Aktywność fizyczna jest niewątpliwie ważnym elementem zdrowego stylu życia. Dla dzieci, zabawy ruchowe nie są tylko formą rozrywki, ale również istotnym elementem ich prawidłowego rozwoju. W tym artykule przybliżymy, dlaczego warto inwestować czas w zabawy ruchowe z dziećmi, jakie korzyści z tego płyną oraz jakie aktywności można łatwo zorganizować w domowym zaciszu.

Czym jest program Baby&Me?

Wszystkim świeżo upieczonym rodzicom platforma Baby&Me oferuje wsparcie w opiece nad dzieckiem oraz pomaga dbać o jego zdrową dietę żywienia. Dowiedz się z niej m.in. jak rozwija się maluszek na danym etapie życia i jak możesz mu w tym pomóc.

Dlaczego zabawa ruchowa jest ważna

Zabawy ruchowe nie są jedynie formą rozrywki dla naszych dzieci. Stanowią integralny element w ich wszechstronnym rozwoju, wpływając na zdrowie fizyczne, stan psychiczny i rozwój umiejętności poznawczych. Aktywność fizyczna od najmłodszych lat jest nie tylko zalecana, ale wręcz niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Rozwój dziecka a zabawa ruchowa

Aktywność fizyczna sprzyja ogólnemu rozwojowi dziecka. Wpływa na rozwój motoryczny, ucząc koordynacji, równowagi i precyzji. Jest to fundament, na którym dziecko może budować swoje późniejsze umiejętności i zainteresowania.

Korzyści psychologiczne i zdrowotne

Zabawy ruchowe są także znakomitym narzędziem do poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego dziecka. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, które są naturalnymi hormonami szczęścia. Dziecko staje się spokojniejsze, lepiej radzi sobie ze stresem i napięciem.

Rozwój poznawczy

Ruch wpływa również na rozwój poznawczy. Dzieci, które są bardziej aktywne fizycznie, lepiej przyswajają nową wiedzę, są bardziej kreatywne i mają lepsze wyniki w nauce.

Pomysły na zabawy ruchowe

Zabawa ruchowa w domu nie musi być ani trudna do zorganizowania, ani wymagać specjalistycznego sprzętu. Istnieje mnóstwo kreatywnych sposobów na aktywne spędzenie czasu z dziećmi, które pomogą im w rozwijaniu różnych umiejętności i korzystnie wpłyną na ich zdrowie. W tej części artykułu przedstawimy kilka pomysłów na zabawy ruchowe dla różnych grup wiekowych.

Zabawy dla niemowląt

Latający dywan: delikatne podnoszenie i opuszczanie niemowlęcia w powietrzu.

„Akuku”: chowanie i odkrywanie twarzy za kawałkiem materiału.

Zabawy dla przedszkolaków

Chodzenie po linii: przyklejamy na podłodze linię z taśmy malarskie i zachęcamy dziecko do chodzenia po niej.

Balonik: podrzucanie balonu w powietrzu przez jak najdłuższy czas.

Zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

Poszukiwanie skarbów: rodzic przygotowuje mapę ze wskazówkami, tak aby dziecko dzięki wskazówkom odnalazło ukryty przedmiot

Kalambury : jedna z osób pokazuje wylosowane hasło, nie mogąc przy tym używać żadnych słów, a reszta graczy odgaduje hasło

Zabawy dla rodziców i dzieci

Gra w piłkę: różne wersje – od rzucania do kopania.

Taneczne wyzwanie: wspólne tańce i naśladowanie ruchów.

Zabawa edukacyjna

Quiz : Przygotowanie podchwytliwych pytań o dowolnej tematyce. Zabawa może być odgrywana indywidualnie bądź w grupach

Materiały i akcesoria

Aby zabawy ruchowe były nie tylko atrakcyjne, ale i bezpieczne, warto zastanowić się nad odpowiednimi materiałami i akcesoriami, które można wykorzystać w trakcie wspólnego czasu z dzieckiem.

Jakie akcesoria warto mieć w domu

Piłki różnych rozmiarów: od małych do dużych.

Kocyki i maty do ćwiczeń: dla wygody i bezpieczeństwa.

Jak zorganizować przestrzeń do zabawy

Najlepiej jest zarezerwować pewien kąt w pokoju lub w salonie, gdzie będzie można bez przeszkód pobawić się z dzieckiem.

Bezpieczne akcesoria

Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość materiałów oraz brak ostrych krawędzi przy wyborze akcesoriów do zabawy.

Zarejestruj się na Baby&Me

Program Nestle Baby&Me jest stworzony z myślą o przyszłych rodzicach i tych, którzy już cieszą się wspólnymi chwilami z maluszkiem. Powstał, aby wspierać Cię w tej niezwykle ważnej roli, jaką jest rodzicielstwo. Otrzymasz dostęp do e-booków i darmowych porad ekspertów takich jak psycholog, dietetyk, położna czy neurologopeda. Ponadto, zostały przygotowane dla Ciebie narzędzia, takie jak kalkulator alergii czy kalendarz rozwoju dziecka, abyście mogli jak najlepiej zadbać o zdrowie i rozwój waszego malucha.

Program Nestlé Baby&me to także miejsce konkursów i cennych informacji. Możesz brać udział w konkursach, testować nowe produkty, odbierać próbki mleka następnego dla maluszka po 6. miesiącu życia oraz korzystać z gotowych jadłospisów, które ułatwią ci codzienne gotowanie.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Ważna informacja. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. W pełni popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie zawsze rodzice mogą karmić swoje dziecko mlekiem mamy. Zachęcamy do skonsultowania sposobu żywienia dziecka ze specjalistą ochrony zdrowia. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko nie będzie karmione piersią, powinniście pamiętać, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia – rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Rezygnacja z karmienia piersią niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliście, że maluszek będzie karmiony piersią, przypominamy, że prawidłowe zbilansowanie jadłospisu mamy jest bardzo istotne. Jej zdrowa dieta w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia ważne jest, by żywność dla dziecka przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu.