Nie każda mama decyduje się na przewijak, a powodów jest wiele, np. małe mieszkanie. Jeżeli zdecydowałaś, że przewijak pojawi się w waszym domu, to przed zakupem sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zmiana pieluch nie musi być niekomfortowa zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Z myślą o tym, by czynność ta nie wiązała się z niewygodną pozycją dla opiekuna, powstały przewijaki. Dziś pod tym hasłem sprzedawane są zarówno przewijaki-nakładki, jak i komody z szufladami. Część produktów posiada regulowaną wysokość, dzięki czemu mama czy tata nie muszą się schylać. W praktyce czynników, które należy wziąć pod uwagę, zapoznając się z asortymentem sklepów, jest wiele.

Dobry przewijak to przede wszystkim wygoda dla rodziców.
Dobry przewijak to przede wszystkim wygoda dla rodziców.

Rodzaje przewijaków – czyli jaki przewijak wybrać i kupić?

Dobrze zaopatrzony sklep z akcesoriami dla dzieci oferuje rodzicom więcej niż jeden rodzaj przewijaka. Do najpopularniejszych należą:

 • Przewijak-nakładka

To najprostszy model przewijaka. Produkt składa się z dwóch części: sztywnej deski i miękkiego materiału, który – w razie potrzeby – można szybko zdjąć. Niektóre modele zostały dodatkowo wyposażone w zagłówek. Zaletą takich przewijaków jest to, że są lekkie i można z nich korzystać również poza domem.

⇒ Przeczytaj również: Ranking nawilżaczy powietrza.

Kiedy zakupić przewijak-nakładkę? Ponieważ jest tani, jest rozwiązaniem dla rodziców chcących oszczędzać. Ci, którzy nie posiadają dużego mieszkania, mogą cenić możliwość jego przenoszenia z miejsca na miejsce.

 • Przewijak zaprojektowany z myślą o montażu na ścianie

Podobnie jak w przypadku przewijaka-nakładki, przewijak zaprojektowany z myślą o montażu na ścianie składa się z twardej deski. Niektóre są dodatkowo pokryte materiałem. Rodzice mogą go zamontować na dowolnej wysokości i tym samym dostosować do swoich potrzeb.

Przewijaki zaprojektowane z myślą o montażu sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości wstawienia niżej opisanych komód z przewijakami.

 • Meble z przewijakami

Przewijaki są również wbudowywane w różne meble. Przykładem jest łóżeczko czy komoda. Ta ostatnia jest szczególnie ciekawa, bo jest wyposażona w szuflady – rodzice zyskują dodatkowe miejsce na ubrania lub kosmetyki dziecka. W odróżnieniu od pozostałych przewijaków, z produktu można korzystać przez długi czas – gdy dziecko podrośnie, może trzymać w komodzie np. zabawki.

Ponieważ komoda z przewijakiem zajmuje sporo miejsca, nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu.

 • Przewijak z zestawem z łóżeczkiem 

Jest wygodnym i bardzo gustownym rozwiązaniem dla rodziców i jego pociechy. Inwestując w taki zestaw dajesz sobie poczucie komfortu i porządku w trakcie codziennych czynności higienicznych twojego dziecka. Często tego rodzaju przewiajki są montowane na komodzie dzięki czemu masz dodatkowe miejsce na przechowywanie produktów, które mogą Ci być potrzebne. Ponadto masz jedno konkretne wyznaczone  miejsce gdzie zmienia się pampersa lub też ubranie.  Jednakże wymaga dość dużo miejsca, w związku nie każdy może sobie na nie pozwolić. Okres samego użytkowania przewijaka jest ruchomy i zależy od dziecka.

 • Przewijak z wanienką 

To bezpieczny ale też i wygodny sposób dbania o codzienną higienę osobistą maluszka. Jest to mebel, który stanowi połączenie zarówno przewijaka jak i wanienki. Dzięki zamontowanemu odpływowi nie musimy podnosić i wylewać z niej wody. Po zakończonej kąpieli wystarczy podłożyć wiaderko i za pomocą wężyka wylać wodę z wanienki. Jest to nowoczesny produkt przeznaczony dla dzieci od 0 do 12 miesięcy. Istnieją również przewijaki z wanienką, które się składają dzięki czemu można je schować. Ponadto przewijaki tego rodzaju wyposażone są w pojemne szuflady, które można wykorzystać do przechowywania środków czystości czy też ubranek dla dziecka.

 • Przewijaki dla rodziców często podróżujących

Rodzice, którzy często podróżują i chcą zaopatrzyć się w przewijak, powinni pomyśleć o zakupie przewijaka dmuchanego lub specjalnej, rozkładanej maty. Każdy z tych produktów można szybko zarówno rozłożyć, jak i złożyć. Dodatkowo są one projektowane, np. z kieszeniami. W tych można przechowywać pieluchy lub kosmetyki dziecka.

