Podróże samochodem z dziećmi mogą być fascynujące. By były również bezpieczne, warto zadbać o wygodny fotelik dla dziecka. Szeroki wybór tych produktów w sklepach z akcesoriami dla dzieci sprawia, że każdy rodzic może wybrać coś z myślą o swoim maluszku.

Podróżowanie komunikacją miejską z dzieckiem nie zawsze musi być wygodne. Pomijając kwestię pogody i konieczności czekania na autobus czy pociąg, nie można wykluczyć, że tym samym środkiem transportu będzie chciała podróżować więcej niż jedna mama z wózkiem. Nie powinno zatem dziwić, że rodzice, którzy mogą, wybierają własny samochód. By jednak ten sposobów podróżowania z dzieckiem był komfortowy i bezpieczny, niezbędny jest zakup odpowiedniego fotelika. Czym kierować się przy jego wyborze? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Należy pamiętać, żeby dobrze zabezpieczyć dziecko w foteliku.
Należy pamiętać, żeby dobrze zabezpieczyć dziecko w foteliku.

Wiek, waga i wzrost dziecka. Klasy fotelików – Jaki fotelik kupić?

Najważniejszymi sprawami są wiek i waga dziecka. Od tych dwóch parametrów zależy to, wśród których produktów będziemy mogli wybierać. Z uwagi na dużą konkurencję w branży, większość producentów tworzy własne kategorie wagowe i stosowne informacje umieszcza na opakowaniu produktu. Specjaliści zaś wyróżniają pięć głównych grup fotelików przeznaczonych odpowiednio dla:

  • Grupa 0 – niemowląt ważących 10–13 kg. Ta grupa fotelików wyróżnia się tym, że w pojeździe są one montowane tyłem do kierunku jazdy;
  • Grupa 0+ – niemowląt ważących więcej niż 13 kg. Podobnie jak produkty z grupy 0, są przystosowane do montażu tyłem do kierunku jazdy;

Ranking fotelików grupy 0+

  • Grupa 1 – dzieci ważących od 9 do 18–20 kg. Producenci oferują te foteliki zarówno w wersji przystosowanej do montażu przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy;

Ranking fotelików grupy 1

  • Grupa 2 – dzieci ważących najczęściej do 25 kg. Są one projektowane tak, by można było je zamontować przodem do kierunku jazdy;
  • Grupa 3 – dzieci ważących do 36–40 kg. W odróżnieniu od pozostałych fotelików, te są tak zaprojektowane, by dziecko mogło skorzystać z pasów bezpieczeństwa.

Ranking fotelików grupy 2 i 3

Poza wagą, powinniśmy sprawdzić, czy fotelik jest wystarczająco wysoki – specjaliści wskazują, że wierzchołek głowy dziecka nie powinien wychodzić poza fotelik.

Najbezpieczniejsze miejsce do montażu fotelika

W Polsce istnieje przekonanie, że fotelik dla dziecka najlepiej zamontować za kierowcą. To jednak często powtarzany mit, z którym powinno się walczyć. Teoria, że auto w momencie wypadku będzie podświadomie kierowane w taki sposób, by kierowca się ocalił to mit, który nie ma potwierdzania w żadnych wypadkowych statystykach.

⇒ Przeczytaj także: zabawki interaktywne dla rocznego dziecka.

Gdzie najbezpieczniej zamontować fotelik samochodowy?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest montaż fotelika dla dziecka na środkowym siedzeniu tylnej kanapy. W takiej pozycji fotelik jest najmniej narażony na zderzenia w przypadku zderzenia bocznego. Skutecznie chroniona jest głowa dziecka przed uderzeniem w drzwi bądź szybę. Również w przypadku uderzenia czołowego jest to najlepsze miejsce, ponieważ w takim przypadku fotelik obraca się wokoło własnej osi, dlatego środkowe miejsce jest dla niego najbezpieczniejsze. Montaż fotelika na środkowym siedzeniu jest możliwy, jeśli znajduje się tam mocowanie IsoFix albo dostępne są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Ich brak w wielu samochodach dla osób, które w ten sposób chcą montować fotelik.

Jak wyglądają pasy mocujące?

