Kiedy jest Dzień Dziecka? Kiedy świętuje się Dzień Dziecka w innych częściach świata? Jakie wydarzenia towarzyszą tej dacie w Polsce? Dowiedz się wszystkiego o Dniu Dziecka i towarzyszącym mu tradycjom!

Dzień dziecka w Polsce i na świecie – kiedy obchodzimy?

Dzień Dziecka w Polsce jest świętem stałym i co roku wypada w tym samym terminie, czyli 1-go czerwca. Natomiast inaczej prezentuje się to w innych częściach świata. Ustanowiony przez ONZ Powszechny Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku. Dokument ten uznaje prawa dziecka jako prawa człowieka, jednak nie jest on wiążący dla państw członkowskich ONZ. Dopiero Konwencja o prawach dziecka ustanowiona tego samego dnia ale aż 30 lat później reguluje kwestie praw dziecka.

Jak jest obchodzony Dzień Dziecka w Polsce?

Tradycyjnie dzień ten wolny jest od zajęć szkolnych, a dzieci i młodzież mogą skupić się na zabawie i innych aktywnościach. W niektórych placówkach edukacyjnych organizowany jest wtedy Dzień Sportu, a uczniowie biorą udział w licznych konkurencjach zręcznościowych. Popularne są także klasowe wyjazdy na wycieczki, na przykład do zoo czy do kina. Władze miast natomiast aby uświetnić ten dzień organizują tymczasowe wesołe miasteczka, gdzie dzieci mogą korzystać z wielu atrakcji. Ostatnio popularną tradycją stało się branie udziału przez dzieci w festiwalach kolorów, które polegają na wspólnej zabawie na świeżym powietrzu przy dobrej muzyce i rzucaniem w powietrze kolorowych proszków.

Dzień Dziecka na świecie – Japonia

Obchody Dnia Dziecka niekiedy różnią się w zależności od regiony świata. W Japonii święto to ma dwie daty, jedna dla chłopców, a druga dla dziewczynek. Mali mężczyźni swoje święto obchodzą 5-go maja. Jest to dzień, który chłopcy spędzają ze swoimi ojcami na tworzeniu papierowych zabawek w stylu origami oraz pleceniu latawców na kształt popularnych w Kraju Kwitnącej Wiśni ryb kainobori. Druga zabawa dla dzieci nie jest wybrana z przypadku. Karp ma symbolizować odwagę i siłę, jaką chłopcy mają się wykazywać w swoim życiu, a same latawce powinny być w określonych kolorach: czarnym, który symbolizuje ojca; czerwonym, który symbolizuje matkę oraz niebieskim symbolizującym syna. Zwyczajowo przed Japońskim domem wiesza się tyle niebieskich latawców, ile męskich potomków zamieszkuje domostwo.

Dziewczynki natomiast swoje święto, nazywane Festiwalem Lalek, obchodzą 3 marca. Jest on mniej spektakularny od święta chłopców, ale równie ważny i radosny. Dziewczynki składają z papieru lalki, które później przebierają w tradycyjne narodowe stroje.

Dzień Dziecka na świecie – Włochy i Francja

Dzień Dziecka w tych państwach wypada tego samego dnia, co katolickie Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Na wzór tych biblijnych postaci, dzieci zostają obdarowane niewielkimi podarkami przez swoich krewnych. Głównie składają się one ze słodyczy, ale także papierowych koron. Tradycją jest by rodzina na zakończenie dnia siadała do wspólnej, uroczystej kolacji, zwieńczonej tortem i ciastkami z wróżbą.

Jakie prezenty na Dzień Dziecka?

Dla młodszych dzieci idealnym prezentem będą zabawki, pluszaki, lalki czy samochodziki. Starsi natomiast powinni się ucieszyć z ciekawej książki związanej z ich zainteresowaniami, a może nawet warto pokusić się na zakupi hulajnogi lub rolek. Świetnym pomysłem, z którego skorzystają nie tylko dzieci, ale także rodzice, jest zainwestowanie w gry planszowe, które umilą rodzinne wieczory. Nie jest jednak regułą by prezent był czymś materialnym. Dzieci na pewno ucieszą się także ze wspólnego wyjścia do kina lub placu zabaw, gdzie będzie można razem spędzić czas.