Nauczenie dziecka załatwiania swoich potrzeb na nocnik, jest jedną z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych rzeczy z jaką musi zmierzyć się każdy rodzic. Zanim jednak zaczniemy próbować wysadzać nasze dziecko na nocnik, musimy się zastanowić się nad jego zakupem. Wydawać by się mogło to niezwykle proste, jednak w dzisiejszych czasach marki prześcigają się w tym, aby nocnik dla dziecka był dla niego możliwie najbardziej atrakcyjny. Jaki nocnik dla dziecka wybrać? Czym kierować się przy zakupie nocnika dla dziecka?

nocnik
Nocnik dla chłopczyka będzie się nieco różnił od tego dla dziewczynki

Nocnik a płeć dziecka

Przed wyborem nocnika dla dziecka powinniśmy na początku uświadomić sobie, że nocnik dla dziecka różni się pod względem płci małego użytkownika. Ze względu na to, że dziewczynki załatwiają swoje potrzeby nieco inaczej – nocnik dla chłopca powinien być bardziej zabudowany z przodu, aby uniemożliwić wydostanie się moczu poza nocnik. Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że nie ma to większego znaczenia – wyobraźmy sobie minę naszego synka w takiej sytuacji, która z pewnością nie zachęciłaby go do dalszej nauki siusiania.

W dzisiejszych czasach nocnik dla dziecka może przybierać przeróżne kształty. Od najzwyklejszych, poprzez takie z wyciąganą wkładką i grające, kończąc na tych, które do złudzenia przypominają sedes dla dorosłych i można w nich spuścić wodę. I właśnie dlatego nocnik dla dziecka może być nam dość ciężko wybrać. Jak nie oszaleć kupując nocnik? Jaki nocnik dla dziecka będzie najbardziej odpowiedni?

Nocnik jak toaleta

Bezspornie dzieci naśladują swoich rodziców, którzy są dla maluchów jedynym słusznym autorytetem. Warto tę cechę wykorzystać w procesie odpieluszkowywania i nauki czystości. Nocnik dla dziecka powinien spełniać podstawowe zadanie, ale jednocześnie musi zachęcić malucha do korzystania z niego w sposób „dorosły”. Nie ma jednej dobrej metody wybierania nocnika – każda pociecha jest inna i jedna będzie zachwycona z nocnika w kształcie toalety, a inna zdecydowanie bardziej pokocha tradycyjny nocnik z naklejką z bohaterem z bajki.

Z czego powinien być zrobiony materac dla dziecka? Dowiedz się w naszym poradniku.

Ważne, by rodzice wsłuchali się w potrzeby małego człowieka i kierowali się wyłącznie preferencjami własnego dziecka. Kupowanie konkretnego modelu, który zachwalają koleżanki z pracy nie ma większego sensu. Działa tutaj zasada, że to, co jest doskonałe dla innych, niekoniecznie musi być dobre dla Twojego dziecka. Pamiętajmy, że pojawienie się nocnika to prawdziwa rewolucja w życiu kilkulatka, dlatego nie można trywializować tego tematu.

Wracając do zakupu – dobrym pomysłem jest wybranie się z dzieckiem do sklepu i pozwolenie mu na poznanie tego wyjątkowego asortymentu. Być może maluch pokocha zupełnie inny nocnik, niż ten, który zamierzaliśmy kupić – zaufajmy intuicji i wskazaniom małego konsumenta. Najczęściej dzieci wybierają nocniki z grafikami, które są przyjazne ich światu i zaznaczają indywidualność przedmiotu przypisanego do jednego właściciela.

Jaki nocnik kupić?

