Dzieci uwielbiają się bawić i jak do tej pory nie znaleziono chyba jeszcze żadnego wyjątku od tej reguły. Poprzez zabawę dzieci odkrywają świat i uczą się nowych rzeczy, ćwiczą swoje umiejętności. Jedynym problemem może być wybór odpowiednich zabawek. Jakie zabawki dla rocznego dziecka będą najlepszym rozwiązaniem?

Klocki edukacyjne. A może coś innego?

Bardzo popularne są dmuchane klocki edukacyjne, które podobnie jak dmuchane książeczki – teoretycznie przeznaczone są dla maleńkich dzieci. Niemowlę będzie jednak jedynie obracać je w rączkach kształtując zmysł dotyku, oraz spoglądać na nie kształtując zmysł wzroku. To oczywiście ważne dla jego rozwoju i nie wolno tego negować w żaden sposób, bo to naturalny etap rozwoju dziecka. Spójrzmy na te zabawki jednak z drugiej strony. Roczne dziecko zdecydowanie lepiej poradzi sobie z tego typu zabawkami dla niemowląt. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę totalne odrzucenie przez dziecko tych zabawek, jednak możemy nieco przewidzieć sposób, w jaki bawić się nimi nasz roczny maluch.

Roczne dziecko powoli próbuje układać już swojego rodzaju wieżę z klocków i głównie tej czynności posłużyć mogą tutaj dmuchane klocki. Są miękkie i delikatne, a w efekcie tego mamy całkowitą pewność, że dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy. Dodatkowo dziecko w tym wieku całkowicie świadomie już ogląda zawarte na nich ilustracje, rozpoznając na nich znajome rzeczy. Dziecko z radością będzie dusić dmuchane klocki rączkami i obserwować, jak wracają do swojego naturalnego kształtu. Dmuchane klocki edukacyjne i dmuchane książeczki zazwyczaj okazuję się więc strzałem w dziesiątkę!

Jakie zabawki kupić rocznemu dziecku?

Jakie zabawki dla rocznego dziecka sprawdzą się równie dobrze? Możemy spróbować tych, które pomogą mu opanować zdolności manualne – przykładowo drewniane labirynty, którymi fascynację przechodzi chyba każde dziecko. Maluch nie tylko opanowuje zdolności motoryczne, co i rozwija swoje zmysły, dzięki przesuwaniu kuleczek po labiryncie.

Roczne dziecko z pewnością zainteresują wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne, czyli takie które po naciśnięciu wydają z siebie jakieś dźwięki. Tego typu zabawki są zazwyczaj bardzo głośne (większość nie posiada regulacji dźwięku), dlatego warto podkleić głośnik jedną warstwą taśmy klejącej. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość bodźców negatywnie wpływa na dziecko i jego zdrowy sen.

Pamiętajmy też, że każde dziecko jest inne i rozwija się inaczej, w innym kierunku. Fakt, że jakaś zabawka bardzo zainteresowała dziecko koleżanki wcale nie oznacza, że i u nas będzie ona strzałem w dziesiątkę. Zabawki powinniśmy dobierać indywidualnie odpowiednio do wieku i zainteresowań naszego malucha.

Zabawki dla rocznego dziecka – Ranking i Opinie 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Zabawki edukacyjne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.