karmienia wybrać i kupić? Rodzaje butelek

Dobra butelka dla dziecka to taka, którą rodzice uznają za najlepszą dla swojego maluszka. Istnieje jednak kilka rodzai butelek, o których warto coś wiedzieć przed zakupem.

  • Butelki szklane – mimo surowca, który lubi się tłuc i może szybciej ulec uszkodzeniu, te butelki uważane są za najzdrowsze z butelek. Polecane są między innymi alergikom. Można je łatwo utrzymać w czystości, gdyż powierzchnia nawet podczas długotrwałego użytkowania zostaje gładka i bez zarysowań. Butelka nie matowi się, a do jej wnętrza nie przedostają się żadne resztki mleka. Szkło nie przesiąka również zapachami, ani nie przebarwia się nawet w momencie, gdy wlejemy do niego soczek marchewkowy, którego dziecko również powinno spróbować. Taką szklaną butelkę można również poddać procesowi recyklingu, co ma dużą wartość ekologiczną dla środowiska. Wadą takiej butelki może być nie tylko łatwość w roztłuczeniu, ale również nieporęczność. Szklana butelka jest zdecydowanie cięższa od plastikowej i może się wyślizgiwać. Jednak decydując się na taką butelkę, warto zaopatrzyć się od razu w osłonki poprawiające chwyt i zabezpieczające przed pęknięciami.
  • Butelki plastikowe – są zdecydowanie lżejsze, tańsze i bardziej poręczne dla maluszka. Jednak ich powłoka szybko ulega zużyciu – powstają zarysowania, butelka się matowi przez co szkodliwe substancje mogą przedostawać się do pokarmu. Wszystko to za sprawą działa wysokiej temperatury, której niestety trzeba użyć, jeśli chcemy mieć pewność, że butelka została dobrze wyczyszczona i wysterylizowana, lub nawet w momencie podgrzewania pokarmu bezpośrednio w butelce.
  • Butelki silikonowe – polecane raczej do gęstszych pokarmów i dla starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie dozować sobie ilość wpływającego pokarmu do buzi, gdyż silikonowa butelka wymaga nacisku i może grozić zachłyśnięciem u mniejszej pociechy. Są lekkie, poręczne i łatwe w czyszczeniu.
  • Butelki z czujnikiem ciepła – to specjalne butelki, które dzięki procesowi barwienia rurek informują czy mleko ma odpowiednią temperaturę do spożycia. Przeważnie jeśli mleko przekracza zalecane 37°C taka rurka barwi się na czerwono lub różowo. Jeśli pokarm ma właściwą temperaturę – na niebiesko.
  • Butelki antykolkowe – butelki z odpowiednimi zaworkami odprowadzającymi powietrze do butelki, a nie do brzuszka maluszka lub specjalnie wyprofilowane z odpowietrznikami oraz wyprofilowanym smoczkiem. Polecana dla dzieci, które szybko i łapczywie ssą smoczek.

Akcesoria do butelek

Prócz odpowiednich butelek warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych rzeczy, które zdecydowanie ułatwią nam utrzymanie butelek w czystości. To między innymi:

  1. Sterylizator (parowy, mikrofalowy lub elektryczny)
  2. Naturalny płyn do mycia smoczków i butelek
  3. Szczotka do mycia butelek
  4. Suszarka
  5. Podgrzewacz do butelek

Higiena butelki – jak o nią dbać?

Podstawową rzeczą podczas karmienia dziecka butelką, to utrzymanie ich w nienagannej czystości. Butelki powinny być czyszczone od razu po spożyciu pokarmu, ewentualnie wypłukane wodą, gdyż nieumyta butelka może być siedliskiem wielu bakterii. Najlepiej do mycia używać szczotki do butelek oraz specjalnego płynu lub żelu. Po umyciu warto wysterylizować butelki w specjalnych do tego przyrządach lub zwyczajnie umieścić naczynia w większym garnku, zalać wodą i gotować przez minimum 5 minut. Takie wyparzone butelki nadają się dopiero do ponownego użycia. Warto kontrolować również stan smoczków – czy nie mają przebarwień lub czy nie są pogryzione.

⇒ Sprawdź także: Ranking laktatorów 2024!

Często zadawanym pytaniem jest również: „Jak często wymieniać plastikowe butelki?„. Powinno się to czynić co 2-3 miesiące, w zależności od częstotliwości użytkowania.

Butelki do karmienia – Cena i Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Butelki dla dzieci.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.