Tak naprawdę wszystko jest kwestią indywidualną. Są rodzice, którzy uważają, że nocnik powinien wyglądać jak sedes dla dorosłych (i aby można było w nim spuścić wodę), bo w efekcie tego dziecko będzie czuło się jak mały dorosły i chętniej będzie korzystało z nocnika. Dodatkowo, z tego typu nocników grających po każdym oddaniu moczu wydobywa się melodyjka, która zdaje się gratulować dziecku udanego załatwienia swojej potrzeby. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ taki nocnik dla dziecka nie zawsze się sprawdzi. Dlaczego? Wbrew pozorom nie każde dziecko lubi grające zabawki, a więc i taki nocnik dla dziecka może je po prostu przestraszyć i bardzo zniechęcić.

⇒ Sprawdź także: ranking wanienek dla dziecka.

Jaki nocnik dla dziecka wybrać? Najprostszym rozwiązaniem wydaje się w takiej sytuacji początkowy zakup najzwyklejszego nocnika. Pamiętajmy jednak, aby nie miał on żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć Twoje dziecko. Dla własnej wygody możemy pokusić się o nocnik dla dziecka z wyciąganą wkładkę. Dużo łatwiej wyjąć z nocnika jego element i oczyścić, niżeli za każdym razem przenosić cały nocnik.

Wybierając nocnik dla dziecka powinniśmy wziąć po uwagę trzy rzeczy: wielkość naszego portfela, ilość wolnego miejsca w mieszkaniu (nie każdy może pozwolić sobie na wstawienie sporej wielkości nocnika przypominającego sedes) i przede wszystkim preferencje naszego dziecka.

Nauka czystości – czyli jak przyzwyczaić dziecko do nocnika

Na rozmaitych forach zatroskani rodzice pytają jak przyzwyczaić dziecko do nocnika. Niektórzy pod presją cioć i babć zaczynają sadzać swoje pociechy nie bacząc na ich rzeczywiste potrzeby i stopień rozwoju. Tymczasem dbanie o czystość jest procesem naturalnym, który musi być zgodny z momentem gotowości dziecka do rozpoczęcia treningu czystości.

Mówiąc wprost, to dziecko wybiera odpowiedni moment zamiany pieluszki na nocnik. Pamiętajmy także, że dzieci lubią być chwalone, więc sukces będzie tym lepszy, im dziecko będzie dodatkowo pochwalone. Idealnym rozwiązaniem są nocniki grające, które sprawiają maluchom sporo radości i dają duże pokłady satysfakcji. Jako że dzieci w całym swoim rozwoju dążą do niezależności dbanie o czystość będzie jednym z tych kroków, które nasze maluchy podejmą z wielką radością – o ile są na tę naukę gotowe.

Dobry przewijak – Ranking 2024.

Przyzwyczajanie dziecka do nocnika nie może przypominać nieskończonej kary, tym samym dziecko powinno poznać jego funkcję i spędzać na nim nie więcej niż 10 minut. Pomocna okazuje się zabawa poprzedzająca trening czystości w „suche” i „mokre” oraz „czyste” i „brudne”. Podawanie dziecku naprzemiennie mokrego i suchego ręcznika to idealne wytłumaczenie maluchowi, że mokre oznacza siku, a suche to zachowanie czystości – podobnie z resztą jak porównanie brudnego i czystego.

Najpierw rozpoczynamy trening dzienny. Jeśli dziecko wypróżnia się zawsze o podobnej porze można wykorzystać tę regularność i zacząć o wskazanej godzinie sadzać dziecko na nocnik. Każdy sukces musi zostać nagrodzony – doskonały okaże się nie tylko entuzjazm rodzica, ale też nocnik grający, który oznajmi powodzenie. Trening nocny rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy dziecko regularnie budzi się z suchą i czystą pieluszką. Pod żadnym pozorem nie można karać dziecka za wpadki i brak sukcesów. Możemy natomiast zabierać ze sobą malucha do toalety, gdy my z niej korzystamy. Z pewnością nasza pociecha będzie chciała usiąść w naszym towarzystwie na swoim nocniku.

Nocnik – Ranking i Opinie 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Nocnik. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.