Smoczek dla dziecka odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w jego życiu jak i rodziców. Maluchowi dzięki smoczkowi łatwiej się uspokoić, a rodzice w efekcie tego znajdują chwilę spokoju. Wybór smoczka ma także ogromne znaczenie dla przyszłości naszego dziecka. To właśnie odpowiedni smoczek dla noworodka ma wpływ na to, jak długo będzie miało ono ochotę na mleko matki lub mleko modyfikowane, jak w przyszłości będzie wyglądał zgryz dziecka i w jaki sposób będzie ono mówiło. Jak więc wybrać smoczek dla noworodka? Jaki smoczek dla noworodka jest najlepszy?

Wybierając smoczek dla noworodka powinniśmy największą uwagę zwrócić na jego kształt. Powinien on być dostosowany do małej rączki i nie posiadać żadnych elementów, które mogłyby podrażnić delikatną skórę naszego dziecka. Smoczek dla noworodka nie powinien być także zbyt ciężki.

Smoczek dla noworodka
Smoczek dla noworodka

Końcówka smoczka

W smoczku bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim jego końcówka, która ląduje w buźce dziecka. Na rynku dostępne są smoczki dla noworodka z końcówką z lateksu, silikonu i kauczuku. Nie da się ukryć, że smoczek dla noworodka z gryzaczkiem z silikonu zdaje się być najlepszym rozwiązaniem. Silikon jest trwały, nie ma żadnego zapachu, ani smaku – w przeciwieństwie do smoczków z końcówką z lateksu. Po za rodzajem materiału, z którego wykonana jest główka smoczka, ważny jest także kształt. Prawidłowy smoczek dla noworodka powinien być płaski w miejscu, które ląduje na dziąsłach dziecka; oraz wypukły w miejscu, które ląduje na jego podniebieniu. To naprawdę bardzo ważne.

⇒ Zobacz również: Ranking podgrzewaczy do butelek 2024

Taki smoczek dla noworodka wspomaga odpowiednie ułożenie jego języka i dziąseł, co w przyszłości odbije się odpowiednim zgryzem i wymową malucha. Jeśli maluch karmiony jest piersią ważnym jest także, aby smoczek dla noworodka swoim kształtem do złudzenia przypominał maminą pierś. Dzięki temu, podczas ssania smoczka dziecko będzie wykonywało te same ruchy, co podczas ssania piersi swojej mamy. Jak odnaleźć taki smoczek dla noworodka wśród tylu dostępnych na rynku? Zazwyczaj na opakowaniu smoczka znajduje się informacja, że ten smoczek dla noworodka jest „ortodontyczny”, lub „dynamiczny”. Warto zwrócić na to uwagę.

Czym jest smoczek dynamiczny?

Jeżeli dziecko niechętnie korzysta z tradycyjnej butelki, ponieważ jest zbyt „związany” z kształtem, a także zachowaniem podczas ssania kobiecej brodawki, to smoczek dynamiczny będzie najlepszą opcją. Jak sama nazwa wskazuje, zmienia swoje ułożenie pod wpływem działania niemowlęcych ust. Zachowuje się podobnie jak pierś. Naturalne karmienie polega na tym, że dziecko opiera rączkę na piersi mamy, dzięki czemu w pewien sposób może wymasować z niej pokarm. W tym samym czasie ssie brodawkę, co powoduje, że lekko wciąga ją do buzi. Po zwolnieniu uścisku, brodawka automatycznie wraca do wcześniejszego położenia. To właśnie taki mechanizm naśladuje smoczek dynamiczny. W czasie kiedy niemowlę ssie końcówkę smoczka, wyciąga się ona, a następnie wraca do pierwotnego kształtu. To sprawia, że o wiele łatwiejsze stanie się odstawienie karmienia piersią na rzecz butelki.

Smoczek na ząbkowanie

Niestety bardzo małe dzieci potrafią być wybredne jeśli chodzi o dobór różnorakich gryzaczków podczas uciążliwego dla nich ząbkowania. Warto w takiej sytuacji spróbować stworzonych na taką okoliczność smoczki, które są jednocześnie gryzakami. Są zaopatrzone w specjalne wypustki, których celem jest masowanie dziąseł malucha łagodząc proces ząbkowania.

Śmieszne smoczki

Na rynku można znaleźć naprawdę wiele różnorakich wzorów smoczków dziecięcych. Oczywiście najwięcej jest takich, które posiadają standardowe kształty, a różnią się jedynie końcówką albo kolorem. Ciekawą opcją jest jednak zdecydowanie się na śmieszne smoczki. Będą one nie tylko atrakcją i zabawą dla dziecka, ale także wywołają duży uśmiech na twarzach rodziny, gości czy nawet przechodniów. Przykładowo, istnieje smoczek o kształcie świńskiego ryjka, ust ze złotymi zębami, wąsami, zabawnymi napisami i tym podobne.

Kubek niekapek ranking 2024 – sprawdź już teraz!

Wyparzanie smoczka

Pamiętajmy, że smoczek dla noworodka należy przed pierwszym użyciem wysterylizować. Wystarczy po prostu na chwilę zanurzyć go we wrzątku, aby pozbyć się bakterii. Tak samo powinniśmy postępować za każdym razem, kiedy smoczek upadnie na podłogę. Nie powinniśmy czyścić smoczka poprzez oblizywanie go we własnych ustach – w ten sposób możemy przypadkowo przekazać dziecku próchnicę, czy bakterie. Zwróćmy też uwagę na to, aby smoczek dla noworodka był dopasowany do jego wieku.

Co ile wymieniać smoczek?

Często po prostu widać, że dany smoczek jest już zużyty i należy go wymienić na nowy. Można także dostosować się do wytycznych producenta. Zwykle na opakowaniu widnieje informacja o tym, że zaleca się jego wymianę mniej więcej co 4 tygodnie.

Jak oduczyć dziecko od smoczka?

Nie jest to łatwe zadanie. Często smoczek to jedyne wybawienie od krzyków i płaczu, dlatego często rodzice próbują odłożyć moment odstawienia smoczka. W końcu jednak są do tego zmuszeni. Oczywiście cały proces musi przebiegać stopniowo. Dobrym sposobem jest zastąpienie go jakąś zabawką, grzechotką czy gryzakiem. Odwróci to jego uwagę od smoczka. Można także wymyślić historię księżniczki lub rycerza, którzy rozstali się ze smoczkiem i wyrośli na wspaniałych ludzi. Ostatnim pomysłem jest upozorowanie zgubienia smoczka i wspólne „szukanie” go z dzieckiem.

Smoczek – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Smoczki. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.