O odpowiednie nawilżenie powietrza szczególnie trudno zadbać w okresie zimowym, czyli wtedy, kiedy włączamy w mieszkaniu ogrzewanie. W efekcie tego błona nosa staje się przesuszona, a rano budzimy się z zatkanym nosem mając wrażenie, że dopadł nas katar. Takie rzeczy mogą być szczególnie uciążliwe dla najmłodszych członków naszej rodziny, dlatego warto już teraz zainwestować w dobry nawilżacz powietrza dla dzieci. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo modeli. Jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci i nie zwariować? Czym kierować się przy wyborze?

Nawilżacz powietrza dla dzieci w kształcie słonika
Nawilżacz powietrza dla dzieci w kształcie słonika

Początkowo powinniśmy uświadomić sobie, że nazbyt suche powietrze po dłuższym czasie staje się niebezpieczne dla najmłodszych. Przesuszona śluzówka nosa zdecydowanie bardziej podatna jest na różnego rodzaju wirusy i infekcje, których w powietrzu jest całe mnóstwo. Kiedyś posiłkowano się dzbankami z wodą, czy mokrymi ręcznikami na kaloryferach – jednak z badań wynika, że to zdecydowanie za mało, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza. Jego optymalna wartość powinna wahać się między czterdziestoma pięcioma, a pięćdziesięcioma pięcioma procentami.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jak wybrać najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci? Przy jego wyborze powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na kubaturę naszego mieszczenia. Na opakowaniu nawilżacza zazwyczaj dostępna jest informacja, do jak dużego pomieszczenia jest on przeznaczony. Po drugie warto, aby zwrócić uwagę na to, jakie nawilżacz dla dzieci posiada funkcje. Niektóre z nawilżaczy same się oczyszczają, czy same wyłączają (to świetne rozwiązanie, kiedy w nawilżaczu skończy się woda). Zwróćmy też uwagę na to, jak często będziemy musieli czyścić i wymieniać filtry w naszym nawilżaczu, oraz na to, jak dużo prądu zużyje nasze urządzenie.

Każdy nawilżacz powietrza dla dzieci potrzebuje wody, aby móc pracować. Wszystkie nawilżacze śmiało można podzielić na trzy grupy. Pierwszą grubą są nawilżacze parujące. Para oczywiście jest niewidoczna, ale świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza, dodatkowo taki nawilżacz zużywa wyjątkowo mało energii. Jak jednak łatwo można się domyślić, takie nawilżacz parujący jest niestety mało wydajny. Drugim typem nawilżaczy są nawilżacze ultradźwiękowe. Jak sama nazwa sugeruje – w urządzeniu wytwarzane są ultradźwięki, które oddziaływują na wodę, w efekcie czego chłodna mgiełka nawilża powietrze. Co ważne, nawilżacze ultradźwiękowe pracują bardzo cicho, są niezwykle wydajne, a dodatkowo zużywają mało energii (co pozwala nam zaoszczędzić pieniądze). Trzecim rodzajem nawilżaczy są nawilżacze powietrza termiczne, które posiadają wbudowaną grzałkę, która gotuje wodę. Są one jednak stosunkowo niebezpieczne – gorąca para może wyrządzić krzywdę. Dodatkowo trzeba je dość często czyścić i pobierają dużo energii.

Nawilżacz powietrza dla dziecka – Ranking i Opinie 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Nawilżacze powietrza. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.