 • Mata do przewijania

Jest idealnym gadżetem który można wykorzystać w razie potrzeby w różnych okolicznościach. Nigdy nie wiesz, kiedy twoje dziecko będzie wymagało zmiany pampersa. Dzięki posiadaniu maty do przewijania, która zmieści się wszędzie pomimo, iż nie jest małych gabarytów – standardowa wielkość do 45/60 cm z łatwością i z poczuciem komfortu dla ciebie i Twojego maluszka zmienisz mu pieluszkę. Ponadto nie musisz się martwić o zabrudzenie podłoża tj. kocyku, materaca we wózku, kanapy itd., gdyż możesz podłożyć dziecku własnie taką matę. Znaczna część mat to maty do przewijania, które są miękkie i delikatne dla skóry Twojego dziecka. Istnieją na rynku również maty do przewijania w tym ze specjalną certą dzięki czemu są wodoodporne. W przypadku zabrudzenia istnieje możliwość wyprania lub też odświeżenia w pralce. Mata do przewijania może Ci posłużyć od pierwszych dni życia twojego dziecka, aż do momentu samodzielnej fizjologii dziecka.

 • Przewijak dmuchany

Jest kolejnym bardzo podręcznym elementem, dla rodziców podróżujących z małym dzieckiem. Atutem jego posiadania jest lekkość oraz wygodność w transporcie. Można go napompować w każdym momencie. Dostępne są również maty wraz z pompkami. Ponadto niektóre z przewijaków dmuchanych mają zamontowany pałąk, dzięki któremu w trakcie przewijaniana nasze dziecko się zajmie zabawą. Sugerowany wiek użytkowania przez dziecko to okres do 12 miesięcy. Można go również podczas kąpieli w basenie jako materacyk.

Dobry materac dla dziecka – Ranking 2024.

 • Przewijak samochodowy

Jest  kolejnym produktem, który warto mieć przy sobie wyruszając czy to w bliższą czy dalszą podróż. Jest on bardzo łatwy w montażu wewnątrz samochodu.W efekcie uzyskujemy mały hamaczek. Dzięki posiadaniu takiego gadżetu mamy gwarancję, iż tapicerka naszego samochodu nie ulegnie zabrudzeniu. Przewijak samochody można również używać podczas wizyty u rodziny, znajomych jak i podczas spacerków. Przewijak zbudowany jest z dwóch warstw nieprzemakalnych. Po dwóch bocznych stronach znajdują się tunele, które zapina się na zatrzask. Po złożeniu można go schować w każdym miejscu, gdyż zajmuje mało miejsca.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przewijak?

Przewijak jest produktem, który ma spełniać konkretne funkcje. By ułatwiał rodzicom zmianę pieluchy czy pielęgnację dziecka, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Niezależnie od tego, na który model przewijaka się zdecydowaliście, szczególną uwagę powinniście zwrócić na:

 • Stabilność produktu. Przewijak nie może się chwiać – powinien być tak wykonany, by dziecko mogło na nim bezpiecznie leżeć. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych maluchów, które mogą się kręcić.
 • Wykonanie przewijaka. Komoda z przewijakiem czy przewijak dołączony do łóżeczka najczęściej są wykonane z drewna. By produkt spełniał swoje funkcje, nie mogą z niego wystawać np. gwoździe.
 • Atesty i normy bezpieczeństwa. Producenci chętnie podkreślają, że ich produkty są bezpieczne. W rzeczywistości jednak nie wszystkie takie są. By mieć pewność, że wyrób rzeczywiście nie zagraża dziecku, sprawdźmy, czy posiada on normy bezpieczeństwa (np. PN-EN 12221-2: 2002) i atesty.
 • Pasy bezpieczeństwa. Przydają się przy starszych dzieciach, które podczas przewijania są marudne i się wiercą. W takiej sytuacji pasy bezpieczeństwa chronią dziecko przed upadkiem.
 • Materiał, z którego przewijak został wykonany. Przewijaki powinny zostać wyprodukowane z materiałów bezpiecznych dla dziecka. By upewnić się, że producent nie zastosował np. szkodliwych ftalanów czy związków fosfoorganicznych, warto na opakowaniu produktu poszukać znaków: PE, PVC-free czy PP.
 • Możliwość zdjęcia materiału z przewijaka. Wybierając przewijak składający się z deski i materiału, warto upewnić się, że producent umożliwia jego zdjęcie. W ten sposób materiał najłatwiej utrzymać w czystości.

Ile kosztuje przewijak?

To, ile zapłacimy za przewijak, zależy głównie od tego, jakiego modelu szukamy. Najprostsze przewijaki są najtańsze, droższe są te, które zostały zamontowane przy łóżeczku lub wchodzą w skład komody. Nie kierujmy się jednak ceną, ale praktycznością danego produktu – warto pamiętać, że z tego produktu będziemy korzystać tylko przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka.

⇒ Dowiedz się również Jaki fotelik dziecięcy kupić?

Przewijak dla niemowlaka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Przewijaki. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.