Wkrótce ma przyjść na świat Twoje dziecko? A może maluszek już się zjawił w domu? Zadbaj o jego bezpieczeństwo pod każdym względem. Poznaj rady dotyczące prania ubranek, by na delikatnej skórze nie pojawiły się wysypka ani uczulenie. Przekonaj się, w czym prać ubranka dla dzieci i jak je prasować. Naucz się skutecznie pozbywać alergenów.

Jaka pralka sprawdzi się do prania ubranek dziecięcych?

Jeśli narodziny dziecka zbiegają się z wymianą pralki, koniecznie wybierz odpowiedni model. Korzystny będzie ten z silnikiem inwertowanym, ponieważ działa ciszej – nie zbudzisz maluszka, a także przyczynia się do niższych opłat za prąd – jako świeżo upieczony rodzic będziesz miał wydatków niemało.

Sprawdź też, czy w pralce jest funkcja prania parowego. Dzięki niej nie będziesz musiał używać żadnych detergentów. Gorąca para wnika w materiał, rozpuszcza brud oraz usuwa bakterie, wirusy i alergeny. Pozostawia ubranka odkażone. Sprawia też, że jest na nich mniej zagnieceń. Poznaj modele pralek polecane przez rodziców.

W czym prać ubranka noworodków?

Zapamiętaj kilka ogólnych zasad, jeśli nie dysponujesz budżetem na wymianę pralki. One pozwolą Ci zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka. Przede wszystkim nie korzystaj z płynów do płukania – nierzadko powodują u dzieci podrażnienia. Środki do prania wybieraj łagodne, najlepiej dedykowane noworodkom i niemowlakom. Przed zakupem upewnij się, że nie ma w składzie kwasu borowego.

Warto kupować proszki z atestem Centrum Zdrowia Dziecka albo logo Instytutu Matki i Dziecka. Wówczas masz gwarancję, że skład został przebadany i spełnia normy zdrowotne. Może być wykorzystywany do ubranek maluszków. Alternatywa to hipoalergiczne płatki piorące lub szare mydło.

Jak prać ubranka dziecięce w zwykłej pralce?

Jeżeli posiadasz pralkę starszego typu, zapewne nie masz w niej funkcji prania parowego. Nic nie szkodzi, nadal możesz wyczyścić śpioszki i kaftaniki bez narażania dziecka na uczulenie.

Nastaw pranie z trybem dodatkowego płukania – to zwiększa pewność, że proszki zostaną usunięte z ubranek. Wybierz najwyższą temperaturę. Zazwyczaj wynosi 60 stopni Celsjusza. Przyczynia się do wyeliminowania drobnoustrojów. Uwaga jednak: kolorowe śpioszki mogą wyblaknąć. Jeśli zależy Ci na zachowaniu kolorów, stosuj się do zaleceń umieszczonych na metkach.

Czy ubranka dla dzieci trzeba prasować?

Większość ubranek dla maluszków nie wymaga prasowania. Zresztą nawet te, które mają delikatne zagniecenia po praniu, i tak szybko się na pogniotą się na ruchliwym dziecku. Mimo wszystko kaftaniki, śpioszki i pieluszki tetrowe warto prasować. Wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko to kolejna bariera do pokonania dla zarazków. Jeżeli jakieś zostały w ubrankach po praniu, teraz powinny zostać wyeliminowane do końca.

Żelazko działa jak sterylizator, lecz to nie jedyna jego zaleta. Prasowanie sprawia, że tkaniny stają się gładsze i delikatniejsze. Nie podrażnią skóry noworodka ani niemowlaka. Będą wygodne i miłe w dotyku.

Jak długo odkażać i prasować ubranka?

Pranie bez używania proszków lub z wykorzystaniem specjalistycznych środków zaleca się do ukończenia sześciu miesięcy. Jeśli dziecko wykazuje skłonności alergiczne, można ten czas przedłużyć.

Nie jest powiedziane, jak długo należy prasować ubranka. Jeśli nie masz czasu i korzystasz z trybu prania parowego, nie musisz tego robić wcale. Jeżeli jednak przy okazji prasujesz rzeczy pozostałych domowników, rób to przy okazji.