Regały na książki dla dzieci to nieodzowny element pokoju zarówno młodszego, jak i starszego ucznia. Przydają się już także w okresie niemowlęcym i przedszkolnym, gdy dziecko nie czyta jeszcze samo, ale czytają mu rodzice. Choć regał to z pozoru nieskomplikowany mebel, jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie jego kupna.

Regał dziecięcy na książki – jaki wybrać?

Planując pokój dziecka zwykle najwięcej czasu poświęcamy doborowi łóżka, biurka czy szafy. Regał dziecięcy na książki jest natomiast zazwyczaj mniej istotnym meblem. Z zasady służy do tego, aby ustawić na nim książki lub zabawki, więc jego dobór nie stanowi większej filozofii. Tym niemniej, powinien on współgrać z pozostałymi elementami znajdującymi się w dziecięcym wnętrzu. Nie chodzi jednak wyłącznie o jego wygląd, ale i funkcjonalność.

Dostęp do regału dziecięcego na książki powinien być swobodny. Jego wysokość i szerokość należy dobrać zatem w taki sposób, aby mógł stanąć w najbardziej odpowiednim dla niego miejscu, np. w pobliżu biurka. Jeśli wybieramy regał do pokoju malucha w wieku kilku lat, pamiętajmy aby kupić taki, którego półki będą odpowiednio nisko, by dziecko bez trudu mogło sięgać po umieszczone na nim zabawki. Warto także pamiętać, że w przypadku młodszych dzieci, które lubią poznawać świat na różne sposoby, konieczne jest trwałe przymocowanie regału dziecięcego do ściany. Unikniemy w ten sposób ewentualnego przewrócenia się mebla, gdy np. pociecha spontanicznie postanowi się na niego wspiąć.

Co pomieści szafka na książki dla dzieci?

W pierwszych latach życia dziecka, regał to także doskonałe miejsce na przechowywanie zabawek. Poza książeczkami, bez problemu pomieści pudełka z klockami, lalki czy kolekcję samochodzików. Niektórzy rodzice wykorzystują go niekiedy również jako miejsce do umieszczania podręcznych kosmetyków lub ciuszków na zmianę, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Tak naprawdę, w zależności od tego w jakim wieku jest nasza pociecha, jeden i ten sam regał do pokoju dziecięcego może pełnić różne funkcje i w przeciwieństwie np. do łóżka nie wymaga wymiany po kilku latach. Nawet te niższe, mniejsze regały bez trudu zostaną zagospodarowane, gdy dziecko stanie się już nastolatkiem.

Co istotne, dostępne na rynku nowoczesne szafki na książki dla dzieci to często bardzo dekoracyjne meble. Czasy gdy regał to kilka zbitych płyt wiórowych już dawno za nami. Dziś jest naprawdę w czym wybierać, a jedną z ciekawszych ofert na rynku prezentuje Pinio.com.pl

Ile trzeba wydać na regał dziecięcy?

Cena regału na książki dla dzieci może być bardzo różna. W głównej mierze zależy od tego, z jakich materiałów mebel został wykonany. Najdroższe będą oczywiście regały drewniane. Bez względu jednak na to z czego jest zrobiony, to zwykle jeden z najtańszych elementów umeblowania pokoju. W porównaniu z łóżkiem, biurkiem czy szafą cena drewnianego regału na książki dla dzieci jest relatywnie niska. Wiele zależy oczywiście od wysokości oraz szerokości mebla. Spodziewany koszt oscyluje w granicach od kilkuset do ok. tysiąca złotych. Nieco mniej zapłacimy za dziecięcy regał na książki wykonany z płyty MDF.