Każdy fotelik jest wyposażony w pasy mocujące. Dostępne na rynku produkty są projektowane z pasami składającymi się z:

  • trzech elementów,
  • pięciu elementów – są najbezpieczniejsze.

Niezależnie od naszego wyboru, każdy fotelik powinien posiadać pasy na ramiona i jeden między nogi. Zwróćmy uwagę również na regulację pasów i na to, czy są miękkie. Najlepsi producenci fotelików samochodowych wyposażają pasy w dodatkową warstwę materiału, dzięki czemu nie powodują one otarć.

Atesty fotelików samochodowych – bezpieczny fotelik

Zanim fotelik dla dziecka zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przejść wiele testów. Producenci, by zachęcić nas, rodziców, do zakupu ich wyrobów, często na opakowaniach umieszczają informacje o tym, że produktów jest bezpieczny, bo posiada certyfikat bezpieczeństwa, np. ECE R4403. Taki certyfikat nie gwarantuje jednak tego, że dziecko będzie rzeczywiście bezpieczne. Czym zatem kierować się przy wyborze fotelika?

⇒ Akcesoria higieniczne: przewijak turystyczny.

Na świecie istnieje wiele organizacji (np. ADAC, AA Trust), które przeprowadzają testy m.in. na fotelikach samochodowych. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jaką ocenę wystawiły danemu modelowi. Trzeba pamiętać, że wymienione organizacje mają rygorystyczne podejście do kwestii bezpieczeństwa.

Montaż i demontaż fotelika

Nawet najlepszy fotelik nie zapewni bezpieczeństwa dziecku, jeżeli nie zostanie właściwie zamontowany w samochodzie. Z tego względu powinniśmy sprawdzić, czy nasz pojazd został przystosowany do montażu fotelika. Równie ważna jest szybkość demontażu. Wymiana fotelika na większy nie powinna sprawiać nam problemów.

⇒ Ranking: nocnik podróżny.

Zdecydowana większość fotelików jest zaprojektowana tak, by możliwe było ich przytwierdzenie za pomocą pasów bezpieczeństwa. To jednak nie jedyna możliwość. W ostatnich latach popularność wśród rodziców zyskuje system Isofix. Polega on na wykorzystaniu specjalnego uchwytu w siedzeniu i zaczepów będących integralną częścią wyposażenia fotelika. Wadą tego systemu jest jego wysoka cena.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Sposób montażu fotelika samochodowego jest uzależniony od konkretnego modelu i ściśle określony przez producenta. Dlatego po zakupie trzeba zapoznać się z instrukcją i w trakcie montażu kierować się jej zapisami. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów, które są spójne i można je sprawdzić po tym jak fotelik będzie zamontowany:

  • stabilne położenie fotelika, który nie będzie ruszał się nawet w przypadku silnego szarpnięcia
  • odpowiednie wypoziomowanie, które sprawi, że główka dziecka po zaśnięciu nie będzie opadać
  • odpowiednia ilość miejsca na nogi w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy.

Jak zapinać dziecko w foteliku?

Po zamontowaniu fotelika można wybrać się w podróż. Zapinając dziecko w foteliku powinno się zwrócić uwagę na ułożenie pasów, by na całej długości były wyprostowane, nie dochodziło do ich splątania. Niezwykle istotne będzie po zapięciu pasów ich odpowiednie ściągnięcie, tak by usztywnić pas i zagwarantować dziecku zabezpieczenie na wypadek uderzenia. Pasy w żadnym wypadku nie mogą być luźne. Mocne zaciągnięcie pasów to klucz do bezpieczeństwa dziecka. Należy również pamiętać o odpowiednim ułożeniu niewielkich poduszek na pasach w okolicach szyi dziecka, by ochronić ją przed podrażnieniem ze strony napiętego pasa.

O tym pamiętaj!

Jako kierowca powinieneś zadbać o bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. Jeżeli jesteś rodzicem, to bezpieczeństwo dziecka powinno być dla ciebie kluczową sprawą. W tej kwestii nie masz wyboru, bo ustawodawca wymaga, byś przewoził najmłodszych właśnie w fotelikach. Lekceważąc ten obowiązek, musisz liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.

Fotelik dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Foteliki dla dziecka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.