Dieta malucha w pierwszy rok jego życia, to podstawa do jego rozwoju i wzrostu.

Dzięki właściwie wybranym i podawanym pokarmom, organizm dziecka buduje silny system odpornościowy, który będzie go chronił przez resztę życia, dlatego tak bardzo ważnym zadaniem jest przygotowanie i realizacja indywidualnego harmonogramu rozszerzania diety, który będzie pasował Twojemu maluchowi.

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy i jak?

Dobrze wiemy, że pierwszym pokarmem każdego ssaka, niezależnie od gatunku, jest mleko matki. Przeważnie, w pierwsze 3 – 6 miesięcy życia niemowlęcia, mleko matki lub w szczególnych przypadkach mleko modyfikowane, jest źródłem wszystkich potrzebnych dla rozwoju dziecka elementów, ale dziecko dorasta i jego organizm potrzebuje coraz więcej pokarmu. Właśnie dlatego w okolicach piątego lub szóstego miesiąca nadchodzi czas na pierwsze rozszerzanie diety dziecka o inne pokarmy, takie jak przykładowo przeciery warzywne, deserki owocowe, herbatki i kaszki.

Podstawą wyboru nowego pokarmu jest jego naturalność i brak zbędnych dodatków, które mogą zaszkodzić maluchowi lub wywołać reakcję alergiczną. Z tego powodu zalecany jest wybór produktów stworzonych specjalnie dla małych dzieci. Kupując produkty żywieniowe od Humana-Baby wiesz, że kaszka bezmleczna czy przecier owocowy nie zawiera nic co by mogło zaszkodzić organizmowi dziecka.

Jeśli planujesz rozszerzanie diety malucha, warto się skonsultować z lekarzem-pediatrą i wspólnie opracować harmonogram. Jest to także dobry czas aby wykonać próby alergiczne.

Gluten a brzuszek małego alergika

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych alergenów w ostatnich latach jest gluten. Choć często słyszymy tą nazwę i o produktach, które są tworzone specjalnie bez jego zawartości, ale czy wiemy dokładnie czym jest gluten?

Gluten, to jeden z rodzajów białka roślinnego, który występuje w takich zbożach jak pszenica, jęczmień, owies, żyto, itp, dlatego gdy nadszedł czas na rozszerzanie diety dziecka o kaszki warto bardzo ostrożnie podejść do ich wyboru, nawet jeśli alergia na gluten nie została zdiagnozowana.

Kaszki bezmleczne dla małego alergika

Alergik czy nie, my zawsze szukamy najlepszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań dla naszego dziecka, gdyż priorytetem rodzica jest zdrowie i szczęście malucha.

Kaszki bezmleczne (zobacz: https://humana-baby.pl/kategoria/kaszki/), to bezpieczny i smaczny posiłek, który zawiera wszystkie niezbędne witaminy i elementy dla wzrostu i rozwoju dziecka, a dodatkowo są w pełni przeciwalergiczne. Popularnym przykładem produktów żywieniowych dla małych alergików jest oferta kaszek bezmlecznych od Humana-Baby, która zawiera kilka rodzajów kaszek wykonanych na podstawie pojedynczych zbóż lub ich mieszanek. Takie kaszki bezmleczne można podawać dzieciom po czwartym miesiącu życia, nie zawierają one konserwantów i cukrów, za to są pełne witamin i składników mineralnych.