Z każdym rokiem rośnie znaczenie znajomości języka angielskiego. To kluczowa kompetencja, bez której młody człowiek najprawdopodobniej nie osiągnie sukcesu. Brzmi brutalnie? Na szczęście już od najmłodszych lat możesz zadbać o to, aby Twoje dziecko zdobyło tę umiejętność. Sprawdź 5 sposobów na naukę angielskiego, które pokocha Twój maluch!

Rozmowy z dzieckiem po angielsku

Twoje dziecko może się nauczyć języka angielskiego w ten sam sposób, w jaki przyswoiło umiejętność wypowiadania się po polsku. Zacznij więc od wplatania obcojęzycznych wyrazów w codzienne rozmowy. Dzięki temu maluch nauczy się podstawowych słów i wrażeń. Będzie to dla niego doskonała podstawa do tworzenia rozbudowanych zdań oraz wyrażania swoich myśli w nowym języku. Jak to zrobić? Zacznij od prostych pytań i zwrotów, np. „What’s your name?” (Jak masz na imię?) lub „How old are you?” (Ile masz lat?). Spróbuj nazywać po angielsku także przedmioty, które są w Waszym otoczeniu. Zachęcaj malucha, aby po Tobie powtarzał, dzięki czemu szybko nauczy się prawidłowej wymowy.

Słuchanie audiobooków po angielsku

Kolejna propozycja to audiobooki w języku angielskim. Taka metoda sprawdzi się szczególnie w sytuacji, kiedy maluch rozumie już podstawowe zwroty i wyrażenia. Zazwyczaj są one czytane przez profesjonalnych lektorów, którzy posługują się prostym i zrozumiałym słownictwem, co ułatwia dzieciom zrozumienie tekstu. Dzięki słuchaniu audiobooków maluchy uczą się, jak poprawnie wymawiać słowa, jakie są ich znaczenia oraz jakie frazy są często używane w nowym języku. Gdzie znaleźć odpowiednie materiały? Wpisując w wyszukiwarkę „angielski dla dzieci audiobook” znajdziesz wiele produktów. Warto pokusić się o zakup sprawdzonego materiału, który ma już dobre opinie i został przetestowany przez rodziców, np. na stronie Audioteki.

Śpiewanie angielskich piosenek

A co powiecie na wspólne śpiewanie piosenek? To doskonały sposób, aby uczyć się nowych rzeczy. Przykładem może być m.in. „Old MacDonald Had a Farm”, czyli kultowy utwór, z którego korzystają dzieci na całym świecie. Doskonale sprawdzają się także melodie dotyczące codziennych czynności lub części ciała. Ważne jest, aby podczas śpiewania piosenek zachęcać maluchy do jak najbardziej aktywnego uczestnictwa, czyli tańczenia i pokazywania. Dzięki temu lepiej przyswoją wyrażenia, a ponadto będą się doskonale bawić. W tym celu możesz sam(a) zacząć gestykulować, aby zachęcić swoją pociechę do ruchu.

Oglądanie filmów i bajek po angielsku

Dzieci uwielbiają oglądać filmy i bajki, dlatego warto wykorzystać ten fakt do nauki angielskiego. Jeśli więc tylko masz taką możliwość, sięgnij po pozycje, w których wykorzystuje się ten język. Muszą być one jednak koniecznie dopasowane do wieku malucha oraz jego poziomu znajomości angielskiego. Jeśli Twoja pociecha nie będzie rozumiała, co dzieje się na ekranie, szybko się zniechęci. Z tego względu warto postawić przede wszystkim na proste i krótkie bajki, które posiadają nieskomplikowaną fabułę oraz podstawowe słownictwo. Dzięki temu maluchy będą miały okazję słuchać angielskiego w naturalny sposób i jednocześnie nie zanudzą się po kilku minutach. A kto wie, być może nawet poproszą o dodatkowy odcinek?

Wspólne czytanie angielskich książek

W tym miejscu nie mogłoby także zabraknąć wspólnego czytania po angielsku. To kolejna świetna propozycja, która nie tylko sprawi, że maluch się rozwinie, a także dostarczy mu doskonałej rozrywki. Podobnie jak w przypadku audiobooków, bajek czy filmów, również sięgnij po podstawowe pozycje. Wybierz książki, które są napisane prostym językiem i mają dużo kolorowych obrazków, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Ponadto w trakcie czytania zadawaj maluchowi pytania. Sprawdzaj, czy rozumie znaczenie słów, aby pomóc mu zrozumieć treść, a w razie potrzeby — dyskutuj o akcji, która się dzieje. Dzięki temu dziecko pozostanie dłużej skupione i rzeczywiście będzie się uczyć. Warto także pamiętać, że wspólne czytanie pozwala nie tylko na naukę języka, ale również na budowanie relacji, co jest ogromną wartością dodaną.