O odpowiednie nawilżenie powietrza szczególnie trudno zadbać w okresie zimowym, czyli wtedy, kiedy włączamy w mieszkaniu ogrzewanie. W efekcie tego błona nosa staje się przesuszona, a rano budzimy się z zatkanym nosem mając wrażenie, że dopadł nas katar. Takie rzeczy mogą być szczególnie uciążliwe dla najmłodszych członków naszej rodziny, dlatego warto już teraz zainwestować w dobry nawilżacz powietrza dla dzieci. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo modeli. Jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci i nie zwariować? Czym kierować się przy wyborze?

Nawilżacz powietrza dla dzieci w kształcie słonika
Nawilżacz powietrza dla dzieci w kształcie słonika

Początkowo powinniśmy uświadomić sobie, że nazbyt suche powietrze po dłuższym czasie staje się niebezpieczne dla najmłodszych. Przesuszona śluzówka nosa zdecydowanie bardziej podatna jest na różnego rodzaju wirusy i infekcje, których w powietrzu jest całe mnóstwo. Kiedyś posiłkowano się dzbankami z wodą, czy mokrymi ręcznikami na kaloryferach – jednak z badań wynika, że to zdecydowanie za mało, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza. Jego optymalna wartość powinna wahać się między czterdziestoma pięcioma, a pięćdziesięcioma pięcioma procentami.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jak wybrać najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci? Przy jego wyborze powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na kubaturę naszego mieszczenia. Na opakowaniu nawilżacza zazwyczaj dostępna jest informacja, do jak dużego pomieszczenia jest on przeznaczony. Po drugie warto, aby zwrócić uwagę na to, jakie nawilżacz dla dzieci posiada funkcje. Niektóre z nawilżaczy same się oczyszczają, czy same wyłączają (to świetne rozwiązanie, kiedy w nawilżaczu skończy się woda). Zwróćmy też uwagę na to, jak często będziemy musieli czyścić i wymieniać filtry w naszym nawilżaczu, oraz na to, jak dużo prądu zużyje nasze urządzenie.

⇒ Sprawdź także: Ranking termometrów dla dziecka 2024

Rodzaje i typy nawilżaczy powietrza do pokoju dziecięcego

Każdy nawilżacz powietrza dla dzieci potrzebuje wody, aby móc pracować. Wszystkie nawilżacze śmiało można podzielić na trzy grupy.

  • Pierwszą grupą są nawilżacze parujące. Para oczywiście jest niewidoczna, ale świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza, dodatkowo taki nawilżacz zużywa wyjątkowo mało energii. Jak jednak łatwo można się domyślić, takie nawilżacz parujący jest niestety mało wydajny. Woda w urządzeniu jest podgrzewana dzięki specjalnej grzałce, skrapla się, a na zewnątrz wydobywa się para wodna, która nawilża pomieszczenie. Te nawilżacze są dostępne w dość niskich cenach a ich jakość jest bardzo zadowalająca.
  • Drugim typem nawilżaczy są nawilżacze ultradźwiękowe. Jak sama nazwa sugeruje – w urządzeniu wytwarzane są ultradźwięki, które oddziaływują na wodę, w efekcie czego chłodna mgiełka nawilża powietrze. Co ważne, nawilżacze ultradźwiękowe pracują bardzo cicho, są niezwykle wydajne, a dodatkowo zużywają mało energii (co pozwala nam zaoszczędzić pieniądze). Nawilżacze ultradźwiękowe są zdecydowanie najmniej uciążliwe przez wzgląd na poziom hałasu. Dodatkowo posiadają szereg ciekawych i przydatnych funkcji, między innymi higrostat. Jedynym minusem tych urządzeń jest droga eksploatacja (filtry, odwapniacze i inne).
  • Trzecim rodzajem nawilżaczy są nawilżacze powietrza termiczne, które posiadają wbudowaną grzałkę, która gotuje wodę. Są one jednak stosunkowo niebezpieczne – gorąca para może wyrządzić krzywdę. Dodatkowo trzeba je dość często czyścić i pobierają dużo energii. Warto wspomnieć o nawilżaczach ewaporacyjnych. Nawilżacz ewaporacyjny to jeden z najzdrowszych dla człowieka urządzeń nawilżających powietrze. Ewaporacja to nic innego jak naturalne odparowywanie wody ze specjalnego układu nawilżającego. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest to, że oczyszczają powietrze z kurzu, są wydajne i bardzo oszczędne.

Eksploatacja urządzenia – najważniejsze sprawy

Pytanie najważniejsze: gdzie ustawić urządzenie żeby jak najlepiej spełniało swoją funkcję? Najlepiej ustawić je mniej więcej pośrodku pomieszczenia, na stoliku, stole jadalnym. Chodzi o to, żeby nawilżone powietrze mogło wypełnić równomiernie całe pomieszczenie. Nie należy umieszczać nawilżacza przy meblach i ścianach oraz blisko źródeł ciepła (jak na przykład kaloryfer). Jak poprawnie użytkować nawilżacz? Przede wszystkim nie ma potrzeby by urządzenie chodziło cały czas. Warto się zaopatrzyć w higrostat i z jego pomocą sprawdzać poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Jeśli spada – włączamy produkt aż do momentu osiągnięcia zadowalającego poziomu nawilżenia – zazwyczaj wystarczą 3-4 godziny. Na rynku dostępne są urządzenia z wbudowanym higrostatem. Te mogą być ciągle włączone, bo same określą o jakim czasie i jak długo nawilżać wnętrze. Kluczowe dla nawilżacza jest czyszczenie. Po każdym użyciu należy bezwzględnie wylać pozostałą wodę i wysuszyć urządzenie. Jeśli niewymieniona woda zmętnieje i trafią do niej bakterie, to będziemy tę wybuchową mieszankę wdychać przy kolejnym włączeniu urządzenia. Jeśli chodzi o wodę – najlepiej używać destylowanej bądź filtrowanej.

⇒ Zobacz też: Dobra elektroniczna niania – Ranking 2024

Żeby rzadziej wymieniać wodę w nawilżaczu można zakupić specjalne środki, żeby nie mnożyły się w niej bakterie. Należy także pamiętać by co kwartał lub co pół roku wymieniać filtry (częstotliwość wymiany zależy od skali użytkowania). Ważną sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie jest wydajność urządzenia. Informuje nas ona, na jaką powierzchnię przeznaczone jest urządzenie i w jakim tempie będzie nawilżało ono powietrze wokół. Generalnie można skorzystać z takiego wzoru: na 20m² potrzebny jest produkt o wydajności 2,5-3litry na dobę. Dla nawilżacza kluczowe jest określenie na jakiej powierzchni ma być używany.

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Czy nawilżacz powietrza jest potrzebny? Jest, jeśli w naszym mieszkaniu czy domu powietrze jest za suche. W suchym powietrzu o wiele łatwiej przenoszą się bakterie, wirusy, cząsteczki kurzu, które powodują kaszel, katar czy alergię. Nawilżaczy dostępnych na rynku jest bardzo wiele, to na jaki się zdecydować zależy od potrzeb użytkowników, rodzaju pomieszczenia i stanu portfela. Jedno jest pewne – niezależne od tego na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy, poprawi on jakość powietrza w domu i komfort mieszkania.

⇒ Problem z katarkiem? Sprawdź nasz ranking aspiratorów do nosa.

Nawilżacz powietrza dla dziecka – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Nawilżacze powietrza. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.