To naturalne, że większość przyszłych rodziców interesuje płeć ich potomka – na szczęście nie muszą oni długo się niecierpliwić, ponieważ odpowiedź nadejdzie na stosunkowo wczesnym etapie ciąży. Co ciekawe, choć jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, czasami płeć dziecka okazuje się być inna, niż ta zidentyfikowana podczas badania. Kiedy można poznać płeć dziecka i z czego wynikają pomyłki w diagnozie? Między innymi te kwestie poruszymy w naszym dzisiejszym artykule.
Spis treści
Jak określa się płeć dziecka?
Podstawowym sposobem na to, jak zidentyfikować płeć dziecka jest badanie ultrasonograficzne. Wykonuje się je po raz pierwszy standardowo pomiędzy jedenastym a czternastym tygodniem ciąży, następnie powtarza po dwudziestym oraz trzydziestym tygodniu ciąży. Służy ono przede wszystkim upewnieniu się, czy dziecko rozwija się prawidłowo, jednakże za jego pomocą określić można także jego płeć.
Oczywiście, płeć tak naprawdę ustalana jest zaraz po zapłodnieniu. Dziecko otrzymuje po jednym chromosomie od każdego z rodziców, choć warto zauważyć, że to, jakiej płci będzie dziecko “zależy” od ojca. Podczas bowiem, gdy kobieta ma posiada kariotyp XX, a zatem swojemu dziecku również przekaże chromosom X, u mężczyzny występuje kariotyp XY. Jeśli od ojca dziecko również “otrzyma” chromosom X, będzie ono dziewczynką, jeśli dostanie chromosom Y – chłopcem.
W którym tygodniu widać płeć dziecka?
Często pierwszą okazją, kiedy można poznać płeć dziecka, jest już pierwsze badanie USG, wykonywane około dwunastego tygodnia ciąży. Aby dało ono ostateczną odpowiedź, konieczne będzie wykonanie projekcji w płaszczyźnie strzałkowej. Jeśli podczas pierwszego badania ultrasonograficznego nie udało się ujawnić płci dziecka, kolejną okazją do tego będzie drugie badanie, wykonywane po dwudziestym tygodniu ciąży.
Badanie wolnego płodowego DNA
Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesna opcja, która umożliwia poznanie płci dziecka na jeszcze wcześniejszym etapie ciąży. Należy mieć na uwadze, że nie jest ono wykonywane przez każdy szpital, a przede wszystkim – że nie jest ono badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby skorzystać z takiej usługi, konieczne będzie więc wniesienie odpowiedniej opłaty. Nie jest to także badanie ściśle poświęcone ustaleniu płci dziecka – ma ono na celu przede wszystkim rozpoznanie ewentualnych aberracji chromosomowych na wczesnym etapie ciąży. Kiedy można rozpoznać płeć dziecka wykorzystując to badanie? Wykonuje się je już nawet w dziesiątym tygodniu ciąży. Jego skuteczność w ustalaniu płci dziecka szacuje się zaś na ok. 99%.
Pomyłki w wykrywaniu płci dziecka
Ciekawostką jest z pewnością fakt, że pomimo rozwoju medycyny nadal dochodzi do sytuacji, gdy podczas narodzin dziecka okazuje się, że jest ono innej płci, niż wskazywałoby na to badanie ultrasonograficzne. Pomyłki takie nie zdarzają się co prawda zbyt często, ale wskazują na to, że niezależnie od tego, kiedy można poznać płeć dziecka za pomocą badań i testów, prawdziwie pewna odpowiedź nadejdzie dopiero po jego narodzinach. Jakie przyczyny mają pomyłki w wykrywaniu płci dziecka?
Jak się okazuje, bardzo wiele zależy od położenia dziecka. Może się bowiem okazać, że sposób, w jaki ułożone jest dziecko podczas badania USG utrudnia wizualizację jego narządów płciowych. Oczywiście, przyczyna takiego stanu rzeczy może być zgoła inna – i może nią być po prostu brak doświadczenia lekarza wykonującego badanie ultrasonograficzne. Z tego powodu badanie takie powinno być wykonywane przez ginekologa, który posiada certyfikat w FMF (Fetal Medicine Foundation)
The nub theory
Oprócz sprawdzonych sposobów na poznanie płci dziecka, w internecie krąży także wiele paranaukowych teorii oraz plotek. Jedną z bardziej rozpowszechnionych jest The Nub Theory. Zgodnie z jej założeniami, płeć dziecka może zostać rozpoznana na podstawie kąta nachylenia guzka płciowego w porównaniu do rdzenia kręgowego. Jeżeli kąt ten przekroczy 30 stopni, oznacza to, że dziecko, które przyjdzie na świat będzie płci męskiej. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie paranaukowa teoria. Eksperci nie osiągnęli jeszcze konsensusu co do jej prawdziwości.
Czy płeć dziecka można zaplanować?
Jedna z bardziej kontrowersyjnych teorii twierdzi, że płeć dziecka można zaplanować – czy to trzymając się “kalendarzyka”, czy też odbywając stosunki seksualne w określonej pozycji. Wariacji na temat tej teorii jest naprawdę sporo, niemniej jednak należy z całą stanowczością podkreślić, że żadna z nich nie jest prawdziwa. Niezależnie od tego, na którą z tych wariacji natrafiliśmy surfując po internecie, czy usłyszeliśmy od znajomych, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego akapitu będzie rozczarowująca – płci dziecka nie da się zaplanować.
Szansa tak na urodzenie chłopczyka, jak i dziewczynki wynosi po dokładnie 50% – i nie ma żadnej magicznej możliwości, by “oszukać system”. Nie istnieją także żadne naukowe dowody, które potwierdzałyby teorię, jakoby zachcianki ciężarnej kobiety zależne były od płci dziecka rozwijającego się w jej macicy.
Kasia Janowska
Artykuły o podobnej tematyce
Najczęściej czytane:
- Jaki termometr kupić dla dziecka? Ranking najlepszych w 2024!
- Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka jest najlepsze? Ranking 2024
- Jakie łóżeczko dla dziecka jest najlepsze? Ranking 2024
- Jaka szczotka do włosków dla dziecka – Ranking 2024
- Najlepsze materace dla dziecka w 2024 roku. Aktualny ranking!
- Aspirator do nosa dla dzieci – Ranking 2024
- Jaki rowerek dla dziecka – Ranking 2024
- Najlepszy leżaczek bujaczek – Ranking 2024
- Jaki wózek dla dziecka jest najlepszy? Ranking 2024
- Jakie pieluchy kupić? Ranking najlepszych w 2024 roku!