Dzieci z ADHD borykają się z zaburzeniami koncentracji oraz nadpobudliwością psychoruchową. To właśnie dlatego potrzebują one specjalnego wsparcia. Ważne jest to, aby wybierać zabawki, które pobudzą umysł do pracy, a jednocześnie wyciszą. Pamiętajmy, że takie maluchy nie potrzebują dodatkowych bodźców. Z drugiej strony potrzebują one wyładowania nagromadzonej energii. Jak to pogodzić?

Odrobina szaleństwa

Dzieci z ADHD muszą właściwie spożytkować swoją energię. Właśnie dlatego istnieje wiele zabawek, które wymagają siły fizycznej. Przykładem jest dysk do balansowania ciałem. Maluch musi w taki sposób operować swoim ciałem, aby nie spaść z jego powierzchni. W ten sposób ćwiczy się zarówno równowagę, jak i koncentrację. Dyski posiadają na swojej powierzchni przesuwającą się kulę, która zachęca do obserwowania. Pobudza ona również kreatywność, gdyż smyk może wymyślać własne zabawy.

Ciekawą propozycją są również tunele, które powstają z drewnianych łuków. Można zrobić z nich zarówno tor przeszkód, jak i kołyskę do bujania. Jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Plusem jest fakt, że taka zabawka może być za każdym razem odkryta na nowo. Daje ona wiele możliwości. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych dzieci, które wspinają się po konstrukcji i tworzą własne labirynty. Oczywiście drewno musi być odpowiednio zabezpieczone np. poprzez miękki materiał.

Ćwiczenia zręcznościowe

Maluchy z ADHD z pewnością będą zadowolone z gier i zabawek wymagających zręczności. To właśnie one pochłaniają uwagę i skłaniają do skupienia. Istotne jest jednak to, aby produkt był właściwie dopasowany do wieku i umiejętności dziecka. Zbyt prosta zabawka szybko się znudzi, a zbyt skomplikowana zniechęci smyka.

Wielu rodziców zapomina, że dziecko z ADHD wymaga wsparcia. Może zdarzyć się tak, że maluch będzie miał problem z pokonaniem przeszkód w zabawie. Nierzadko budzi to frustrację. W takiej sytuacji należy przede wszystkim okazać cierpliwość. Istotne jest, aby rodzic pomógł w pokonaniu trudności, a także wzmacniał pewność siebie. W ten sposób można uniknąć negatywnych emocji.

Młodszym pociechom polecane są przede wszystkim labirynty zręcznościowe. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że występują one w wielu rozmaitych wariantach. Najlepiej postawić jest na minimalizm. Prosty design nie będzie rozpraszał. Pobudzanie kilku zmysłów jednocześnie nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej jest więc zrezygnować z zabawek, które wymagają zręczności, a jednocześnie świecą i wydają dźwięki.

Oczywiście dobrym wyborem są wszelkie zabawki, które ćwiczą motorykę. Dopasowywanie elementów do otworów wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Starsze dzieci będą usatysfakcjonowane z podręcznych kręgli stołowych. Tradycyjna wersja tej gry nie zawsze się sprawdza, ponieważ nie zachęca do zbyt dużego skupienia. Dziecko może wpaść na wiele różnych pomysłów, które niekoniecznie sprzyjają koncentracji.

Pobudzenie lewej półkuli zabawkami dla dzieci z ADHD

Zabawki dla dzieci z ADHD powinny pobudzać lewą półkulę mózgu. Bez trudu znajdziemy je w dobrym sklepie z zabawkami. Fachowe e-sklepy mają nawet dedykowane kategorie, które “naładowane” są propozycjami dla dzieci z zaburzeniami uwagi: https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/dla-dzieci-z-adhd. Świetną propozycją są wszelkie układanki. Rodzic może ułożyć dowolny wzór, który zostanie powtórzony przez dziecko. Maluch może wzorować się na tym, co widzi lub układać go z pamięci. Do niektórych zestawów dodawane są specjalne tablice z gotowymi wzorami.

Układanki stymulujące lewą półkulę polecane są również maluchom, które posiadają zaburzenia mowy, czy też komunikacji. Niewątpliwą zaletą jest zróżnicowany poziom trudności.

Nutka kreatywności

Dzieci z ADHD wymagają zabawek wzmagających kreatywność. Oczywistym jest, że im ciekawsza gra, tym większe zainteresowanie. Nadpobudliwy maluch z pewnością zainteresuje się zabawką, którą można odkryć na kilka sposobów.

Genialną propozycją są wszelkie przeplatanki, które jednocześnie pozwalają stworzyć unikatową kompozycję oraz rozwijają zdolności manualne. Wymagają one wyciszenia się, co również ma duże znaczenie.

Specjaliści polecają także zabawę w teatrzyk. Warto więc zakupić lub wykonać samodzielnie pacynki, a sztukę wymyślić razem z maluchem. Z pewnością motywacją będzie dla niego widownia, która będzie podziwiać występ. W ten sposób pobudza się również wyobraźnię.