Nauka samodzielnego picia jest ważnym momentem w rozwoju każdego malucha, a odpowiedni kubek niekapek może mu to znacznie ułatwić. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju kubków: od bidonów ze słomką, poprzez kubki niekapki z ustnikiem czy słomką, zwykłe bidony, na kubkach z krzywym rantem kończąc. W tym wszystkim można się naprawdę nieźle pogubić. Jaki kubek niekapek wybrać dla dziecka i czym kierować się przy jego wyborze?

Jaki kubek niekapek wybrać i kupić?

Zanim kupimy kubek niekapek powinniśmy się zastanowić, czy nasze dziecko oby na pewno jest gotowe do nauki samodzielnego picia. Zazwyczaj ten moment nadchodzi w okolicach czwartego miesiąca życia dziecka, kiedy jest ono już w stanie samodzielnie utrzymać nieco ciężką zabawkę w rączkach i sobie z nią radzić. Jeśli maluch poradzi sobie z zabawką istnieje spora szansa na to, że również kubek niekapek nie sprawi mu problemu. Jeśli Twoje dziecko do tej pory piło ze zwykłej butelki ze smoczkiem, przestawienie go na kubek niekapek może być nieco kłopotliwe z racji tego, że picie z butelki ze smoczkiem pozwala dziecku również na zaspokojenie odruchu ssania. Jednak im szybciej zmienimy butelkę na odpowiedni kubek niekapek, tym mniej problemów napotkamy w przyszłości. Mowa tutaj chociażby o odzwyczajaniu dziecka od picia z butelki ze smoczkiem, czy bezskutecznych próbach nauczenia go picia z czegoś innego. Zatem im szybciej, tym lepiej zarówno dla dziecka jak i dla nas, rodziców.

Kubek niekapek w różnych kolorach
Kubek niekapek w różnych kolorach

Bez względu na to na jaki kubek niekapek zdecydujemy się dla naszego dziecka możemy być niemal pewni, że początkowo i tak nieco napoju będzie wyciekała z jego ust. Związane jest to z odruchem wypychania języka, który najczęściej zanika zanim maluch skończy roczek. Więc jaki kubek niekapek będzie najlepszy?

⇒ Zobacz jaki będzie najlepszy laktator w naszym poradniku dla mam!

Uchwyty i dzióbek – wygoda dziecka

Pierwszy kubek niekapek dla dziecka powinien mieć wygodne uchwyty, które umożliwią małym rączkom jego wygodne złapanie. Warto, by miał także miękki dzióbek i podziałkę na ml, dzięki czemu będzie w stanie określić, ile dokładnie wypija nasze dziecko. Kiedy nieco podrośnie, taki kubek niekapek możemy zamienić na kubek kapek – czyli taki z dzióbkiem, z którego napój wydobywa się bezpośrednio po jego przechyleniu. Następnym krokiem może być bidon ze słomką, lub ustnikiem.

Ważnym jest, aby kubek niekapek nie stał się dla dziecka zabawką, bowiem minie się to z celem. Pamiętajmy także, że nie każdy maluch w tym samym momencie będzie gotowy na korzystania z takiego kubeczka. To, że dziecko naszej przyjaciółki zaczęło pić z takiego kubeczka mając cztery miesiące nie oznacza, że tak będzie i w przypadku naszego – i odwrotnie. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie.

Kiedy rozpocząć naukę picia z kubeczka?

Odzwyczajanie od butelki wprowadzamy, dopiero kiedy malec siedzi, czyli około 7 lub 8 miesiąca życia. Nauka picia z kubka ma sens dopiero wtedy, gdy dziecko pobiera już pokarm z łyżeczki. Zmiany powinno wprowadzać się stopniowo, a ich tempo trzeba dostosować do reakcji dziecka. Proces utrwalania nowych nawyków może trwać nawet kilka tygodni i jest to całkowicie normalne. Pamiętajmy, by nie wprowadzać innych zmian w tym samym czasie. Nauka picia z kubka to wyzwanie dla naszego dziecka, więc musimy wykazać się cierpliwością oraz wyrozumiałością.

Dobre krzesełko do karmienia dziecka. Jakie wybrać i kupić?

Jakie mięśnie pracują podczas picia z kubka i za co one odpowiadają

W trakcie picia dziecko wykonuje ruchy ssące, podczas w których wargi zaciskają się, a policzki są wciągnięte. Język leży nieruchomo na dole jamy ustnej i co kilka łyków dziecko musi zrobić przerwę, by nabrać powietrza. Regularne angażowanie mięśni twarzy oraz języka jest niesamowicie ważne na tym etapie rozwoju. Dlatego lekarze oraz logopedzi polecają przede wszystkim kubki otwarte. Dzięki nim dziecko ćwiczy zaciskanie mięśni ust, a rodzic nie musi martwić się, że dojdzie do utrwalenia nieprawidłowego odruchu oddychania przez usta.

Bezpiecznym wyborem jest także kubek ze słomką. Takie rozwiązanie umożliwia ćwiczenie mięśni policzków oraz ust. Ponadto, angażuje również żuchwę i mięśnie języka, które są niezbędne podczas nauki prawidłowej wymowy i emisji głosu. Prawidłowe stymulowanie mięśni twarzoczaszki pozwala na uniknięcie problemów związanych z: artykulacją głosek, międzyzębową realizacją głosek, wadami zgryzu oraz nieprawidłowym wzorcem oddychania i połykania. Dzięki wygodnym uchwytom maluch nie ma problemu z utrzymaniem kubka w rączkach.

Kubek czy butelka ze smoczkiem?

Kubek i butelka ze smoczkiem mają to samo zastosowanie – umożliwienie pobierania płynów przez naszego malucha. Natomiast w praktyce to dwa odmienne rozwiązania. Butelka ze smoczkiem zaspokaja naturalny odruch ssania u dziecka. Pozwala na ukojenie pragnienia i równocześnie uspokaja. Sprawdzi się na etapie przejściowym – pomiędzy karmieniem piersią a kubkiem otwartym lub ze słomką. Picie z kubka wymaga angażowania innych mięśni w jamie ustnej oraz lepszej koordynacji podczas oddychania i przełykania. Jest to również polecane rozwiązanie, gdy podajemy dziecku już słodkie napoje lub mleczne mieszanki. Sączenie ich przez smoczka może powodować próchnicę zębów oraz wpływa negatywnie na zgryz i uzębienie. Kubek to część przygotowania na podawanie dziecku urozmaiconych pełnowartościowych posiłków. Warto zobaczyć również ranking poduszek do karmienia 2024.

Kubek niekapek – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Kubek niekapek. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.